Քաղաքական 17:51 14/03/2018 Աշխարհում
Բրիտանիան վտարում է 23 ռուս դիվանագետների, «Գազետա.ռու»-ի փոխանցմամբ հայտարարել է այդ երկրի վարչապետ Թերեզա Մեյը։
«Մենք Ռուսաստանին հնարավորություն ենք տվել բացատրել տեղի ունեցածը, սակայն նրանք չեն ապահովել որևէ բացատրություն այն մասին՝ ինչպես է այդ իրը հայտնվել Մեծ Բրիտանիայում»,- ասել է Մեյը։
Դիվանագետները, նույնականացված որպես հետախուզության գործակալներ, երկիրը ստիպված կլինեն լքելմեկ շաբաթվա ընթացքում։
Ավելի վաղ Մեյը պահանջել էր, որ Ռուսաստանը երկու օրվա ընթացքում պարզաբանի՝ արդյոք գազը Բրիտանիա պատահաբար է հասել, թե Սկրիպալը միտումնավոր է ուղարկվել ռուսական կողմից։

Politics 18:20 14/03/2018 Armenia
The UK will expel 23 Russian diplomats after Moscow refused to explain how a Russian-made nerve agent was used on a former spy in Salisbury, the PM says, according to BBC report.
Theresa May said the diplomats, who have a week to leave, were identified as "undeclared intelligence officers". She also revoked an invitation to Russia's foreign minister, and said the Royal Family would not attend the Fifa World Cup later this year.
The Russian Embassy said the expulsion of 23 diplomats was "unacceptable, unjustified and short-sighted".
To note, Russia denies being involved in the attempted murder of Sergei Skripal. Former spy Mr Skripal, 66, and his daughter, Yulia Skripal, 33, remain critically ill in hospital after being found slumped on a bench on 4 March.