Առողջություն 11:25 07/04/2018 Հայաստան
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանի` Ռուսաստանի սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդու բարեկեցության հսկողության ծառայության («Ռոսպոտրեբնադզոր») ղեկավար Աննա Պոպովայի ապրիլի 6-ին կայացած հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ՄԻԱՎ/ՁիԱՀ-ի և վարակիչ այլ հիվանդությունների դեմ պայքարին, Հայաստանին նվիրաբերված ժամանակակից սարքերով հագեցած, կենսաանվտանգության երրորդ մակարդակի շարժական երկու լաբորատորիաներում հատուկ վտանգավոր վարակների ուղղությամբ հետազոտությունների շարունակականությունն ապահվելուն ուղղված հարցերին։
ԱՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ ՝ Աննա Պապովան առաջարկել է Միջազգային առողջապահական կանոնների ներդրման ուղղությամբ համագործակցությունը խորացնելու նպատակով հուշագիր ստորագրել։ Նախարարը ևս հաստատել է, որ դա ավելի սերտ ու համակարգված գործունեություն ծավալելու հնարավորություն կընձեռի:
Կարևորելով «Ռոսպոտրեբնադզորի» հետ համագործակցությունը` Լևոն Ալթունյանն ընդգծել է, որ համատեղ իրականացվող ծրագրերի շրջանակում չափազանց կարևոր աշխատանք է տարվում  աշխարհի բնակչության համար սպառնալիք հանդիսացող և մարդկանց մեծաթիվ կյանքեր խլող հիվանդությունների դեմ պայքարում։
Երկուստեք ընգծվել է, որ նման դեպքերում համակարգված մոտեցումը  հնարավորություն կտա նվազագույնի հասցնել կորուստներն ու համատեղ հակազդման արդյունավետ մեխանիզմներ մշակել:
Աննա Պապովան նախարարության ներկայացուցիչներին հրավիրել է մասնակցելու ապրիլի 18-20-ը Մոսկվայում կայանալիք ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման 6-րդ միջազգային համաժողովին` այն ներկայացնելով որպես փորձի փոխանակման լավ հարթակ:
Լևոն Ալթունյանն ասել է, որ Հայաստանը վճռական է ՁԻԱՀ-ի, ինչպես նաև տուբերկուլոզի դեմ պայքարում  և  2030թ. տուբերկուլոզն էլիմինացնելու ԱՀԿ-ի կոչն իրականացնելու ուղղությամբ համակարգված աշխատանքներ են տարվում:
Panorama.am. - Թերևս  տարակուսել կարելի է, երբ առողջապահության զարգացման քաղաքականությունը որոշող ղեկավարը խոսում է ոչ թե ձեռքբերումների, այլ ընդամենը՝ հիվանդության հաղթահարման վճռականության մասին: Զուգահեռը «բարոյական հաղթանակն» է:

Здоровье 13:02 07/04/2018 Армения
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян принял руководителя Федеральной службы Российской Федерации по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) Анну Попову, которая прибыла в Армению с целью участия в 14-м заседании Консультативного совета по защите прав потребителей государств – участников СНГ.
Как передает пресс-служба Минздрава РА, был обсужден процесс реализации совместных программ.
В частности, были затронуты борьба с СПИД/ВИЧ и другими инфекционными заболеваниями, обеспечение продолжительности исследований по выявлению и предотвращению распространения вспышек опасных инфекционных болезней в предоставленных Армении мобильных лабораториях.
Анна Попова предложила подписать меморандум о расширении сотрудничества. Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян отметил, что это позволит развернуть более тесное и скоординированное сотрудничество.
Отметив важность сотрудничества с Роспотребнадзором, Алтунян подчеркнул, что ведется чрезвычайно важная работа  в контексте борьбы с опасными инфекциями, угрожающими населению земли.
Анна Попова пригласила представителей министерства здравоохранения Армении принять участие в предстоящей 18-20 апреля в Москве 6-й международной конференции по ВИЧ/СПИДу – для обмена опытом.
Левон Алтунян заявил, что Армения настроена решительно в вопросе борьбы с ВИЧ/СПИДом и туберкулезом, и в стране проводится работа в соответствии со стратегической целью ВОЗ по элиминации туберкулеза до 2030 года.