Տնտեսություն 12:12 27/02/2018 Հայաստան
«Գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հարցում շատ լավ բանակցություններ են վարվել,  և Իրանը պատրաստ է Հայաստան արտահանվող գազի ծավալներն ավելացնել»,- այս մասին այսօր՝ Երևանում անցկացվող հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Իսլամական հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը՝ պատասխանելով հարցին, թե իրանական կողմը բազմիցս ասել է՝  պատրաստ է հարմար գներով գազ մատակարարել Հայաստանին, արդյոք կարո՞ղ են ասել, թե որն է այդ հարմար գինը:
«Ես կարծում եմ՝ մոտ ապագայում բանակցություններ կվարվեն իրանական և հայկական կողմերի միջև: Իրանի կողմից այդ բանակցություններին կմասնակցի Նավթի նախարարությունը, հայկական կողմից՝ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը: Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում այդ բանակցությունների արդյունքը և լուրը հասանելի կլինի ժողովրդին»,- հայտարարեց Իրանի էներգետիկայի նախարարը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն այս պահին չունի գազի գնի ավելի մրցունակ առաջարկ, քան Ռուսաստանինն է: Նրա  խոսքով՝  մինչ այսօր Իրանի կողմից չի եղել ավելի էժան գնով գազ վաճառելու առաջարկ, քան ռուսականն է:
Հայկ Հարությունյանը նաև հայտնել էր, որ 2017 թվականին Հայաստանը  Իրանից ներմուծել է  382 մլն 700 հազար խմ գազ, ինչը 2016 թ-ի համեմատ աճել է 2,7 %, իսկ ՌԴ-ից ներմուծվել է 1 մլրդ 996 մլն խմ գազ՝ աճը 2016 թ-ի համեմատ կազմելով 7%:
Նա միաժամանակ նշել էր, որ Հայաստանը Իրանի հետ շարունակում է աշխատել. «Նախատեսում ենք  գազ-էլեկտրաէներգիա գործարքի շրջանակներում  ծավալների ավելացում, և ոչ մի սահմանափակում չկա, ընթացիկ բանակցություններ են, որոնք տարվում են մշտապես: Ծավալներն ավելացնելու որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում, և այս տարի էլ ավելացումը լինելու է բավականին տեսանելի»,- ընդգծեց նա:

Economy 14:41 27/02/2018 Armenia
Iran is ready to expand the supplies of natural gas to Armenia, Iranian energy minister said on Tuesday following the 15th meeting of the Armenian-Iranian Intergovernmental Commission hosted by Yerevan, capital of Armenia.
“Very good talks on the gas and electricity exchange have been conducted, and Iran is ready to expand the volumes of gas supplies to Armenia,” Reza Ardakanian told reporters in Yerevan, commenting on the question over statements of the Iranian side claiming the country is ready to sell natural gas to Armenia at affordable prices.
“I think talks will be held between Iran and Armenia in the near future. From the Iranian side, the talks will be conducted by the Ministry of Petroleum, with the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources representing the Armenian side. I think the outcome and news of these negotiations will be available to the public in the near future,” the minister said.
To note, Armenia’s Deputy Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources, Hayk Harutyunyan announced over a week ago that Armenia has not received a more competitive gas price offer than the one received from Russia. According to the official, Iran has not so far made any proposal to sale natural gas at more affordable prices to Armenia.
Harutyunyan informed that Armenia imported a total of 382 million 700 thousand cubic meters of Iranian gas in 2017 (up by 2.7% from 2016) against the 1 billion 996 million cubic meters of the Russian gas (up by 7% from 2016).