Քաղաքական 14:43 27/03/2018
«Բնաջնջման վտանգը վերապրած մեր ժողովուրդը նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման առաջամարտիկ է դարձել»
Խորհրդանշական է, որ մեր ժողովուրդը, որը վերապրել է ցեղասպանությունը, բնաջնջման վտանգը, վերածնվելով միջազգային հանրության կարծիքով այսօր առաջամարտիկ է դարձել համաշխարհային ջանքերում՝ ուղղված նոր ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելմանը: Այս մասին մարտի 27-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ անդրադառնալով անցյալ շաբաթվա վերջին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդում Հայաստանի նախաձեռնած Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևի ընդունմանը:
«Այս տարի մեր նախաձեռնությունը կապված է Ցեղասպանության կանխարգելման կոնվենցիայի 70-ամյակի հետ, որն ընդունվել էր 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին: Գիտեք, որ Ռաֆայել Լեմկինն է այդ կոնվենցիայի հեղինակներից մեկը։ Նա 1944 թվականին դեռ շրջանառության մեջ մտցրեց ցեղասպանություն եզրույթը՝ հղում կատարելով Հայոց ցեղասպանությանը: Եվ պատահական չէ, որ այդ հոբելյանի շրջանակներում, այս տարի դեկտեմբերի 9-ին` Կոնվենցիայի ընդունման օրը, ի շարունակություն Ժնևում` Մարդու իրավունքների խորհրդում ընդունված այս նոր բանաձևի, մենք անցկացնելու ենք Հայաստանում Գլոբալ ֆորում` նվիրված ցեղասպանությունների կանխարգելմանը»,- ասաց նա:
Նալբանդյանը նշեց, որ Ժնևում ընդունված այս վերջին բանաձևը վերահաստատում է Կոնվենցիայի դրույթները, ինչը շատ կարևոր է կանխարգելման տեսանկյունից, նաև ընդգծում է, որ անպատժելիությունը և ժխտողականությունը խոչընդոտներ են հանդիսանում կանխարգելման գործում:
Նախարարը հիշեցրեց, որ 2015թ. իրենք նախաձեռնել էին ցեղասպանության կանխարգելմանը նվիրված բանաձև, որն ընդունվեց Ժնևում: Նա շնորհակալություն հայտնեց Լյուքսեմբուրգի արտգործնախարարին՝ այն աջակցության համար, որ ցուցաբերեց Լյուքսեմբուրգը այս բանաձևերի ընդունման գործում:
«Այս անգամ էլ, ինչպես 2015թ., Լյուքսեմբուրգը համահեղինակեց բանաձևը։ Այսօրվա դրությամբ արդեն 56 երկիր է միացել Հայաստանին՝ որպես համահեղինակ, և բանաձևն անցել է կոնսենսուսով: Այն դեռ բաց է այլ երկրների կողմից որպես համահեղինակներ միանալու համար: Կարծում եմ՝ մի շարք երկրներ գալիք օրերին ևս կմիանան դրան»,- ասաց նա:
Նախարարը հիշեցրեց նաև, որ հենց Հայաստանի նախաձեռնությամբ 2015թ.-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որով Կոնվենցիայի ընդունման օրը՝ դեկտեմբերի 9-ը, հռչակվեց որպես ցեղասպանությունների և մարդկաության դեմ հանցագործությունների զոհերի հիշատակի օր:
Դեկտեմբերին Հայաստանում կազմակերպվելիք Գլոբալ ֆորումի գլխավոր թեման լինելու է Կոնվենցիայի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացումը կրթության միջոցով:
«Կարծում եմ, որ այս իմաստով, իհարկե, միջազգային հանրությունը դեռ շատ անելիքներ ունի, որովհետև անգամ Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց, Կոնվենցիայի ընդունումից 70 տարի հետո, մինչ այսօր դեռ շարունակվում են հանցագործությունները մարդկության դեմ և իհարկե դա մեծ խնդիր է ողջ մարդկության համար: Հայաստանն այս առումով շարունակելու է ջանքերը միջազգային հանրության` գործընկերներ երկրների, միջազգային կառույցների հետ միասին»,- ասաց նախարարը:

Политика 17:16 27/03/2018 Армения
Эдвард Налбандян: Армянский народ играет ведущую роль в предупреждении новых геноцидов и преступлений против человечества
Очень символично, что армянский народ, переживший геноцид, угрозу истребления и возродившись, по мнению  международного сообщества сегодня играет ведущую роль в международных усилиях, прилагаемых в направлении предупреждения новых геноцидов и преступлений против человечества. Об этом сегодня, 27 марта, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Люксембурга пресс-конференции в Ереване.
«В этом году наша инициатива связана с 70-летием Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, которая была принята 9 декабря 1948 года. Как известно, один из соавторов конвенции – Рафаэль Лемкин. Он еще в 1944 году ввел в обращение термин геноцид, ссылаясь на Геноцид армян», – напомнил Налбандян.
«И не случайно, что в рамках этого юбилея, 9 декабря, в день принятия Конвенции, в продолжение принятой на 37-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве в феврале 2018 года новой резолюции о Предупреждении геноцида, мы проведем в Армении глобальный форум, посвященный предупреждению геноцидов. В этой последней резолюции, принятой в Женеве, вновь подтверждаются положения Конвенции, что очень важно с точки зрения предупреждения. В ней подчеркивается, что безнаказанность и отрицание являются препятствиями в деле предупреждения», – сказал глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян напомнил, что в 2015 году по инициативе Армении Совет по правам человека Организации Объединенных Наций единогласно принял резолюцию о предупреждении геноцида. «В данном контексте мне хотелось бы выразить особую благодарность главе МИД Люксембурга, своему коллеге за содействие, оказанное в принятии данной резолюции. В этот раз, как и в 2015 году, Люксембург стал соавтором резолюции. К сегодняшнему дню, к Армении уже присоединились 56 стран, в качестве соавторов, и резолюция была принята на основании консенсуса. К резолюции все еще могут присоединиться другие страны. Полагаю, в ближайшие дни к резолюции присоединятся еще страны», – отметил глава армянского внешнеполитического ведомства.
Э.Налбандян напомнил также, что опять же по инициативе Армении Генеральная Ассамблея ООН в 2015 году объявила 9 декабря Международным днем памяти жертв геноцида.
По его словам, 9-го декабря в Ереване состоится третий Международный глобальный форум против преступления геноцида. Он станет важной платформой для повышения осведомленности и продвижения образования с целью предупреждения геноцидов.
«Считаю, что в этом смысле, конечно, международному сообществу предстоит еще очень многое сделать, потому что даже через 100 лет после Геноцида армян, спустя 70 лет после принятия Конвенции, преступления против человечества продолжаются.  Конечно, это большая проблема для всего человечества. Армения в этом плане продолжит свои усилия совместно с международным сообществом, странами-партнерами и международными структурами», – подчеркнул Налбандян.