Հայաստանի երկինքը կսպասարկեն նաև ուղղաթիռները
«Ավիացիայի ոլորտի ճյուղային զարգացմանն ուղղված միջոցառումները տվել են սպասված արդյունքը. շուտով Հայաստանի Հանրապետության երկինքը կսպասարկեն նաև ուղղաթիռները»,- այս մասի հայտնում են Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունից։
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ անհրաժեշտ ներդրումների ապահովման, ՀՀ օդանավակայաններում ուղղաթիռների սպասարկման համար արդյունավետ պայմանների ստեղծման նպատակով շահագրգիռ կողմերի հետ տարված աշխատանքի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրված «Արմենիան հելիքոփթերս» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունն արդեն օդանավ շահագործողի վկայական ստանալու հայտ է ներկայացրել ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչություն:
«Ընկերության գործունեությունը խթանելու նպատակով՝ ՀՀ կառավարության՝ 2018 թվականի ապրիլի 19-ի որոշմամբ «Արմենիան հելիքոփթերս» ՍՊԸ-ն անհրաժեշտ սարքավորումների ներկրման համար կօգտվի մաքսային արտոնություններից:
Առաջիկայում ՀՀ քաղաքացիներն ու ՀՀ այցելող զբոսաշրջիկները հնարավորություն կունենան ամերիկյան Robinson R66 և եվրոպական AIRBUS EC130T2 ուղղաթիռներով շրջագայել ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Հայաստանից դուրս:
Ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա երեք տարիների ընթացքում իրականացնել շուրջ 10 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում և ստեղծել նոր աշխատատեղեր:
Ծրագրի բարեհաջող իրականացումը կնպաստի ՀՀ զբոսաշրջային ներուժի մեծացմանը և փոխադրումների ոլորտում նոր հնարավորությունների ստեղծմանը»,- հայտնում են ՔԱԳՎ-ից։

Общество 20:00 04/05/2018 Армения
Меры, направленные на отраслевое развитие авиационного сектора, дали соответствующие и ожидаемые результаты: вскоре в воздушном пространстве в Армении появятся вертолеты. Об этом сообщает пресс-служба Главного управления гражданской авиации Армении (ГУГА).
В результате проведенных работ с заинтересованными сторонами с целью обеспечения необходимых инвестиций, создания эффективных условий для обслуживания вертолетов в аэропортах Армении основанная в РА компания Armenian Helicopter уже представила заявление в ГУГА на получение сертификата эксплуатанта воздушного судна.
С целью содействия деятельности компании, по решению правительства Армении от 19 апреля 2018 года, согласно которому, компания Armenian Helicopter сможет воспользоваться таможенными льготами на импорт необходимого оборудования.
В ближайшее время граждане РА и туристы получат возможность смогут путешествовать на американских Robinson R66 и европейских AIRBUS EC130T2 вертолетах как по Армении, так и за её пределами.
В течение ближайших дней компания планирует инвестировать порядка 10 млн долларов и создать рабочие места.