ԱԻՆ-ը հորդորում է տնտեսվարողներին խստիվ պահպանել օրենքով սահմանված անվտանգության պահանջները
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հորդորում է տնտեսվարողներին խստիվ պահպանել օրենսդրությամբ սահմանված անվտանգության կանոնները, լինել զգոն և կատարել գործատուի համար օրենքով սահմանված անվտանգության կանոնների պահպանման պարտականությունները: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱԻՆ-ը՝ հշեցնելով, որ նախօրեին Երևանի Հյուսիսային պողոտա 5 հասցեում գտնվող «Բուրգեր քինգ» սննդի կետում տեղի ունեցած ածխաթթու գազի (CO2) 20 կգ-անոց բալոնի պայթյունի հետևանքով տուժել է 8 մարդ:
«ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը բոլոր տնտեսվարողներին ևս մեկ անգամ հիշեցնում է Աշխատանքային օրենսգրքի 217-րդ հոդվածի 4-րդ կետը, որով գործատուն պարտավոր է ապահովել անվտանգ և առողջության համար անվնաս աշխատանքային պայմաններ:
Նույն օրենսգրքի 245-րդ և 254-րդ հոդվածներով՝ համապատասխանաբար «Յուրաքանչյուր աշխատողի աշխատավայրը և շրջապատող միջավայրը պետք է լինեն անվտանգ, հարմար և առողջության համար անվնաս, կահավորված՝ աշխատողների անվտանգության ապահովման և առողջության պահպանության մասին նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջներին համապատասխան», «Գործատուն ապահովում է, որպեսզի իր կազմակերպություն գործուղված աշխատողն անցնի աշխատանքային պարտականությունների կատարմանը միայն կազմակերպությունում գոյություն ունեցող հնարավոր ռիսկի գործոնների մասին տեղեկացվելուց և աշխատանքի որոշակի վայրում անվտանգության հրահանգավորում անցնելուց հետո»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Общество 13:38 03/04/2018 Армения
На фоне взрыва в кафе в Ереване МЧС Армении призывает работодателей строжайше соблюдать правила безопасности
Министерство по чрезвычайным ситуациям Армении призывает хозяйствующих субъектов строжайше соблюдать предусмотренные законом нормы безопасности, быть бдительными, исполнять обязанности по соблюдению норм безопасности, предусмотренные законом для работодателей.
Пресс-служба МЧС Армении напоминает, что вечером 2 апреля 2018 года в пункте быстрого питания Burger King по адресу Северный проспект, 5 в Ереване произошел взрыв, вследствие которого 8 граждан с телесными повреждениями были госпитализированы в больницу.
МЧС Армении всем хозсубъектам еще раз напоминает п.4 ст. 217 Трудового кодекса РА6 согласно которому работодатель обязан обеспечивать безопасные условия труда.
В соответствии со ст. 245 и 254 кодекса, «место работы и окружение каждого работника должны быть безопасными, удобными и безвредными для здоровья, оборудованными в соответствии с требованиями нормативных правовых актов об обеспечении безопасности труда и охране здоровья работников», «работодатель обеспечивает, чтобы командированный в его организацию работник приступал к выполнению трудовых обязанностей после осведомления о существующих только в организации факторах возможного риска и прохождения инструктажа по безопасности в определенном месте работы».