Տնտեսություն 12:12 27/02/2018 Հայաստան
«Գազի և էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հարցում շատ լավ բանակցություններ են վարվել,  և Իրանը պատրաստ է Հայաստան արտահանվող գազի ծավալներն ավելացնել»,- այս մասին այսօր՝ Երևանում անցկացվող հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 15-րդ նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Իսլամական հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը՝ պատասխանելով հարցին, թե իրանական կողմը բազմիցս ասել է՝  պատրաստ է հարմար գներով գազ մատակարարել Հայաստանին, արդյոք կարո՞ղ են ասել, թե որն է այդ հարմար գինը:
«Ես կարծում եմ՝ մոտ ապագայում բանակցություններ կվարվեն իրանական և հայկական կողմերի միջև: Իրանի կողմից այդ բանակցություններին կմասնակցի Նավթի նախարարությունը, հայկական կողմից՝ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը: Կարծում եմ, որ մոտ ապագայում այդ բանակցությունների արդյունքը և լուրը հասանելի կլինի ժողովրդին»,- հայտարարեց Իրանի էներգետիկայի նախարարը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն այս պահին չունի գազի գնի ավելի մրցունակ առաջարկ, քան Ռուսաստանինն է: Նրա  խոսքով՝  մինչ այսօր Իրանի կողմից չի եղել ավելի էժան գնով գազ վաճառելու առաջարկ, քան ռուսականն է:
Հայկ Հարությունյանը նաև հայտնել էր, որ 2017 թվականին Հայաստանը  Իրանից ներմուծել է  382 մլն 700 հազար խմ գազ, ինչը 2016 թ-ի համեմատ աճել է 2,7 %, իսկ ՌԴ-ից ներմուծվել է 1 մլրդ 996 մլն խմ գազ՝ աճը 2016 թ-ի համեմատ կազմելով 7%:
Նա միաժամանակ նշել էր, որ Հայաստանը Իրանի հետ շարունակում է աշխատել. «Նախատեսում ենք  գազ-էլեկտրաէներգիա գործարքի շրջանակներում  ծավալների ավելացում, և ոչ մի սահմանափակում չկա, ընթացիկ բանակցություններ են, որոնք տարվում են մշտապես: Ծավալներն ավելացնելու որևէ խոչընդոտ չեմ տեսնում, և այս տարի էլ ավելացումը լինելու է բավականին տեսանելի»,- ընդգծեց նա:

Экономика 12:33 27/02/2018 Армения
По договору «газ в обмен на электроэнергию» были проведены очень хорошие переговоры, и Иран готов увеличить объемы поставок газа в Армению.  Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами после 15-го заседания армяно-иранской межправительственной комиссии в Ереване  министр энергетики Исламской Республики Иран Реза Ардаканиан.
Соответствующее заявление министр Реза Ардаканиан сделал в ответ на следующий вопрос: иранская сторона многократно заявляла о готовности поставлять в Армению газ по выгодным ценам, о какой цене идет речь?
«Я считаю, что в ближайшем будущем состоятся переговоры между иранской и армянской сторонами. С иранской стороны в переговорах будет участвовать министерство нефти ИРИ, с армянской стороны – министерство  энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА», – заявил министр.
Напомним, ранее заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РА Айк Арутюнян на встрече с журналистами заявил: к данному моменту Армении не поступало более выгодного предложения по тарифу на газ, чем от России. По словам Айка Арутюняна, до сих пор Иран не предлагал Армении газ по более низким тарифам, чем Россия.
«Сегодня мы продолжаем работу с Ираном по вопросу увеличения объемов поставок в рамках программы газ в обмен на электроэнергию, где нет каких-либо ограничений. Эти переговоры ведутся всегда. Мы не видим проблем в плане увеличения объемов, рост будет ощутимым и в этом году», – сказал Арутюнян.