Հասարակություն 12:30 19/03/2018 Արցախ
Ապրիլյան պատերազմից տուժած Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում շուտով կմեկնարկի բնակելի տների կառուցման երկրորդ փուլը: Այս մասին Panorama.am-ին ասաց Թալիշի համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ երկրորդ փուլով նախատեսվում է Թալիշում կառուցել և վերակառուցել 25 բնակելի տուն,  9-ը՝  հիմքից. «Ամեն ինչ արվում է, որպեսզի հրետակոծությունից վնասված տները, ենթակառուցվածքները  օր առաջ վերականգնվեն»:
Վիլեն Պետրոսյանը հայտնեց, որ ներկայում ընթացքի մեջ է Թալիշում կառուցվող նոր դպրոցի և մանկապարտեզի շենքերի կառուցումը. «Ակտիվ շինարարական աշխատանքներ էր ընթանում: Երկու շենքերն էլ ապահովված են ապաստարաններով»:
Նշենք, որ ամիսներ առաջ Արցախի քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը հայտարարել էր, որ մինչև 2018 թվականի սեպտեմբերի 1-ը շահագործման կհանձնվեն Թալիշի դպրոցի և մանկապարտեզի շենքերը՝ իրենց բոլոր հարմարություններով՝  գիշերային լուսավորությամբ և խաղահրապարակներով:
Վիլեն Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ Թալիշում արդեն շահագործման են հանձնվել 17 բնակելի տներ, ավարտվել է նաև համայնքային կենտրոնի և հանդիսությունների դահլիճի շենքերի կառուցումը, որոնք նույնպես առաջիկայում շահագործման կհանձնվեն:
«Գյուղում մշտական բնակություն է հաստատել արդեն մեկ ընտանիք, այս տների  կառուցումից  հետո էլ մարդիկ կվերադառնան գյուղ: Թալիշը վերակառուցվում է, Թալիշը միշտ էլ ապրելու է»,- ասաց Վիլեն Պետրոսյանը:

Society 14:19 19/03/2018 NKR
The second stage of construction of residential houses will launch in Talish village of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic in the nearest future, the head of Talish community Vilen Petrosyan told Panorama.am
According to the plan, 25 residential houses will be reconstructed, while another 9 will be built from the ground up. "Every effort is exerted to renovate the buildings that were severely damaged during the Four-Day war in 2016," Petrosyan said.
He next reminded the reconstruction works of the village school and kindergarten are nearing completion with the both buildings having shelters.
Earlier, Artsakh Minister of Urban Development Karen Shahramanyan announced that the construction of the local school and kindergarten is set to be completed until September 1, 2018 with all amenities and playgrounds
Vilen Petrosyan added, 17 residential houses have been inaugurated thus far, and the construction works of the village council and ceremonies hall are over and waiting for ceremonial opening.
"A family has moved to the village to live permanently, others are expected to return at the end of reconstructions works. Talish is being renovated, it will live forever," Petrosyan concluded.