Իրավունք 12:38 22/03/2018 Հայաստան
Հայաստանյան մոտ 30 հասարակական կազմակերպություններ հանդես են եկել Ժիրայր Սեֆիլյանի ու նրա գործով անցնող քաղաքացիների նկատմամբ կայացրած դատավճիռը դատապարտող հայտարարությամբ: Հայտարարության հեղինակները նրանց համարում են քաղբանտարկյալ ու հայտարարում, որ ամեն ջանք գործադրելու ենք «հանիրավի դատապարտված և կալանավորված»  քաղաքացիների ազատության համար:
«Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում (դատավոր՝ Տաթևիկ Գրիգորյան) 2018թ. մարտի 20-ին հրապարակվեց «Ժիրայր Սեֆիլյանի և մյուսների» գործով դատավճիռը: Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար Ժիրայր Սեֆիլյանը դատապարտվեց ամենախիստ պատժի՝ 10 տարի 5 ամսվա, իրավապահների հետ համագործակցած Հովհաննես Պետրոսյանը՝ ամենամեղմ՝ 2 տարվա ազատազրկման: «Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ» Գևորգ Սաֆարյանը դատապարտվեց 5 տարի 5 ամսվա ազատազրկման, ակտիվ քաղաքացի, երեք անչափահաս երեխաների հայր Ներսես Պողոսյանը՝ 3 տարի 6 ամսվա, Արցախյան պատերազմի մասնակիցներ Հրայր Թոփչյանն ու Սասունիկ Կիրակոսյանը, դուդուկի ուսուցիչ Գալուստ Գրիգորյանը՝ 3-ական տարվա ազատազրկման:
Մոտ 1 տարի տևած դատական պրոցեսը ցույց տվեց գործի արհեստական բնույթը: Միայն այն հանգամանքը, որ Ժիրայր Սեֆիլյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդումները սկսվել էին դեռևս տարիներ առաջ, նա գաղտնալսվել էր 2014թ. մայիսից՝ ավելի քան 1 տարի՝ ընդմիջումներով, ըստ գործի նյութերի` ԱԱԾ-ն գաղտնալսել էր Ժիրայր Սեֆիլյանի 4 հեռախոսահամարներ, քննչական կոմիտեն` 3, ոստիկանությունը` 2, վկայում է քաղաքական հետապնդման ծրագրավորված լինելու մասին:
Միայն իրեղեն ապացույցների հետազոտումը դատարանում բավարար էր պատկերացում կազմելու համար, թե ինչպիսի մտացածին մեղադրանքի հետ գործ ունենք: Սա այն իրերի ոչ ամբողջական ցանկն է, որ հետազոտվել է դատարանում. ժանգոտված թուր, 2 ինքնաձիգ, 100 փամփուշտ, 2 բրդյա ծածկոց, դեղին պլաստիկ սաղավարտներ, «100-ամյակն առանց ռեժիմի» գրությամբ դրոշ, դրոշների ձողեր, մեգաֆոն, տոնածառ, զինվորական կողմնացույց, «Ժիրայր Սեֆիլյան» գրությամբ սկավառակներ, Գառնի տաճարի պատկերով տետր, մեկ դաշույն, համակարգիչ, «Սիրելի հայրենակիցներ» արտահայտությամբ սկսվող թռուցիկներ:
Ինչ վերաբերում է 2 ինքնաձիգին և 100 փամփուշտներին, ապա դրանց  հետ Ժիրայր Սեֆիլյանի առնչությունը դատաքննության ընթացքում չի հիմնավորվել, այդ մասին ամբողջ քրեական գործի մեջ առկա է միայն մեկ անուղղակի ապացույց՝  Հրայր Թոփչյանի ցուցմունքը, որից նա հրաժարվել է հայտնելով, որ այն սպառնալիքների միջոցով պարտադրվել էր իրեն նախաքննության մարմնի կողմից:
Հայտարարում ենք, որ սա ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հետապնդում ընդդիմադիր քաղաքական ուժի՝ «Հիմնադիր խորհրդարանի» նկատմամբ, ինչը վկայում է քաղաքական գործունեության հանդեպ տեղի ունեցող ոտնձգության մասին: Այս պարագայում խոսել արդար դատաքննության մասին, միամտություն է: Այս քաղաքական հաշվեհարդարի պատասխանատուներն են ոչ միայն պատվեր տվողները, այլև պատվեր կատարող դատավորները, քննիչները, դատախազները, ոստիկանները:
Մենք Ժիրայր Սեֆիլյանին և մյուսներին ճանաչել ու ճանաչում ենք որպես քաղաքական բանտարկյալներ:
Դիմում ենք Հայաստանում ու մեր պետության սահմաններից դուրս գտնվող միջազգային հանրությանը, կառույցներին՝ հայտարարելով, որ Հայաստանում կան քաղաքական բանտարկյալներ, ովքեր հետապնդվում են իրենց քաղաքական գաղափարների համար՝ քրեական պատիժների ու երկարաժամկետ ազատաազրկման տեսքով:
Մենք՝ իրավապաշտպան կառույցներս, հայտարարում ենք, որ ամեն ջանք գործադրելու ենք ոչ միայն Ժիրայր Սեֆիլյանի, Գևորգ Սաֆարյանի, Ներսես Պողոսյանի, Հրայր Թոփչյանի, Սասունիկ Կիրակոսյանի, Գալուստ Գրիգորյանի, այլև հանիրավի դատապարտված և կալանավորված մեր մյուս քաղաքացիների ազատության համար»:

Право 19:40 22/03/2018 Армения
В Армении порядка 30 общественных организаций выступили с совместным заявлением, осуждающим приговор в отношении координатора секретариата оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент», бывшего командира Отдельного батальона Шуши Жирайра Сефиляна и других фигурантов данного дела.
Отметим, 20 марта с.г. в суде общей юрисдикции Еревана продолжился судебный процесс в отношении координатора секретариата оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент», бывшего командира Отдельного батальона Шуши Жирайра Сефиляна, а также Грайра Топчяна, Сасуника Киракосяна, Ованнеса Петросяна, Галуста Григоряна, Нерсеса Погосяна, Геворка Сафаряна. Суд приговорил Жирайра Сефиляна к 10 годам 5 месяцам лишения свободы. Вердикт огласила судья Татевик Григорян. Что касается остальных фигурантов уголовного дела, суд приговорил Геворка Сафаряна к 5 годам 6 месяцам тюрьмы, Нерсеса Погосяна – 3 годам 6 месяцам тюрьмы, Галуста Григоряна – 3 годам, Грайра Топчяна – 3 годам, Сасуника Киракосяна – 3 годам и 6 месяцам, Ованнеса Петросяна – 2 годам лишения свободы.
В связи с этим в заявлении общественных, правозащитных и журналистских организаций отмечается: «Мы признавали и признаем Жирайра Сефиляна и других политическими заключенными. Обращаемся ко всем международным структурам в Армении и за ее пределами и заявляем: в РА есть политзаключенные, люди, которые преследуются за свои политические взгляды путем уголовных наказаний и многолетнего лишения свободы».
Авторы заявления обещают «приложить все усилия во имя свободы безвинно осужденных и заключенных».
Под заявлением подписались Хельсинкский комитет Армении (Аветик Ишханян), Ванадзорский офис Хельсинкской Гражданской Ассамблеи (Артур Сакунц), Клуб журналистов Гюмри «Аспарез» (Левон Барсегян), Армянский филиал антикоррупционного центра Transparency International, Ереванский пресс-клуб, общественные организации «Защита прав без границ» (Айкуи Арутюнян), «Против правового произвола», «Армянская программа невиновности», «Социальная справедливость», «Журналисты во имя прав человека», «Комитет по защите свободы слова», «Институт публичной политики» и др.
Ранее оппозиционная партия «Наследие» также осудила приговор в отношении координатора секретариата оппозиционной гражданской инициативы «Учредительный парламент», бывшего командира Отдельного батальона Шуши Жирайра Сефиляна. В распространенном 20 марта в связи с этим заявлении партии отмечалось, что политическая сила осуждает вердикты в отношении Ж. Сефиляна и других по данному делу, а также в отношении приговоренного ранее к 6 годам тюрьмы экс-командующего Армией обороны Арцаха (НКР) Самвела Бабаяна. «Это политическая расправа, продолжение судебного процесса в отношении Самвела Бабаяна и других героев арцахской освободительной войны. Данный политический вердикт в очередной раз подтвердил отсутствие в Армении независимой судебной системы», – говорилось в заявлении партии «Наследие».
Напомним, прокурор требовал приговорить Жирайра Сефиляна  к 11 годам лишения свободы. Гособвинитель посчитал доказанными предъявленные органом предварительного следствия обвинения. «В своей обвинительной речи прокурор Акоп Енокян проанализировал исследованные в ходе судебного разбирательства доказательства и счел подтвержденным то, что Сефилян 1 декабря 2015 года создал вооруженную группу и подгруппу и, вынашивая умысел на захват зданий стратегического значения  в мае 2016 года, планировал захватить телебашню и воинскую часть, дислоцированную в ереванском районе Нубарашен. Кроме того, он намеревался организовать беспорядки во время мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, заблаговременно приобрел прутья для оказания правоохранителям сопротивления», – передавал сайт «Фактинфо». Что касается остальных фигурантов уголовного дела, то прокурор требовал для Геровка Сафаряна 4 года и 6 месяцев заключения, для  Нерсеса Погосяна – 4 года, Галуста Григоряна – 3 года, Грайра Топчяна – 3 года, Сасуника Киракосяна – 4 года и 6 месяцев, Ованнеса Петросяна – 2 года лишения свободы.