Սպորտ 15:52 06/03/2018 Աշխարհում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նկարահանվել է տեսահոլովակում, որը նվիրված է 2018 թ. ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության մեկնարկին մնացած 100-օրյակին: Այս մասին տեղեկացնում է Lenta.ru-ն:
Տեսահոլովակը հրապարակված է FIFATV-ի YouTube-ի ալիքում: Դրանում աշխարհի առաջնությանը մասնակցող 32 երկրների ներկայացուցիչներ են, նրանք գնդակով հնարքներ են ցուցադրում:
Նկարահանումներին մասնակցել են Մարադոնան, Ռոնալդոն, Դիեգո Ֆորլանը, Խորխե Կամպոսը և ուրիշներ: 2018 թ. աշխարհի առաջնությունը տեղի կունենա հունիսի 14-ից հուլիսի 15-ը՝ Ռուսաստանի 11 քաղաքներում:

Sport 16:57 06/03/2018 World
With 100 days left to the start of the FIFA World Cup in Russia on June 14, the International Football Federation released a promotional video for the championship featuring the Russian president, Sputnik International reports.
The video, which was published on FIFA's website, shows Vladimir Putin playing football with current FIFA Director Gianni Infantino in the green hall of the Kremlin. In the video, the Russian president makes several passes and even takes the ball with his head, demonstrating unusual football skills.
The footage also features retired Mexican goalkeeper and striker Jorge Campos, Nigerian midfielder Jay-Jay Okocha, Australian football coach Garry Kewell, Japanese midfielder Hidetoshi Nakata and English forward Wayne Rooney as well as Brazilian striker Ronaldo.
Russia will host its first FIFA World Cup from June 14 to July 15. Matches will be played in Kaliningrad, Kazan, Moscow, Nizhny Novgorod, Rostov-on-Don, Samara, Saransk, Sochi, St. Petersburg, Volgograd and Yekaterinburg.