Հասարակություն 15:15 27/04/2018 Հայաստան
Վիգեն Քոչարյան. Կառուցողական երկխոսությունը կարևոր է ինչպես քաղաքական, այնպես էլ հասարակական նշանակության հարցերում
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանն այսօր մասնակցել է «Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակում իրականացված միջոցառմանը՝ ուղղված արդարադատության, մարդու իրավունքների և հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտներում խնդիրների, դրանց լուծմանն ուղղված գործողությունների ներկայացմանն ու առաջարկությունների ամփոփմանը:
ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Վիգեն Քոչարյանն ընդգծել է կառուցողական երկխոսության կարևորությունը ինչպես քաղաքական, այնպես էլ հասարակական նշանակության հարցերում՝ հավելելով, որ այն հատկապես անհրաժեշտ նախապայման է հաջողության հասնելու և զանազան խնդիրներ լուծելու համար:
Փոխնախարարը հանդիպման մասնակիցներին ներկայացրել է մարդու իրավունքների ոլորտում կատարված աշխատանքները, մասնավորապես անդրադարձել   ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին և իրավահավասարության ապահովմանը ուղված օրինագծերի վերաբերյալ վերջին շրջանում տեղի ունեցած հանրային քննարկումների արդյունքներին:
Վիգեն Քոչարյանը դրական է գնահատել վերոնշյալ թեմաների շուրջ կազմակերպված հանրային քննարկումների արդյունքները, ինչպես նաև նշել է, որ քաղաքացիական հասարակության կողմից ներկայացված առաջարկների ճնշող մեծամասնությունն Արդարադատության նախարարության կողմից բազմակողմանիորեն քննարկվել և ընդունվել են:
«Կառուցողական երկխոսության հանձնառություն» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ պետական գերատեսչությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:

Право 16:53 27/04/2018 Армения
Замглавы Минюста Армении Виген Кочарян заявил о важности конструктивного диалога в вопросах политического и общественного значения
Замминистра юстиции Армении Виген Кочарян заявил о важности конструктивного диалога в вопросах как политического, так и общественного значения, более того, это предусловие для достижения успеха и решения многочисленных проблем. Об этом сообщает пресс-служба Минюста РА.
Отмечается, что заявление В. Кочарян сделал в ходе мероприятия, инициированного в рамках программы «Обязательство по конструктивному диалогу», которая нацелена на обсуждение проблем в сферах правосудия, прав человека и управления публичными финансами.
Замминистра представил участникам встречи работы, проведенные в сфере защиты прав человека, в частности, обратился к результатам проведенных в последнее время публичных обсуждений касательно законопроектов, направленных на обеспечение прав и равноправие национальных меньшинств.
В. Кочарян позитивно оценил результаты по вышеупомянутым темам, а также отметил, что значительная часть предложений представителей гражданского общества была обсуждена и принята министерством юстиции Армении.
В организованных мероприятиях в рамках программы «Обязательство по конструктивному диалогу» приняли участие также представители государственных ведомств РА и гражданского общества.