Առողջություն 11:44 10/03/2018 Հայաստան
Գարունը, բացի դրական էմոցիաներից, որպես կանոն իր հետ բերում է նաև սիրտ-անոթային մի շարք խնդիրներ: Մասնավորապես, գարնան ամիսներին սրտային հիվանդությունների թիվն ավելանում է 30-40 տոկոսով: Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց սրտաբան Մարինա Օրդյանը:
Նրա խոսքով, ձմռանը օրգանիզմի դիմադրողականությունը զգալիորեն ընկնում է, ինչի հետևանքով արդեն գարնանը սրտանոթային հիվանդությունները սկսում են ակտիվանալ:
«Եղանակային տատանումները նպաստում են անոթների սպազմին, ինչն ի վերջո կարող է հանգեցնել ինֆարկտների և ինսուլտների: Վերջին շրջանում այս խնդիրներով հիվանդների թիվը զգալի ավելացել է: Ստեղծված իրավիճակում օրգանիզմի դիմադրողականությունը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է ավելի շատ միրգ-բանջարեղեն օգտագործել, նվազեցնել ճարպոտ սննդի օգտագործումը, բացառել ծխելը: Բացի այդ՝ աշխարհի բոլոր սրտաբանները սիրտ-անոթային խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ են տալիս շփվել առավելապես դրական աուրայով մարդկանց հետ»,- ասաց Մարինա Օրդյանը:
Սրտաբանն ընդգծեց, որ տղամարդիկ սրտանոթային հիվանդությունների նկատմամբ խոցելի են 40, կանայք՝ 50 տարեկանից հետո:
Ասուլիսին ներկա հոգեբան Լիլիթ Խաչատրյան իր հերթին նկատեց, որ գարնան սկիզբը շատերի համար կարող է առանձնանալ սթրեսով և դեպրեսիաներով:
«Ավելորդ սթրեսների մեջ չհայտնվելու համար պետք է ակտիվորեն հարաբերվել շրջապատի, բնության հետ, խուսափել բացասական մտքերից: Գարնանը մարդիկ առհասարակ դրական սպասումներ են ունենում, և տրամադրությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է հյուր գնալ, հաճախել խանութներ, ֆիթնես ակումբներ և գեղեցկության սրահներ: Որքան մարդը պասիվ է, և մտածում է, որ հիվանդ է՝ անհաջողությունների մատնված, բնական է, որ նրա վիճակն ավելի է վատանում»,- նշեց հոգեբանը:

Здоровье 12:42 10/03/2018 Армения
Весна, помимо позитивных эмоций, приносит и ряд сердечно-сосудистых проблем. В частности, в весенние месяцы сердечно-сосудистые заболевания демонстрируют динамику роста – на 30-40%. Об этом сегодня на пресс-конференции заявила кардиолог Марина Ордян.
По ее словам, зимой иммунитет организма существенно снижается, в результате чего весной сердечно-сосудистые заболевания начинают активизироваться.
«Погодные колебания способствуют спазму сосудов, что в конечном итоге может привести к инфарктам и инсультам. В последнее время число пациентов с этими проблемами резко возросло. В сложившейся ситуации для повышения иммунитета организма необходимо употреблять больше фруктов и овощей, меньше использовать жирную пищу, исключить курение. Кроме того, кардиологи во всем мире советуют людям с проблемами сердечно-сосудистой системы больше общаться с людьми с положительной аурой», – сказала Марина Ордян.
Кардиолог подчеркнула, что в плане развития сердечно-сосудистых заболеваний мужчины уязвимы после 40 лет, а женщины – после 50.
В свою очередь психолог Лилит Хачатрян отметила, что начало весны для многих может ознаменоваться стрессом и депрессией.
«Для того, чтобы не быть подверженными лишним стрессам, необходимо активно общаться с друзьями, выезжать на природу, избегать негативных мыслей. Обычно весной у людей позитивные ожидания, и для повышения настроения нужно ходить в гости, магазины, заниматься фитнесом и посещать также салоны красоты. Чем пассивнее человек, чем больше он думает о болячках или своих неудачах, тем хуже себя он чувствует», – отметила психолог.