Տնտեսություն 14:28 30/03/2018 Հայաստան
Գործարար միջավայրի բարելավումը` հատկապես փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խնդիրները, պետք է լինեն պետական մարմինների ուշադրության կենտրոնում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքով՝ գործարար միջավայրի բարելավումը պետական մարմինների ուշադրության ներքո  պետք է լինի երեք ուղղություններով: Առաջինն, ըստ նրա,  փոքր և միկրո բիզնեսն է, որի մասնաբաժինը թեև ՀՆԱ-ում կազմում է 27 տոկոս և արտահանման վրա էական ազդեցություն չունի, այդուհանդերձ, սոցիալական  նշանակությունը կարևոր է զբաղվածության, ընտանեկան բիզնեսի և ինքնազբաղվածություն ապահովելու տեսանկյունից:
Երկրորդ ուղղությունը,  ըստ Գագիկ Մակարյանի, որին պետք է պետությունն ուշադրություն դարձնի միջին և խոշոր բիզնեսն է, որը ՀՆԱ-ի մեծ մասն է կազմում՝ 73 տոկոս. «Պետական հարկերի գերակշռող մասը գոյանում է միջին և խոշոր բիզնեսից, արտահանման հիմնական ծավալները՝ նույնպես, ֆիսկալ քաղաքականության առումով ևս ունեն լուրջ դերակատարություն»:
Երրորդը՝ ձեռնարկությունների ֆորմալացումն է. «Պետությունն այս երեք ուղղությունները  չի կարողանում ծածկել, նույնիսկ ներկայումս կառավարությունն այս երեք բլոկի հանդեպ համապատասխան ուշադրություն և համապատասխան գործառույթ չի կարողանում ապահովել:
Պատճառներից  առաջինն այն է, որ խնդիրների ուսումնասիրությունը, վերլուծությունը դեռևս արդյունավետ չեն։ Երկրորդ պատճառն այն է, որ դեռևս առկա է բիզնես-պետական պաշտոնյա սերտաճումը, պետական ապարատում պաշտոններ զբաղեցնող մարդիկ չունեն մոտիվացիա, բացի այդ, խնդիր է պետական պաշտոնյաների անփութությունը, հաճախ տարբեր առիթներով սխալներ թույլ տալը, որոնց համար նրանք պատասխանատվություն չեն կրում կամ միայն ներողություն խնդրելով հարցն ավարտվում է»։
Նրա խոսքով՝ գործարար միջավայրի բարելավմանը խոչընդոտում է նաև  շահերի բախումը, երբ  պետական որոշ կառույցներ փորձում են գործել հօգուտ իրենց շահերի:
Բացի այդ, ըստ Գագիկ Մակարյանի, այսօր մեր երկրում հավասարաչափ չեն կիրառվում տեսչական ստուգումները, գործընթացները թաթանցիկ չեն և դեռևս  առկա են տարբեր վերաբերմունքներ:
«ՊԵԿ-ը, հատկապես հարկային մասով կաշառք չի վերցնում,  բայց առևտրային օբյեկտների կամ նրանց մատակարարների նկատմամբ կարող է անիմաստ ակտեր գրել, որոնք  նպատակային ուղղված են  բյուջեն լցնելու համար: Այսինքն՝  սրանք այն խնդիրներն են, որոնք խոչընդոտ են հանդիսանում գործարար միջավայրի զարգացման համար»,- նշեց  Գագիկ Մակարյանը:

Гагик Макарян: Комитет госдоходов Армении взяток не берет, но пишет бессмысленные налоговые акты
Улучшение бизнес-среды в Армении, особенно проблемы развития малого и среднего бизнеса, должны быть в центре внимания государственных органов. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил председатель Республиканского Союза Работодателей Армении (РСРА) Гагик Макарян.
По его словам, улучшение бизнес-среды должно находиться в центре внимания государства по трем направлениям. Первое – это малый и средний бизнес, доля которого в ВВП составляет всего 27% и существенно не влияет на экспорт, тем не менее, данный бизнес важен с точки зрения социальной значимости, занятости населения, семейного бизнеса и самозанятности (частное предпринимательство).
Г. Макарян отметил также второе направление, которое должно находиться в центре внимания государства, – это средний и крупный бизнес, который составляет огромную долю от ВВП – 73%.
«Доминирующая часть государственных налогов поступают от среднего и крупного бизнеса, основные объемы для экспорта также, он имеет огромное значение и в плане фискальной политики», – подчеркнул он.
Третье направление, по словам Г. Макаряна, заключается в формализации предприятия. «Государство не может охватить все эти три направления, даже действующее правительство не может обеспечить соответствующего внимания и инструменты для данных трех блоков. Одна из причин заключается в том, что исследование проблем, их анализ пока ещё недостаточно эффективны. Вторая причина в том, что пока ещё налицо слияние государства и бизнеса, у чиновников нет мотивации, а также частые ошибки, за которые они не несут ответственности или отделываются исключительно извинениями, на этом вопрос закрывается», – отметил он.
По его словам, улучшению бизнес-среды мешает также столкновение интересов, когда крупные государственные структуры пытаются действовать исключительно в своих целях, в угоду себе.
Кроме того, Г. Макарян отметил, что на сегодняшний день в Армении неравномерно применяются на практике инспекционные проверки, процессы непрозрачные и пока еще налицо различные подходы.
«Комитет государственных доходов, в особенности по части налогов, взяток не берет, однако пишет и применяет в отношении торговых объектов и их поставщиков бессмысленные акты, которые целенаправленно адресованы на пополнение бюджета. Иными словами, это те проблемы, которые порождают препятствия для развития бизнес-среды», – отметил он.