Ս. Հայրապետյան. Գազաբալոնների պայթյունի դեպքերն ավելանում են
«Գազալցակայաններում հակահրդեհային անվտանգության ապահովման աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ աշխատանքների որոշակի միտում է նկատվում»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԱԻՆ պետական հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության տեսչության քարոզչության բաժնի պետ Սերգեյ Հայրապետյանը:
Նրա խոսքով, գազալցակայաններում ու 2000-ից ավելի օբյեկտներում վերջին տարիներին տեղադրվել են հրդեհի ազդանշանման ինքնաշխատ համակարգեր, տագնապը փոխանցող համակարգեր, որոնց շնորհիվ հնարավոր հրդեհի դեպքում արձագանքումը շատ արագ է լինում, մեկուսացումն ու մարումն իրականացվում են շատ արագ:
Նախարարության ներկայացուցչի տվյալներով, 2012 թվականից գազալցկայաններում գրանցվել է հրդեհի 23 դեպք, զոհվել է երկու մարդ, վնասվածքներ է ստացել ութ մարդ: Նույն ժամանակահատվածում գազալցակայաններում 27 տեխնածին կամ արտադրական վթարների հետևանքով զոհվել է 5 մարդ, 18-ը՝ ստացել տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ:
Ինչ վերաբերում է մեքենաների գազաբալոնների պայթյուններին, ապա տարեցտարի թիվն աճում է:
«2012-ից մինչ օրս գրանցվել է գազաբալոնի պայթյունի հետևանքով 537 հրդեհի դեպք, զոհվել է 19 մարդ, վնասվածքներ ստացել 62 մարդ, առավել շատ դեպքեր գրանցվե են 2016-ին»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ ԱԻՆ-ն այս առումով վերահսկողական որևէ ֆունկցիա չի իրականացնում:

Представитель МЧС Армении о тревожной тенденции: число взрывов газовых баллонов автомобилей увеличивается
Наблюдается определенная тенденция по проведению работ по повышению степени обеспечения противопожарной безопасности на автомобильных газозаправочных станциях (АГЗС). Об этом заявил сегодня на встрече с журналистами начальник отдела пропаганды Государственной инспекции пожарной и технической безопасности МЧС РА Сергей Айрапетян.
По его словам, на АГЗС и свыше 2000 объектах в последние годы были установлены автоматические системы оповещения о пожаре, системы пожарной сигнализации, что обеспечивает оперативное реагирование в случае возможных пожаров, оперативно осуществляются и локализация и тушение огня.
По словам представителя МЧС РА, с 2012 года на АГЗС было зарегистрировано 23 случая пожаров, погибли 2 человека, еще 8 пострадали. За тот же период на АГЗС в результате 27 техногенных либо производственных ЧП погибли 5 человек, 8 получили телесные повреждения различной степени тяжести.
Что касается инцидентов с взрывом установленных в автомобилях газовых баллонов, то с каждым годом их число растет.
«С 2012 года зафиксированы 537 случаев пожара вследствие взрыва газового баллона автомобилей, в результате чего погибли 19 человек, пострадали 62», – сказал Сергей Айрапетян.