Քաղաքական 11:58 27/04/2018 Աշխարհում
Միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների առաջին էջում Հյուսիսային ու Հարավային Կորեաների նախագահների հանդիպման մասին լուրերն ու լուսանկարներն են: Հանդիպումը գրեթե բոլորը պատմական են որակում:
«Ժպիտներ ու ձեռքսեղմում, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը և Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինն ուրբաթ օրը հանդիպել են ապառազմականացված գոտում՝ խոստանալով  հակամարտությունից հետո տասնամյակներ շարունակ պահպանել խաղաղությունը»,-գրում է «Ռոյթերզ» գործակալությունը:
Telegraph-ը  հիշեցնում է, որ 65 տարվա ընթացքում առաջին անգամն է, որ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդը հատում է Հարավայինի սահմանը: 1953 թվականին պատերազմի ավարտից հետո Կիմն առաջինն է:
Նա նաև ստիպել է Մուն Չժե Ինը մի քանի քայլ կատարի՝ հայտնվելու Հյուսիսային Կորեայի սահմանից ներս:
Ինչպես և սպասվում էր երկրների առաջնորդների հանդիպման օրակարգում եղել են խաղաղության, միջուկային զենքի, երկու երկրների հետագա համագործակցության վերաբերյալ հարցեր: Կիմը նշել է, որ բոլոր այս հարցերը պետք է լուծեն կորեացիները:
«Հենց այն փաստը, որ միջկորեական գագաթաժողով է անցկացվում, կարելի է համարել բեկումնային տասնամյակ: Դրանք ես կորակեի որպես հույսի բանակցություններ»,-ասել է Կիմ Չեն Ինը:
Առաջնորդների ներկայացուցիչները մամուլին պատմել են, որ հանդիպման ժամանակ անկեղծ երկխոսություն է ծավալվել: Կիմ Չեն Ինը նույնիսկ առաջարկել է Հարավային Կորեայի նախագահին հաճախ հանդիպել:

Smiling and holding hands, North Korean leader Kim Jong Un and South Korean President Moon Jae-in met at the heavily fortified demilitarized zone between the countries on Friday, pledging to pursue peace after decades of conflict.
Kim became the first North Korean leader since the 1950-53 Korean War to set foot in South Korea after shaking hands with his counterpart over a concrete curb marking the border at the truce village of Panmunjom, Reuters reports.
Scenes of Moon and Kim joking and walking together marked a striking contrast to last year’s barrage of North Korean missile tests and its largest ever nuclear test that led to sweeping international sanctions and fears of a fresh conflict on the Korean peninsula.
After a morning meeting discussing denuclearization, the leaders planted a tree and unveiled a monument engraved with “planting peace and prosperity”. The two then took a short walk along the border before sitting and talking on a wooden boardwalk.
Their dramatic meeting comes weeks before Kim is due to meet U.S. President Donald Trump to discuss denuclearizing the Korean peninsula.
“We are at a starting line today, where a new history of peace, prosperity and inter-Korean relations is being written,” Kim said before the two Korean leaders and top aides began talks.