Ռուս դիվանգետների արտաքսումը․ բրիտանական հաղթանակ, թե՞ պարզ թվաբանություն
Այն բանից հետո, երբ երկու տասնյակից ավելի պետություններ, ի համերաշխություն Մեծ Բրիտանիայի, որոշում կայացրեցին արտաքսել մոտ 150 ռուս դիվանագետների, շատերը շտապեցին խոսել բրիտանական թագի հաղթանակի մասին՝ դարեր ձգվող ռուս-անգլիական մրցակցության հերթական այս փուլում։ Իրոք, առաջին հայացքից հաղթանակն անվիճելի է։
Տպավորիչ ու աննախադեպ հավաքական քայլ ընդդեմ Ռուսաստանի՝ ի պաշտպանություն Բրիտանիայի։ Մեծ հանրային հնչեղություն, ՌԴ միջազգային վարկի անկում, աջակցության խոսքեր աշխարհի հզոր մայրաքաղաքներից։ Էլ ինչ էր հարկավոր «Brexit»-ի բանակցությունների մեջ խճճված, Եվրոպայից հեռացող ու մեկուսացման վտանգի առջև կանգնած Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյին՝ հաղթանակի մասին խոսելու և հանրության առջև իր վստահությունը վերագտնելու համար։
Իսկ իրականում դիվանագետների արտաքսումը, թեկուզև նրանք կասկածվում են լրտեսական գործունեության մեջ ներգրավված լինելու համար, ինչքան էլ որ հնչեղ լինի, այդուհանդերձ խորհրդանշական քայլ է։ Սոլսբերի քաղաքում ՌԴ նախկին հետախույզ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորումից հետո Մեծ Բրիտանիան հայտարարեց, որ իր քաղաքացին իր իսկ երկրում ենթարկվել է քիմիական զենքով հարձակման և որ ակնկալում է իր դաշնակիցների աջակցությունը ռուսական սպառնալիքին դիմակայելու համար։
Ինչքան էլ որ մեծ լինի ռուսական առաջխաղացումները զսպելու Բրիտանիայի դաշնակիցների ցանկությունը, որոնց մի մասը նույնիսկ թշնամական վերաբերմունք ունի Ռուսաստանի նկատմամբ, այդուհանդերձ որևէ ռացիոնալ դատող երկիր այս պահին պատրաստ չէ, և երևի թե ցանկություն էլ չունի, ռազմական հակամարտության մեջ մտնել ՌԴ-ի հետ, որի նախագահը հարմար առիթները բաց չի թողնում խոսելու միջուկային զենքի և դրա կիրառման պատրաստակամության մասին։
Ուստի և այս անգամ ընտրվեց ռուսներին պատասխանել խորհրդանշական մակարդակում, որի արդյունավետությունը բավականին կասկածելի է։ Եթե տնտեսական սանկցիաներն ու սպառազինության հոգնեցուցիչ մրցավազքը հետ չի պահում Ռուսաստանին վիճարկելու ներկայիս աշխարհակարգը, ապա դիվանգիտական քողի տակ գործող որոշ լրտեսների արտաքսումը չպետք է մեծ գլխացավ լինի ռուսական իշխանությունների համար։ Նրանք կհաշվեն արտաքսվածներին, համարժեք թվով ու ազգությամբ դիվանգետների էլ իրենք կարտաքսեն, մի երկու դառը խոսք կասեն անգլոամերիկյան իմպերիալիստների մասին ու էջը կփակվի։
Ռուսաստանը միջազգային հարաբերություններում հանդես է գալիս ավելի շատ ուժի դիրքերից ու պահանջում է իրեն ընդունել որպես մեծ և հզոր պետության։ Նա փորձում է վերագտնել կայսերական մեծությունը և այդ ճանապարհին չի խորշում միակողմանի քայլերից և ուժային միջոցների դիմելուց։ Ինչքանով է դա նրա մոտ ստացվում, ցույց կտա պատմությունը։ Սակայն պետք է այստեղ նշել, որ միջազգային ասպարեզում ուժային մեթոդներին նախապատվություն տալու առումով այսօր ՌԴ մենակ չէ։ Եվ ամենամեծ օրինակը ցույց է տալիս ԱՄՆ-ը։
Պարադոքսն այն է, որ ԱՄՆ-ը, հանդիսանալով ներկայիս աշխարհակարգի պահապանը, իր եսակենտրոն ու միակողմանի գործողություններով ոգևորում է ռեվիզիոնիստ պետությունների գործողությունները, ովքեր գաղափարապես քննադատում և ուժային կերպով սպառնում են ձևավորված լիբերալ իրավակարգին։ Ռուսաստանն այս վերջին պետությունների թվում է և միջազգային հարաբերություններում խաղում է բռնցքամարտի կանոններով։ Իսկ դիվանագետների արտաքսումը նման է բռնցքամարտի ժամանակ ուժեղ հարված հասցրած մարզիկին ուղղված մրցակից մարզիկի երկրպագուների սուլոցին։
Ծիծաղելի է թվում, սակայն նման կերպ աջակցությունը ձեռնատու է Բրիտանիայի այն դաշնակիցների համար, ովքեր ցանկություն չունեն վերջնականապես կապերը խզել ՌԴ-ի հետ։ Համերաշխություն դրսևորելու ու նաև ռուսական կողմին ուժեղ ազդակ փոխանցելու համեմատաբար «անշառ» միջոց է մեկ-երկու դիվանագետի անցանկալի անձ հայտարարելը։ Դե, իսկ ԱՄՆ-ն պետք է ցույց տա իր՝ ամենուր առաջինն ու ամենամեծը լինելու հանգամանքը․ ուստի և որոշեց արտաքսել 60 հոգու։
«Փափուկ ուժի» շրջանակներում կիրառվող նման միջոցները դժվար էական ազդեցություն ունենան Ռուսաստանի վարքագծի վրա։ Հազիվ թե նա Ղրիմը վերադարձնի Ուկրաինային, հետ ճանաչի Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի անկախությունը կամ դադարի սատարել Սիրիայի նախագահ Ասադին։
Այդուհանդերձ, դիվանագիտական այս կոլեկտիվ ճնշումը կարող է ինչ-որ կարճատև ազդեցություն ունենալ, հատկապես, որ հաշվի առնենք առաջիկայում Ռուսաստանում անցկացվելիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության հնարավոր բոյկոտը, որի մասին արդեն խոսվում է։

Politics 13:56 28/03/2018 Armenia
After more than 20 countries decided to expel around 150 diplomats in solidarity with the United Kingdom, many experts hurried to speak about the diplomatic victory for the Great Britain in this stage of the decades-long British-Russian competition.
An impressive and unprecedented move of unity against Russia in support for the UK, which caused big public resonance and undermined Russia’s international image – what else could Theresa May, the prime minister of the country tangled in the Brexit talks and facing an isolation danger from Europe, need to speak about a victory and restore her confidence in the public eye.
In fact, expelling Russian diplomats, though they are suspected of being involved in spy activities, is a symbolic move no matter how dramatic it appears. After the poisoning of former Russian double agent Sergei Skripal, 66, and his daughter, Yulia, 33, in the English town of Salisbury, British authorities announced that its own citizen was subjected to a chemical attack, and expected the support of its allies to face the Russian threats.
No matter how big the desire of the UK’s allies (some of them even have hostile attitudes towards Russia) is to curb Russia’s advancement, no rational country is ready at the moment to enter into a military conflict with Russia, the president of which never misses an opportunity to refer to the issue of nuclear weapons and his readiness to apply them.
Thus, this time it was decided to retaliate Russia with sympolic means, which is not likely to be efficient. If the economic sanctions and the tiresome arms race do not prevent Russia from disputing today’s world order, the expulsion of some spies working under the diplomatic cover should not be a big deal for the Russian authorities. They will count the number of expelled diplomats, will themselves expel an equivalent number of diplomats and will announce a couple of bitter words over the Anglo-American imperialists to turn the page.
Russia acts from the position of force in international relations, demanding to accept it as a major and powerful state. The country is trying to restore the power of the Russian Empire and does not hesitate to take unilateral steps and use force on that path. History will show how much they will succeed. But it is noteworthy in this respect that Russia is not the only one in terms of giving priority to the use of force in the international arena, with the United States as its biggest example.
The paradox is that through its self-centered and unilateral steps, the United States, as the guardian of the current world order, encourages the actions of revisionist states that ideologically criticise and threat the liberal order. Russian is among such states that plays with the boxing rules in the international relations, and the expulsion of diplomats is similar to the whistles from the fans of a boxer against his opponent who inflicts a serious blow to him.
It seems ridiculous, but this kind of support is beneficial for those British allies who have no desire to completely sever ties with Russia. Declaring a couple of diplomats persona non grata is a relatively “harmless” means to show solidarity with the UK and send a strong message to Russia. Well, and the United States needs to show itself as the number one and the most powerful country in the world by expelling 60 diplomats.
Such tools of the “soft power” are not likely to leave a significant impact on Russia’s workstyle. They will hardly return Crimea to Ukraine, recognize the independence of Abkhazia and South Ossetia, or stop supporting Syria’s Assad.
However, this collective diplomatic pressure may have some short-term impact, given the possible boycotting of the upcoming 2018 World Cup to be hosted by Russia.