Հասարակություն 12:35 02/04/2018 Հայաստան
«Ես հիմա էլ սպասում եմ Գրիգորի վերադարձին: Գիտեմ ինքը ծառայում է Ղարաբաղում՝ ուղղակի արդեն որպես սպա»,-ասում է Գրիգոր Հարությունյանի մայրը՝ Անահիտը:
Նա հիշում է, երկու տարի առաջ գիշերը ժամը 3-ի սահմաններում քնած ժամանակ Գրիգորի ձայնը լսեց՝ օգնություն էր կանչում:
«Վեր թռա, եղբորն ասեցի,  ասեց՝ մամա երազ ես տեսել: Հետո անցավ էլի մի քիչ: Ժամը 5-ի սահմաններում գնդակների ձայն լսեցի, սիրտս երեք անգամ ցավաց, էլի արթնացա: Տեսա փոքր եղբայրը համակարգչի առաջ նստած էր: Ասեց՝ մամա ի՞նչ է եղել, ասեցի գնդակների ձայն եմ լսում: Ասեց՝  մի անհանգստացի, հենա Գրիգորը նոր  նկար է գցել: Հետո առավոտյան ինձ զանգեցին, ասացին՝ կռիվ է,»,-հիշում է Գրիգորի մայրը:
Արցախ մեկնող Անահիտին ճանապարհի կեսից են տուն վերադարձրել, հետո՝ պատի ժամացույցը կանգնեց:
«Ես  հասկանում էի, որ մի բան էն չի»,-ասաց նա:
Երկու տարվա ընթացքում Հարությունյանի ընտանիքի կողքին եղել են պետական մարմիններն ու անհատները:
Հիմա Գրիգորի կրտսեր եղբայրն է բանակում՝ հերոսական նույն ոգով:
Հիշեցնենք, որ Գրիգորը զոհվել է ապրիլի 2-ին հայրենի սահմանները պաշտպանելիս։ Նա ապրիլյան պատերազմում 18 անհետ կորած զինվորներից  էր, որոնց մարմինները շաբաթներ անց վերադարձրին հայկական կողմին։ Ետմահու  Գրիգոր Հարությունյանը պարգևատրվել է ՀՀ «Արիություն» մեդալով:
Գրիգորը Երևանից էր, բանակ էր զորակոչվել 2015թ-ի ամռանը: Նա մեծացել էր առանց հայրական խնամքի, հորը կորցրել էր վաղ տարիքում: Մայրը միայնակ մեծացրել է իր չորս զավակներին։
Գրիգորի տատիկը՝ Շողիկ Ստեփանյանը հարցազրույցներից մեկում ասել է, որ թոռնիկը խելացի, պարկեշտ, բարի տղա էր, ամեն ինչին համակերպվում էր, սովորող է եղել, բայց բազմանդամ ընտանիքի հոգսը թեթևացնելու պատճառով ստիպված է եղել դասերից հաճախ բացակայել, մորը օգնել. «Կուզեի, որ սա երազ լիներ, աչքերս բացեի ու Գրիգորիս տեսնեի, որն իր բարի, գեղեցիկ ժպիտով նորից կասեր՝ տատիկ, լա՞վ ես»:
Գրիգոր Հարութունյանը զոհվել է մարտական դիրքը պաշտպանելիս: Թշնամու հանկարծակի հարձակման ժամանակ նրանց անձնակազմը քայլ անգամ չի նահանջել, ցուցաբերելով խիզախություն ու արիություն` փորձել է բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել և հետ շպրտել հակառակորդին: Անհավասար մարտերի ընթացքում դիրքի անձնակազմը մարտնչել է մինչև վերջին փամփուշտն  ու ընկել քաջի մահով:
Ծանր մարտում զոհվել են նրա մարտական դիրքի և դրան հարակից այլ դիրքի 19 հայ զինծառայողներ. փոխգնդապետներ Ալեքսան Առաքելյանը, Օնիկ Գրիգորյանը, Ռոման Պողոսյանը, մայոր Սուրեն Մելքումյանը, ավագ լեյտենանտ Մաքսիմ Գրիգորյանը,  լեյտենանտ Աշոտ Շահբազյանը, սերժանտներ Արման Անդրեասյանը, Կարեն Ներսիսյանը, Ադամ Սահակյանը, կրտսեր սերժանտ Սաշա Գալստյանը, շարքայիններ Բագրատ Ալեքսանյանը, Տիգրան Բերակչյանը, Անդրանիկ Գրիգորյանը, Արթուր Գևորգյանը, Ժորա Եսայանը, Նորիկ Սարգսյանը, Գրիգոր Հարությունյանը, Ազատ Սիմոնյանը, Բորիս Օզմանյանը:

Общество 15:56 02/04/2018 Армения
«Я и сейчас его жду»: мать армянского героя Григора Арутюняна рассказала про страшный сон 2 апреля 2016г.
Мать армянского военнослужащего Григора Арутюняна, погибшего в ходе инициированной Азербайджаном против Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Апрельской войны 2016г., –  Анаит Арутюнян – до сих пор ждет возвращения сына.
«Я и сейчас жду возвращения Григора. Знаю, он служит в Арцахе, просто уже как офицер», – сказала Анаит.
Женщина вспоминает, что в ночь на 2 апреля ровно два года назад она вдруг услышала во сне голос сына: Григор звал на помощь.
«Я вскочила, сказала младшему сыну, а он мне говорит: мам, это был просто сон. Спустя немного, уже в 5 утра, мне послышалась стрельба, сердце точно сжалось от боли, три раза, вновь проснулась. Смотрю, младший сын у компьютера сидит. Он вновь успокоил меня: мама, ну, вот совсем недавно Григор фотографию выложил в соцсети, не переживай… А уже утром мне позвонили и сказали, что началась война», – вспоминает мать солдата.
Тогда Анаит Арутюнян едва остановили и вернули домой с полпути: она ехала в Арцах. Потом, рассказывает она, часы на стене остановились…
«Я понимаю, что-то тут не так», – сказала женщина, которая отправила на службу уже и младшего сына.
Все это время семья погибшего военнослужащего была в центре внимания компетентных госорганов.
Отметим, Григор Арутюнян был жителем Еревана, на службу был призван летом 2015г. Погиб 2 апреля 2016г. при защите боевых позиций. Он был в числе 18 армянских военнослужащих, которые считались пропавшими без вести в ходе Четырехдневной Апрельской войны 2016г. Его тело вместе с телами других армянских военнослужащих было передано азербайджанской стороной лишь спустя недели. Григор Арутюнян награжден медалью РА «За отвагу». В неравном бою с противником Г. Арутюнян и его сослуживцы не отступили ни на шаг и погибли как настоящие герои.