Լևոն Մկրտչյան. Փոփոխություններ են նախատեսվում ինֆորմատիկա և տեխնոլոգիա առարկաններում
2018 թվականի համար պետական բյուջեից մոտ 127 մլն դրամ է նախատեսված դպրոցներում Ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծման համար: ԱԺ-ում հայտարարեց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Նշենք, որ հարցն ԱԺ-ում բարձրաձայնեց «Ելք» խմբակցությունից Գևորգ Գորգիսյանը, նշելով, որ ֆինանսների նախարարությունը ծրագրի իրականացման համար դիմած Ինֆորմացիոն ձեռնարկությունների միության նախագահին ասել են՝ գումար չկա:
«Ըստ էության, հարցն առաջացել է նրանից, որ ծրագիրն իրականացրել են առաջանցիկ կերպով, ինչի հետևանքով 22 խմբակի ֆինանսավորման հարց է առաջացել: Այն ժամանակ մենք ասացինք կփորձենք դոնոր կազմակերպություններ ներգրավել, իսկ եթե լինեն խնայողություններ, երկրորդ կիսամյակում կներդնենք դրանք, խոսքը 80 մլն դրամի մասին է»,-ասաց ԿԳ նախարարը:
Խնդրին արմատական լուծում տալու համար նախարարն ասաց, որ մտադիր են փոփոխություններ կատարել ինֆորմատիկա և տեխնոլոգիա առարկաներում: Դեռ քննարկումներ կլինեն, նախարարն ասաց, դրանց մասին տեղյակ կպահի:
Գորգիսյանը նշեց, որ ծրագրի իրականացումը կնպաստի տարածքների համաչափ զարգացմանը:
- Արցախի 9-րդ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան գործում է Նորշենում
- Հայաստանում առաջին անգամ տեղի կունենա Ինժեներական համաժողով-ցուցահանդես
- Գյումրիում բացվել է 10-րդ «ԱրՄաթ» ինժեներական լաբորատորիան
- «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների երկրորդ մրցանակը՝ ՏՏ կրթության լավագույն մատակարար
- Պետք է այնպես անել, որ ինժեներական խմբակները դպրոցի համար ֆինանսական բեռ չդառնան. Այգեկի դպրոցի տնօրեն

Образование 20:10 21/03/2018 Армения
Глава Минобрнауки Армении: Для решения проблемы инженерных лабораторий в школах будут изменены предметы «Информатика» и «Технологии»
По государственному бюджету на 2018 год планируется выделить порядка 127 млн драмов на создание в школах Армении инженерных лабораторий. Об этом заявил сегодня в ходе правительственного часа в парламенте министр образования и науки РА Левон Мкртчян.
Глава Минобрнауки РА обратился к данной теме после вопроса депутата НС РА от оппозиционной фракции «Елк» Геворга Горгисяна, который отметил, что министерство финансов Армении заявило об отсутствии средств на реализацию данной программы.
По словам Л. Мкртчяна, для кардинального решения проблемы планируется осуществить изменения по части таких предметов, как информатика и технологии, однако впереди стадия обсуждений.