Իրավունք 10:57 19/03/2018 Աշխարհում
Ռուստամյանն առաջարկում է՝ ամեն խմբակցություն հանձնաժողովներում ունենա մեկ պատգամավոր ներկայացնելու իրավունք
Այսօր ԱԺ Պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկման է ներկայացվել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի կողմից հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը:
Նախագծով առաջարկվում է, որպեսզի խմբակցությունը յուրաքանչյուր հանձնաժողովում ունենա առնվազն մեկ պատգամավոր ներկայացնելու իրավունք:
«Եթե խմբակցության անդամների ընդհանուր թիվը փոքր է մշտական հանձնաժողովների ընդհանուր թվից, ապա խմբակցությունն իրավունք ունի իր անդամին ներկայացնելու մեկից ավելի մշտական հանձնաժողովների կազմում ընդգրկվելու համար: Այդ դեպքում խմբակցությունը յուրաքանչյուր մշտական հանձնաժողովում կարող է ունենալ ոչ ավելի, քան մեկ պատգամավոր, իսկ նույն պատգամավորը կարող է լինել ոչ ավելի, քան երեք մշտական հանձնաժողովի անդամ»,- ներկայացրեց Արմեն Ռուստամյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ խորհրդարանում ներկայացված խմբակցությունների անդամների քանակը կարող է բավարար չլինել բոլոր հանձնաժողովներում ներկայացվածություն ապահովելու համար: Իսկ խմբակցությունները իրենց վերապահված պարտականությունները պատշաճ կերպով իրականացնելու համար անհրաժեշտ է, որ ներգրաված լինեն բոլոր մշտական հանձնաժողովների աշխատանքներում:
Հանձնաժողովի անդամ  Ռուստամ Մախմուդյանը նշեց. «Այն, որ պարոն Ռուստամյանի ներկայացրած մտահոգությունը արդարացի է, որևէ տեսակի երկրորդ կարծիք չկա, բայց այն որ Սահմանադրությունը և «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքը որոշակի սահմանափակումներ է նախատեսում, դա ակնհայտ է։ Ուստի այս երկու հատվածներում միասնական կարծիք կազմելու առումով առաջարկում եմ աշխատանաքային խմբի տեսքով վերլուծություն կատարենք, նոր կարողանանք հետևություն անել»։

Политика 12:21 19/03/2018 Армения
Профильная комиссия парламента Армении обсуждает поправки в конституционный закон «Регламент Национального Собрания»
Постоянная комиссия Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам и защите прав человека в ходе заседания в понедельник, 19 марта, обсуждает проект о внесении изменений и дополнений в конституционный закон РА «Регламент Национального Собрания». Автор законопроекта – депутат НС РА от фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян.
Проектом предлагается, чтобы у парламентских фракций было право на представление, как минимум,  одного депутата в каждой комиссии.
«Если общее число членов фракции меньше числа постоянных комиссий, то фракция имеет право на представление одного и того же депутата на включение в состав более одной комиссии. В таком случае у фракции в каждой из постоянных комиссий может быть не более одного представителя, а один и тот же депутат может быть включен в состав не более 3 постоянных комиссий», – представил проект Армен Рустамян.
По словам депутата, необходимость принятия предлагаемого законопроекта обусловлена тем, что числа депутатов представленных в НС РА фракций может быть недостаточно для обеспечения представленности во всех комиссиях.  Однако, чтобы фракции надлежащим образом исполняли свои обязанности, необходимо, чтобы они участвовали в работе всех парламентских комиссий.
Член Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Рустам Махмудян в свою очередь указал: «В том, что обеспокоенность г-на Рустамяна является оправданной, другого мнения быть не может. Однако то, что Конституция и конституционный закон РА „Регламент НС” предполагают определенные ограничения, очевидно. Посему для составления единого мнения предлагаю провести анализ путем создания рабочей группы».