Հասարակություն 12:02 01/03/2018 Հայաստան
Հունվարի 25-ի Կառավարության նիստի ընթացքում ընդունվեց որոշում, համաձայն որի՝ մարտի 9-ի աշխատանքային օրը տեղափոխվեց 2018 թվականի մարտի 17-ը։
Գործադիրի այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտնեց, որ իրականացված ուսումնասիրությունները փաստում են՝ 4 օր անընդմեջ ոչ աշխատանքային օրերը, կարող են դժվարություններ առաջացնել հատկապես՝ տնտեսավարողների գործունեությանը։
Ուստի վարչապետը Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին, Սննդի անվտանգության պետական ծառայության պետին և Կենտրոնական բանկի նախագահին հանձնարարեց մարտի 8-ից մինչև մարտի 11-ի ավարտը, տնտեսվարողներին մատուցվող մաքսային ծառայությունների անընդհատությունն ու անխափանությունն ապահովելու նպատակով՝ բոլոր մաքսատներում, սննդի անվտանգության պետական ծառայության համապատասխան ստորաբաժանումներում՝ սահմանել աշխատանքների կազմակերպման հերթապահություն՝ նախապես հաստատված աշխատանքային գրաֆիկին համապատասխան, ինչպես նաև ապահովելով մաքսատներում գործող առևտրային բանկերի մասնաճյուղերում, այդ ժամանակահատվածում համապատասխան վճարումների կատարման հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ մարտի 8-ի կանանց տոնի կապակցությամբ 2018 թվականի մարտի 9-ի աշխատանքային ուրբաթ օրը կտեղափոխվի մարտի 17-ը` շաբաթ օր: Այն հնարավորություն կտա քաղաքացիներին ունենալու մի քանի հանգստյան օր:

Экономика 12:26 01/03/2018 Армения
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания правительства коснулся постановления кабмина от 25 января, согласно которому вместо 9-го марта рабочим днем в республике будет объявлена суббота – 17 марта.
Отметим, пятница, 9 марта 2018 года, объявлена в Армении нерабочим днем в связи с отмечаемым 8 марта Международным женским днем. Таким образом, у граждан Армении будет 4 выходных дня.
Карен Карапетян в ходе сегодняшнего заседания кабмина указал: проведенные исследования свидетельствуют, что 4 выходных дня подряд могут создать серьезные осложнения, особенно в деятельности хозяйствующих субъектов.
Посему премьер поручил главам компетентным ведомств с 8 по 11 марта с целью обеспечения непрерывности и бесперебойности  предоставляемых хозяйствующим субъектам таможенных услуг – во всех таможенных пунктах, а также в соответствующих подразделениях Госслужбы безопасности продуктов питания установить дежурства. Кроме того, поручено обеспечить совершения сделок в этот период в филиалах коммерческих банков, действующих в таможенных пунктах.