Առողջություն 12:26 14/03/2018 Աշխարհում
Սալվադորում աբորտի համար 30 տարվա ազատազրկման դատապարտված կինը վաղաժամկետ ազատ է արձակվել: Նա բատում մնացել է 15 տարի: BBC News-ի  փոխանցմամբ, երկրի գերագույն դատարանն է նման որոշում կայացրել:
Մայրի Վերոնիկան դատապարտվել էր 2003-ին՝ իր չծնված երեխային սպանելու մեղադրանքով:  Կինը դատարանում էլ իր մեղքը չի ընդունել, նա վստահեցրել է, որ տեղի ունեցածը վիժում է:
Բանտից դուրս գալիս նրան դիմավորել են ծնողները, հարազատները, լրագրողները, ակտիվիստները: Կինը հայտարարել է, որ սկսելու է ուսումնասիրել իրավաբանություն:
«Ես երջանիկ եմ, որ նորից ընտանիքիս հետ եմ: Ես ուզում եմ սովերել իրավաբանություն, հասկանալու, թե ինչ պատահեց ինձ հետ և օգնելու այլ կանանց»,-ասել է նա:

Health 13:03 14/03/2018 World
A 34-year-old woman in El Salvador has been freed after spending 15 years in jail for having an abortion.
Maira Verónica Figueroa Marroquín was released after her 30-year sentence for aggravated murder was reduced, BBC News reports.
Abortion is banned in El Salvador, a predominantly Roman Catholic nation, in any circumstances.
Ms Figueroa always maintained her innocence. She said she suffered a stillbirth in a house where she was working as a maid in 2003.
She was taken to hospital, arrested and eventually sentenced for inducing an abortion.
Her parents, as well as journalists and activists, were outside the prison in Ilopango, near the capital San Salvador, to welcome her.
"I am happy to be with my family," she said.
"I want to study law to understand what happened to me and help other women," she added.
"I'm going to start again and make up for lost time."
Ms Figueroa is the second woman this year to have her sentence for abortion reduced by the Supreme Court.