Տնտեսություն 14:12 27/02/2018 Հայաստան
Իրանը Հայաստանին դիտարկում է որպես պատուհան՝ Եվրասիական տնտեսական միության 180 մլն-անոց շուկա դուրս գալու համար: Այս մասին Երևանում այսօր կազմակերպված  հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստի ժամանակ հայտարարեց Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը։
Նրա խոսքով՝ Իրանի քաղաքականությունը  հիմնված է ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլ նաև աշխարհի տարբեր երկրների հետ հարաբերությունների  զարգացման վրա:  «Անշուշտ, Հայաստանի և Իրանի միջև քաղաքական հարաբերությունները կարող են նպաստել տարածաշրջանի երկրների միջև հարաբերությունների բարելավմանը»,- նշեց նախարարը:
Ռեզա Արդաքանիանը միաժամանակ ասաց, որ թեև հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, այդուհանդերձ, երկու երկրների միջև համագործակցությունը զարգացնելու համար կա ավելի մեծ պոտենցիալ և ներուժ, որը լավագույնս չի օգտագործվում:
«Որպես միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահներ՝ մեծ պարտականություն է դրված մեր ուսերին, որպեսզի կարողանանք լավագույնս օգտագործել այդ ներուժը»,- դիմելով ՀՀ էնգերտիկայի և բնական պաշարներին նախարարին՝ ասաց Ռեզա Արդաքանիանը:
Նրա խոսքով՝ այն օրվանից, երբ Իրանի էներգետիկայի նախարարությունը ստանձնել է միջկառավարական հանձնաժողովի ղեկավարությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստանի քաղաքական և աշխարհագրական դիրքը, կարևորել է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ երրորդ օդային էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման,  Հայաստան արտահանվող գազի ծավալների ավելացման հարցը, Հյուսիս-հարավ էլեկտրաէներգետիկական միջանցքի նախագծի իրագործումը, առողջապահության ոլորտում համագործակցությունը և այլն:
Ռեզա Արդաքանիանը նշեց նաև, որ պետք է աջակցեն, որպեսզի զարգանա մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությունը, ինչպես նաև նպաստեն երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող ազատ տնտեսական գոտիների միջև համագործակցության ընդլայնմանը:
«Բարենպաստ պայմաններ են ստեղծված երկու երկրների  միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու  համար: Կարծում եմ, որ երկու երկրների մասնավոր հատվածները այդ հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ կարող են հանդես գալ որպես առաջնորդ»,- ասաց  Ռեզա Արդաքանիանը:

Экономика 15:41 27/02/2018
Реза Ардаканиан: Иран рассматривает Армению как окно для выхода на 180-миллионный рынок Евразийского экономического союза
Иран рассматривает Армению как окно для выхода на 180-миллионный рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом заявил сегодня во время 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване  министр энергетики Исламской Республики Иран Реза Ардаканиан.
По его словам, проводимая Ираном политика основана на развитии отношений не только со странами региона, но и различными государствами мира. «Безусловно, политические отношения между Арменией и Ираном могут способствовать этому», – сказал он.
Реза Ардаканиан одновременно отметил: хотя армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне, тем не менее, существует потенциал для еще большего развития сотрудничества между двумя странами.
«На нас, как на сопредседателей межправкомиссии, возложена большая ответственность, чтобы мы могли наилучшим образом реализовать этот потенциал», – сказал Реза Ардаканиан, обратившись к министру энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА.
Реза Ардаканиан отметил также необходимость содействия  развитию сотрудничества с частным сектором, расширению сотрудничества между СЭЗ двух стран.
«Созданы благоприятные условия для развития торгово-экономических отношений между двумя странами», – указал министр.