Հասարակություն 10:19 20/04/2018 Հայաստան
Այսօր առավոտյան  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսը մի քանի ժամով ժամանում է Հայաստան: Նա նույն օրը կվերադառնա Անթիլիաս: Բեյրութի օդանավակայանում Հայաստան մեկնելուց առաջ  պատասխանելով Cilicia TV-ի՝ Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ հարցերին՝  ներկայացրել է իր մտահոգություններն ու տեսակետները:
«Անհանգիստ ենք նաև մենք ՝ բոլորս: Ինչպես Հայաստանի հզորացումն ու ծաղկումը մեր բոլորի պարտքն է ու հպարտությունը, այնպես էլ մեր հայրենի ժողովորդի  ցավն ու մտահոգությունը մերն է: Հետևաբար անտարբեր չենք կարող մնալ հայրենի ժողովրդին հուզող խնդիրների նկատմամբ: Անտարբեր չենք կարող մնալ Երևանի փողոցներում տեղի ունեցող երևույթների նկատմամբ»,-մասնավորապես ասել է Կաթողիկոսը:
Նրա խոսքով, ժողովրդի իրավունքն է քաղաքակիրթ մոտեցումով իր դժգոհությունն ու սպասումներն արտահայտնել: Նա հիշեցրել է, որ ինքն էլ արտագաղթի, ժողովրդի կենսամակարդակի վերաբերյալ իր դժգոհություններն է արտահայտել ու հարկ եղած դեպքում կշարունակի արտահայտել:
«Սա յուրաքանչյուր հայի իրավունքն է ու միաժամանակ պարտավորությունը»,-նշել է նա:
Արամ Ա-ի խոսքով,  Երևանի փողոցներում վերջին օրերին տեղի ունեցող ցույցերը ընդվզումի արտահայտություն են:
«Սակայն ինչ էլ  լինեն ընդվզումի ու բողոքի դրդապատճառները, ներելի չէ, որ հայի արյուն հոսի հայրենի սրբազան հողի վրա: Ներելի չէ, որ մեր ոստիկանների ու երիտասադարների միջև բախումներ տեղի ունենան: Բոլորն էլ մեր սիրելի զավակներն են: Անհրաժեշտ է, որ խնդիրներն ու մտահոգությունները քննվեն ու լուծման ուղիներ որոնվեն միասնաբար՝ նախագահի հովանավորությամբ  ու մեր ժողովուրդը ներկայացնող բոլոր ուժերի միասնական ճիգով, փոխադարձ սիրո ու հասկացողության ոգով: Սա է հարցերի լուծման առաջնորդող ճիշտ ուղին: Սա է մեր սպասումը հայրենի իշխանությունից, ինչպես նաև  մեր հայրենի ժողովրդի սիրելի զավակներից»,-նշում է նա:

Society 14:22 20/04/2018 Armenia
His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, is arriving in Armenia today for a couple of hours. Speaking to Cilicia TV at the Beirut airport ahead of the flight, Aram I voiced his concerns about the situation in Armenia.
“All of us are also concerned. Just as Armenia’s strengthening and prosperity are the duty and pride of all of us, the pain and troubles of our people are ours. Therefore, we cannot stay indifferent to the issues worrying our people. We cannot stay indifferent to the developments in Yerevan streets,” the Catholcicos said.
The said that people have the right to express their discontent and expectations in a civilized way. Aram I reminded that he himself has voiced concerns over the migration and people’s living standards, and will continue to do so if necessary.
“This is the right and duty of every Armenian,” the Catholicos said.
His Holiness Aram I added, however, stated that bloodshed on “sacred Armenian land” is not acceptable whatever the reasons of the protest campaign are.
“Clashes between our youth and police are unacceptable. All of them are our beloved sons. There is a need to jointly discuss problems and concerns and seek ways of settling them in the spirit of love and mutual understanding. This is the correct way to resolve issues. This is what we expect form the authorities and the Armenian people,” he added.