Պեսկով. Ռուսաստանում հույս ունեն, որ շուտով Հայաստանում փոխհամաձայնության կգան
Կրեմլում շարունակում են հետևել Հայաստանում ստեղծված իրավիճակին ու հույս ունեն, որ կողմերը կարող են առաջիկայում փոխհամաձայնության գալ: «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
«Ասվածին այլ բան չունեմ ավելացնելու: Ինչպես նախկինում, հիմա էլ մենք կարծում ենք, որ դա Հայաստանի ներքին գործն է ու հույս ունենք, որ մեր հայ ընկերները կարող են կարգավորել այս իրավիճակն ու առաջիկայում փոխզիջումային որոշում կայացնել: Մենք շատ ուշադիր կերպով շարունակում ենք հետևել այդ իրավիճակին»,-ասել է Պեսկովը:
- Գ. Կարասինը հանդիպել է Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանի հետ
- Դմիտիրի Պեսկով․ Տեղին չէ զուգահեռներ անցկացնել Հայաստանում և Ուկրաինայում տեղի ունեցած իրադարձությունները միջև

Politics 14:39 25/04/2018 Armenia
Russia considers the events in Armenia, where the opposition is continuing protests, as the country’s domestic affair and expects that the situation there will be solved soon based on a consensus decision, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters on Wednesday, TASS reports.
Peskov stressed that the Kremlin’s position on Armenia remains unchanged. "We still consider that this is a domestic affair (of Armenia) and hope that our Armenian friends will be able to solve this situation and find a stable structure and a consensus decision soon," he said.
"We are very carefully monitoring this situation," Peskov noted.
Armenian President Armen Sarkissian announced on Wednesday that he was beginning consultations with political parties to search for solutions to end the crisis in the country.
On Wednesday, opposition MP Pashinyan and Acting Prime Minister Karen Karpetyan were scheduled to hold talks, but the meeting was canceled.