Օրվա մամուլ 09:32 24/04/2018 Հայաստան
«Հրապարակ»-ը գրում է. «Իշխանությունը վերջին օրերին հասկացել էր, որ հայտնվել է պատային վիճակում։ Այդ գիտակցությունն ուժեղացել էր հատկապես այն ժամանակ, երբ սկսել էին ինտենսիվ աշխատել միջազգային կառույցների և դեսպանների հետ, որ տեղեկացնեն, թե ինչ է կատարվում «իրականում», սակայն բախվել էին չհասկացվածության պատին։
Ընդ որում՝ դրան ներգրավված էին ոչ միայն ԱԳՆ-ն ու Էդիկ Նալբանդյանը, այլև ՀՀԿ ողջ «տուսովկան»` Վաչե Գաբրիելյան, Արմեն Աշոտյան, Արփինե Հովհաննիսյան, Գևորգ Կոստանյան, որոնք խոսում էին ԵԽԽՎ-ի, ԺՀՄԻԳ-ի, ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի հետ:
Սակայն բավականին կոշտ գնահատականներ հնչեցին թե՛ ԱՄՆ Պետդեպից` Հայաստանում մարդու իրավունքների զեկույցը, թե՛ ԵՄ հայտարարությունը: Իշխանությունների առաջ դրվել է պատգամավորների ձերբակալության հարցը, որ 72 ժամ պահելուց հետո նրանք ազատ արձակվեն։ Իսկ նրանք տատանվել են․ «Բաց թողնենք՝ Նիկոլենք հերոս են դառնում, անձեռնմխելիությունից զրկենք` էլի հերոս են դառնում, դեմն էլ ապրիլի 24-ն է»։ Բայց միանշանակ է եղել, որ «Մարտի 1 չի լինելու, կրակոցներ Հայաստանի փողոցներում այլևս չեն հնչելու»,- պատմեց մեր զրուցակից պաշտոնյան։ Միայն ամենաարմատականներն են առաջարկել՝ «հատուկ դրություն» հայտարարել»:

Пресса дня 11:15 24/04/2018 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что власти страны в последние дни поняли, что оказались патовой ситуации. Это осознание возросло особенно тогда, когда начали интенсивно работать с международными структурами и послами, чтобы проинформировать, что происходит «в действительности», однако столкнулись со стеной непониманием.
При этом в это были вовлечены не только МИД и Эдуард Налбандян, но и вся «тусовка» Республиканской партии – Ваче Габриелян, Армен Ашотян, Арпине Ованнисян, Геворк Костанян, которые говорили с ПАСЕ, БДИПЧ/ОБСЕ, ЕС, США. Однако прозвучали довольно резкие оценки и из Госдепа США – Доклад о правах человека в Армении, и из ЕС – заявление.
Перед властями был поставлен вопрос задержания депутатов, чтобы через 72 часа они были освобождены. Они стали колебаться: «Если отпустить, Никол станет героем, если лишить неприкосновенности – опять станет героем, а впереди 24 апреля». «Однако было однозначно, что 1 Марта больше не будет, выстрелы на улицах Армении больше звучать не будут», - рассказал наш собеседник – должностное лицо. Только самые радикальные предложили объявить «чрезвычайное положение».