Տնտեսություն 17:38 06/04/2018 Հայաստան
Հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տալիս ինչպես ԵԱՏՄ տարածքում, այնպես էլ  երկու երկրների համապատասխան գերատեսչությունների միջև կառուցողական փոխգործակցությանը:  Այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է  Ռուսաստանի Դաշնության սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում հսկողություն իրականացնող դաշնային ծառայության (Ռոսպոտրեբնադզոր) ղեկավար Աննա Պոպովայի հետ հանդիպմանը։
«Սպառողների իրավունքների պաշտպանության, սննդամթերքի անվտանգության  ոլորտներում ի հայտ եկող խնդիրներն ընդհանուր են, և դրանք  համատեղ լուծում են պահանջում: Կարծում եմ՝ այդ առումով մենք հասել ենք փոխգործակցության լավ մակարդակի»,- կառավարության տեղեկատվության մի(ոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ՝ ասել է վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է նաև, որ կառավարությունը գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված մի շարք միջոցառումներ է իրականացնում, որոնք հանգեցնելու են գյուղատնտեսական արտադրանքի և, հետևաբար, այդ արտադրանքի  արտահանման աճի: Նշելով, որ հայաստանցի արտադրողի համար Ռուսաստանի շուկան հեռանկարային է՝ վարչապետը կարևորել է երկու երկրների  համապատասխան կառույցների միջև սերտ ու արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Աննա Պոպովան իր հերթին տեղեկացրել է, որ հայաստանցի գործընկերների հետ  արդեն իսկ շատ հաջող համագործակցություն է ձևավորվել՝ մասնավորապես նշելով  լաբորատորիաների և գիտահետազոտական  հաստատությունների հետ գործակցությունը:
Անդրադառնալով գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանմանը՝ նա նշել է, որ տեղյակ է այն ջանքին, որ Հայաստանը գործադրում է  ոլորտի զարգացման  և ընդհանուր շուկայի անվտանգության պահպանության  ուղղությամբ:

Экономика 20:20 06/04/2018 Армения
Армянская сторона придает большую важность конструктивному сотрудничеству с Россией как в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), так и между соответствующими ведомствами двух стран. Об этом сегодня заявил премьер-министр РА Карен Карапетян в ходе встречи с руководителем Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) Анной Поповой.
«Проблемы в сфере защиты прав потребителей и безопасности продуктов питания общие и требуют совместного решения. Считаю, в этом смысле мы достигли хорошего уровня сотрудничества», – отметил премьер.
К. Карапетян отметил также, что правительство проводит ряд мероприятий, направленных на развитие сельского хозяйства, которые приведут к росту производства сельскохозяйственной продукции и, следовательно, росту экспорта данной продукции.
Отметив, что российский рынок для армянских производителей является довольно перспективным, премьер подчеркнул важность тесного и эффективного сотрудничества.
В свою очередь Анна Попова сообщила, что вместе с армянскими партнерами уже сформировано довольно удачное сотрудничество, в частности, она отметила сотрудничество с лабораториями и научно-исследовательскими учреждениями.
Обратившись к экспорту сельскохозяйственной продукции, она отметила, что в курсе тех усилий, которые прилагает Армения по развитию данной сферы и обеспечению безопасности на общем рынке.