Հասարակություն 16:37 10/03/2018 Հայաստան
Հայաստանի երեք խոշոր քաղաքներում՝ Գյումրիում, Հրազդանում, Ալավերդիում, Արարատում օդում ընդհանուր փոշու չափը գերազանցում է սահմանված  նորման:
Panorama.am-ին ԱՎԾ-ի տրամադրած տվյալների համաձայն,  առավել փոշոտ է Գյումրիի օդը, այստեղ սահմանված նորման գերազացված  է 2.2 անգամ, Արարատում՝ 1.2 անգամ, Ալավերդիում՝ 1.8 անգամ, Հրազդանում՝ 1.7 անգամ:
Վանաձորում ու Ալավերդիում օդում սահմաված նորման գերազանցում է  նաև ծծմբի երկօքսիդը:
Ըստ ԱՎԾ-ի, Երևանի օդում դիտարկված բոլոր նյութերը նորմայի սահմաններում են:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. ՀՀ բնակավայրերի օդային ավազանի որակի ակտիվ նմուշառմամբ մշտադիտարկման միջոցառումներ են իրականացվել 16 ստացիոնար դիտակայաններում և պասիվ նմուշառման 217 դիտակետերում:
Մթնոլորտն աղտոտող նյութերի՝ փոշու, ծծմբի երկօքսիդի, ազոտի օքսիդների, ածխածնի մոնօքսիդի, գետնամերձ օզոնի պարունակությունները որոշելու համար շուրջօրյա ակտիվ նմուշառման միջոցով վերցվել է օդի 17 130 փորձանմուշ, պասիվ նմուշառման դիտակետերից՝ օդի 19 364 փորձանմուշ, Երևան և Ալավերդի քաղաքների ավտոմատ դիտակայանների միջոցով ածխածնի մոնօքսիդի, ծծմբի երկօքսիդի և ազոտի օքսիդների պարունակությունների որոշման համար կատարվել է համապատասխանաբար 330 814 և 122 380 դիտարկում:

Society 19:00 10/03/2018 Armenia
Air pollution levels in four Armenian cities - Gyumri, Hrazdan, Alaverdi, and Ararat exceeds the limits of air-quality standards, according to the data, released by Armenia's National Statistical Service. According to the source, the air pollution levels exceed the acceptable norm in Gyumri by 2.2 times, 1.8 times in Alaverdi, 1.7 times in Hrazdan, and 1.2 times in Ararat.
In capital Yerevan, all the air pollutants are reported within the accepted norms.
To note, in 2017, quality monitoring of the atmospheric air pollution of the republic was carried out at 16 observation stations, located throughout the country. In order to determine the content of pollutants - - dust, nitrogen dioxide, sulphur dioxide, carbon monoxide as well as ground-level ozone - 17 130 air samples and 19 364 passive air samples were taken.
In general, 330, 814 and 122, 380 air measurements were done through the automatic stations located respectively in Yerevan and Alaverdi to determine the level of air pollutants.