Իրավունք 13:50 28/02/2018 Հայաստան
Ազգային ժողովում այսօր տեղի ունեցած ընտրություններում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների բոլոր թեկնածուներն ընտրվել են։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ 98 պատգամավորից միայն 2 պատգամավորներ են դեմ եղել Գագիկ Հարությունյանի թեկնածությանը։
«Գևորգ Դանիելյանին կողմ քվեարկել է 90 պատգամավոր, դեմ՝ 7, Լիպարիտ Մելիքջանյանին կողմ քվեարկել է 82 պատգամավոր, դեմ՝ 15-ը, Հայկ Հովհաննիսյանին 86 պատգամավոր է կողմ քվեարկել, դեմ՝ 11, Սերգեյ Մեղրյանն ընտրվել է 87 կողմ, 10 ձայնով»,- նշեց Մելիքյանը։
Այնուհետև նորընտիր անդամները շնորհակալություն հայտնեցին վստահության համար և  երդվեցին իրենց պարտականությունները կատարել Սահմանադրությանն ու օրենքներին համապատասխան։
«Հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մելիքյանը հայտարարեց, որ Գագիկ Հարությունյանը ստացել է երկու դեմ ձայն, սակայն ես գիտեմ, որ մեր խմբակցության պատգամավորները, ովքեր մասնակցել են ընտրությանը՝ յոթ հոգի, քվեարկել են դեմ Գևորգ Դանիելյանին և Գագիկ Հարությունյանին։ Սա ես համարում եմ մանր ժուլիկություն՝ ներքաղաքական հեռուն գնացող նպատակներ ունեցող մեծամասնության կողմից՝ ուղղված ընդդեմ «Ելք» դաշինքի», - վարման կարգով հայտարարեց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Գագիկ Մելիքյանն արձագանքեց, որ հանձնաժողովի բոլոր անդամները մասնակցել են քվեարկության ողջ գործընթացին, հաշվել քվեաթերթիկները մեկ առ մեկ. «Հանձնաժողովի բոլոր անդամները միասին ստորագրել են ընտրության արդյունքների մասին արձանագրությունը, հաշվել բոլոր քվեաթերթիկները՝ մեկ առ մեկ։ Անհիմն հայտարարությունների կարիքը բացարձակապես չեմ տեսնում»։
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանն էլ պնդեց, որ այնտեղ փոփոխություն է եղել։
«Մենք անվերապահորեն վստահում ենք այդ հանձնաժողովում մեր ներկայացուցիչներին։ Առաջարկում ենք վերահաշվարկ կատարել, որպեսզի «տարատեսակ կարծիքներ չհնչեն։  Պահանջում ենք, որ այս թեմայով կոնկրետ հետաքննություն անցկացվի և պահանջում ենք ընդհանրապես դադարեցնել փակ ռեժիմով քվեաթերթիկների հաշվարկը», - հայտարարեց «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր  Նաիրա Զոհրաբյանը։

Политика 14:44 28/02/2018 Армения
По итогам состоявшихся сегодня, 28 февраля, в Национальном Собрании Армении выборов избраны 5 членов первого состава Высшего судебного совета. Об этом заявил в НС Армении председатель Счетной комиссии Гагик Меликян.
Отметим, ранее фракции РПА и АРФД на должности 5 членов первого состава Высшего судебного совета выдвинули: главу Конституционного суда РА Гагика Гарушевича Арутюняна, советника в КС Геворка Балабековича Даниеляна, преподавателя ЕГУ, доктора юридических наук, доцента Липарита Робертовича Меликджаняна, преподавателя Школы адвокатов Айка Арташесовича Ованнисяна, заведующего кафедрой гражданского судопроизводства юридического факультета Ереванского государственного университета Сергея Гургеновича Мегряна.
По словам Гагика Меликяна, из 98 депутатов против кандидатуры Гагика Арутюняна высказались лишь 2.
Геворк Даниелян заручился поддержкой 90 депутатов, «против» проголосовали 7. Кандидатуру Липарита Меликджаняна поддержали 82 депутата, «против» проголосовали 15. В пользу кандидатуры Айка Ованнисяна проголосовали 86 депутатов НС РА, «против» – 11. А Сергей Мегрян избран членом первого состава Высшего судебного совета соотношением голосов 87 «за» и 10 «против».
Затем новоизбранные члены первого состава Высшего судебного совета поблагодарили депутатов за оказанное доверие и принесли присягу.
Между тем, руководитель оппозиционной фракции  «Елк» («Выход») Никол Пашинян заявил: «Глава Счетной комиссии Гагик Меликян заявил, что Гагик Арутюнян получил 2 голоса „против”. Однако мне известно, что участвовавшие в голосовании депутаты от нашей фракции – 7 человек – проголосовали „против” кандидатур Гагика Арутюняна и Геворка Даниеляна.  Произошедшее  я считаю мелким жульничеством в отношении нашей фракции».
Гагик Меликян в ответ заявил, что все члены Счетной комиссии участвовали во всем процессе голосования, подсчитали тщательно все бюллетени. «Протокол об итогах голосования подписали все члены Счетной комиссии, подсчитали тщательно все бюллетени. Абсолютно не вижу необходимости в необоснованных заявлениях», – подчеркнул он.
Однако свое несогласие с результатами голосования выразил и депутат от фракции «Елк» Арарат Зурабян.
«Мы безоговорочно доверяем нашим представителям в данной комиссии. Предлагаем провести пересчет бюллетеней во избежание различных комментариев», – заявила в свою очередь  депутат от оппозиционной фракции «Царукян» Наира Зограбян, предложив вообще отказаться от подсчета голосов в закрытом режиме.