Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին հետագա բարեփոխումներում
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ, տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի կայքից:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը և կարևորել խնդրի հանգուցալուծումը կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ Սահմանադրության և օրինականության շրջանակներում:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին և վերահաստատել Հայաստանի հավատարմությունը ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքներին:
Թորբյորն Յագլանդն իր հերթին ընդգծել է Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը՝ հետագա աջակցություն ցույց տալ Հայաստանին՝ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության հասարակության ստեղծման ճանապարհին:
Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին՝ իրեն հարմար ժամկետներում այցելել Հայաստան:

Президент Армен Саркисян подтвердил приверженность Армении принципам демократии и верховенства права
Президент Армении Армен Саркисян 3 мая провёл телефонный разговор с Генеральным секретарём Совета Европы Турбьёрном Ягландом. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Собеседники обсудили внутриполитическую ситуацию в Армении и подчеркнули важность решения проблемы посредством конструктивного диалога – исключительно в рамках Конституции и законности.
Президент Саркисян высоко оценил содействие Совета Европы реализуемым в нашей стране реформам и подтвердил приверженность Армении принципам демократии и верховенства права.
Т. Ягланд, в свою очередь, подчеркнул готовность Совета Европы оказывать, в случае необходимости, экспертную помощь законодательным реформам.
Президент Саркисян пригласил Генерального секретаря Совета Европы посетить Армению в удобное для него сроки.