Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին կնախագահի մեր ժամանակների մեծագույն թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին
Հունիսի 6-14-ն անցկացվելիք Խաչատրյանի 14-րդ միջազգային մրցույթի ժյուրին նախագահելու է Սուրեն Բագրատունին (ԱՄՆ/Հայաստան):
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբից մանրամասնում են, որ Բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր Սուրեն Բագրատունին մեր ժամանակների ամենահայտնի և պահանջված թավջութակահարներից է: Նա որպես մենակատար հանդես է գալիս լավագույն նվագախմբերի հետ ու անվանի դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Սուրեն Բագրատունի անունն այսօր կապված է թավջութակի կատարողական արվեստում ամենալուրջ նվաճումների հետ։
Վերջինս թավջութակի պրոֆեսոր է Միչիգանի պետական համալսարանում, որտեղ նա ծավալում է մանկավարժական գործունեություն և ղեկավարում է լարային գործիքների ամբիոնը։ Աշխարհի մեծագույն բեմերը նվաճած հեղինակավոր երաժիշտն ու փորձառու մանկավարժը սիրով համաձայնել է ղեկավարել խաչատրյանական մրցույթի ժյուրին։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային մրցույթն այս տարի անցկացվելու է թավջութակ մասնագիտությամբ։ Մրցույթն ավանդաբար մեկնարկում է հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը` հունիսի 6-ին, և ամփոփվում է հունիսի 14-ին գալա համերգով։ Միջազգային մրցույթը կանցկացվի հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 115-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում։
Խաչատրյանական մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է, հայկական միակ մրցույթը, որ արժանացել է նման պատվի և անցկացվում է համաշխարհային այս կառույցի չափորոշիչներով։
Մրցույթին կարող են դիմել 16-32 տարեկան թավջութակահարները։ Մրցույթը բաղկացած է նախընտրական լսումներից և 3 փուլից։
Մրցույթին մասնակցության հայտերն ընդունվում են մինչև 2018թ. ապրիլի 25-ը: Խաչատրյանի միջազգային մրցույթի մասին այլ մանրամասներ կարող եք գտնել մրցույթի պաշտոնական կայքում:

Культура 13:52 01/03/2018 В мире
Председателем жюри 14-го Международного конкурса Хачатуряна стал известный виолончелист Сурен Багратуни
Сурен Багратуни (США/Армения) стал председателем жюри 14-го Международного конкурса Хачатуряна, который пройдет с 6 по 14 июня. Об этом сообщается на официальном сайте конкурса.
Лауреат многих конкурсов Сурен Багратуни – один из самых известных и востребованных виолончелистов нашего времени. Он выступает в качестве солиста с лучшими оркестрами, под руководством известных дирижеров.
Имя Сурена Багратуни связано с самыми серьезными достижениями в области виолончели. Багратуни является профессором виолончели в Мичиганском государственном университете, он председатель факультета струнных.
Престижный музыкант и опытный педагог согласился стать председателем жюри конкурса.
14-й Международный конкурс Хачатуряна, который состоится в 2018 году, пройдет по специальности «виолончель». Конкурс стартует 6 июня, в день рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна, и заканчивается гала-концертом 14 июня.
Международный конкурс пройдет в рамках мероприятий, посвященных 115-летию великого армянского композитора Арама Хачатуряна. Международный конкурс Хачатуряна является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов. Конкурс Хачатуряна- первый и единственный армянский конкурс, удостоившийся такой чести.
Конкурс проводится по стандартам этой глобальной организации. Возраст конкурсантов по специальности «виолончель» должен быть не младше 16 и не старше 32 лет включительно.
Международный конкурс состоит из отборочного тура и трех основных туров. Заявки на участие принимаются до 25 апреля 2018 года.