Ռուսաստանը վարկային նոր համաձայնագրով Հայաստանին զենքի մատակարարումը կսկսի այս տարի
Ռուսաստանը նոր՝ 100 միլիոն դոլարի պաշտպանական վարկի շրջանակներում Հայաստանին զենքի մատակարարումը կսկսի այս տարի։ Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ-Նովոստին, այս մասին ArmHiTech-2018 ցուցահանդեսի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցության գծով Դաշնային ծառայության փոխտնօրեն Վլադիմիր Դրոժժովը։
«Դա նախատեսվում է 2018 թ.»,- ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին։
Նախորդ դեկտեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության միջև՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին» համաձայնագրի վավերացման օրենքի նախագիծը։
Այդ համաձայնագրով Ռուսաստանը Հայաստանին տրամադրում է 100 մլն դոլարի պետական արտահանման նոր վարկ՝ ռուսական արտադրության ժամանակակից սպառազինության և տեխնիկայի ձեռքբերման, մատակարարումների ֆինանսավորման համար:

Russia to start arms supplies to Armenia under new $100 mln defense loan in 2018
Russian will begin supplying weapons to Armenia this year as part of the new $100 million defense loan, Deputy Head of the Federal Service for Military-Technical Cooperation Vladimir Drozhzhov said on Thursday.
“They [arms supplies] are scheduled for 2018,” Drozhzhov told reportser at the second International Exhibition of Arms and Defense Technologies "ArmHiTec-2018" hosted by Yerevan, Armenia, Russian news agency RIA Novosti reported.
In December 2017, President of Armenia Serzh Sargsyan signed into law the “Ratification of the Agreement between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Russian Federation on granting state export loan to the Government of the Republic of Armenia”.
Under the deal signed on 24 October 2017, Russia is set to provide a state export loan worth $100 million to Armenia to finance purchase of Russian-made weapons by the country.