Քաղաքական 10:18 28/03/2018 Աշխարհում
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարել է, որ Տոկիոն լրջորեն հետաքրքրված է հյուսիսկորեական առաջնորդի Չինաստան կատարած այցով և Պեկինից մանրամասն պարզաբանումների է սպասում: Այս մասին տեղեկացնում է ՌԻԱ-Նովոստին:
«Մենք խիստ հետաքրքրված ենք և տեղեկություններ ենք հավաքում, վերլուծում այս այցը: Կցանկանայինք Չինաստանից հիմնավորված պարզաբանումներ ստանալ»,- ասել է նա:
Կորեայի Ժողովրդա-դեմոկրատական Հանրապետության առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը կնոջ հետ Չինաստան է այցելել մարտի 25-27-ին, այցը եղել է գաղտնի, դրա մասին տեղեկություններ են հայտնվել միայն նրա՝ Պեկինից հեռանալուց հետո: Ավելի վաղ Չինաստանը պարզաբանումներ է ուղարկել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին:

Politics 10:45 28/03/2018 World
Tokyo is interested in getting information about the visit of North Korean leader Kim Jong Un to China and expects detailed explanations from Beijing, Japanese Prime Minister Shinzo Abe said on Wednesday, Sputnik reported.
"We are very interested in collecting information and analyzing it. We would like to receive detailed explanations from China," Abe said as quoted by Kyodo news agency.
Earlier in the day, US President Donald Trump received a briefing from Chinese officials including a personal message from Xi regarding North Korean leader's visit to Beijing, which is Kim’s first-ever foreign trip since becoming the North Korean leader in 2011.
On March 25-27, Kim and his wife Ri Sol Ju paid an unofficial visit to China at the invitation of Chinese President Xi Jinping. The visit was not officially announced.