Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստակամ է աջակցել Հայաստանին հետագա բարեփոխումներում
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախօրեին հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդի հետ, տեղեկանում ենք ՀՀ Նախագահի կայքից:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանում ստեղծված ներքաղաքական իրավիճակը և կարևորել խնդրի հանգուցալուծումը կառուցողական երկխոսության միջոցով՝ Սահմանադրության և օրինականության շրջանակներում:
Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությունը մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումներին և վերահաստատել Հայաստանի հավատարմությունը ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության սկզբունքներին:
Թորբյորն Յագլանդն իր հերթին ընդգծել է Եվրոպայի խորհրդի պատրաստակամությունը՝ հետագա աջակցություն ցույց տալ Հայաստանին՝ ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության հասարակության ստեղծման ճանապարհին:
Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին՝ իրեն հարմար ժամկետներում այցելել Հայաստան:

Politics 11:19 04/05/2018 Armenia
President Armen Sarkissian of Armenia on Thursday held a telephone conversation with Secretary General of the Council of Europe, Thorbjørn Jagland, the presidential office informed Panorama.am.
The two officials discussed the domestic political situation in Armenia, attaching importance to settling the issue through a constructive dialogue in the framework of the Constitution and legislation.
President Sarkissian highly appreciated the CoE’s support to the reforms in Armenia and reaffirmed the country’s commitment to the principles of democracy and the rule of law.
Mr. Jagland, in his turn, underlined the Council of Europe's readiness to further support Armenia in its path to democracy, human rights and the rule of law.
President Sarkissian invited the CoE secretary general to visit Armenia whenever he finds it convenient.