Քաղաքական 13:44 08/05/2018 Հայաստան
Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը մինչ խմբակցության անունից ելույթ ունենալը շնորհակալություն հայտնեց օրենսդիր մարմնի անդամներին, որ չեն ենթարկվել Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկոյան հնչեցրած հորդորին ու եկել են բնականոն աշխատանքն ապահովելու համար:
«Հակառակ դեպքում մենք այլ պատկեր կունենայինք»,-ասաց Հանրապետական պատգամավորը:
Նա նշեց՝ չի ցանկանում արձագանքել ավելի վաղ հնչած ելույթներին, ցանկանում է հորդորել որոշ գործընկերների՝ խոսեն միայն իրենց ու իրենց քաղաքական ուժի անունից, կարծիքներ չհայտնել, թե որ քաղաքակն ուժն ինչպես է վարվելու հետագայում:
Պատգամավորի խոսքով, յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ինքը կորոշի անելիքը, իսկ ՀՀԿ-ի դիրքորոշման մեջ որևէ փոփոխություն չկա:
«Այն, ինչ ասել եմ նախորդ ելույթներում, ճեպազրույցների ժամանակ մեր խմբակցության դիրքորոշման վերաբերյալ, պետք է կրկնեմ նույնը»,-ասաց խմբակցության ղեկավարը:
Վ. Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ հանրապետության տարածքում աննախադեպ իրավիճակ է, մարդիկ դուրս են եկել իրար դեմ, հասարակությունը բաժանվել է սպիտակների ու սևերի, ամենուր թշնամանքի մթնոլորտ է:
«Ապրիլի 30-ին, այնուհետև մայիսի 1-ին վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին Հանրապետական պատգամավորներն ուղղում էին հարցեր՝ բազմաոլորտ ու բազմաշերտ, բազմաբովանդակ: Այդ հարցերը տրվում էին հետևյալ պատճառով. մենք պատասխանատվություն ենք կրում մեր երկրի անվտանգության համար, մեզ հետաքրքրում է մեր երկրի արտաքին վեկտորի, տնտեսական զարգացման, ավանդական արժեքների պահպանման հարցը: Մեզ համար չափազանց կարևոր էր հասկանալ, արդյոք վարչապետի թեկնածուն պատրաստ էր իր ուսերի վրա վերցնել այդ բեռը, թե մեր ժողովուրդը մոտ ապագայում ապրելու է իսկական քաոսի մեջ: Ասեմ, որ այդ մտավախությունները չվերացան, Աստված տա՝ սխալվենք»,-ասաց նա:
Նա հիշեցրեց խմբակցության հայտարարությունը՝ կօժանդակեն Հայաստանի վարչապետի ընտրության հարցում:
«Խնդրում եմ տարբերել այս հայտարարությունը նախորդից, ոչ միայն չի խոչընդոտի, այլև՝ կօժանդակի: Մենք հավատարիմ ենք մեր խոսքին: Մինչ այդ ուզում եմ  մի բան ասել՝ մեզ համար անընդունելի է  թշնամանքի մթոնոլորտը, որը տիրում է ամենուր: Սեր և անդուրժողականություն բառերի տակ քողարկելով՝ իրողությունը չենք փոխի: Ընդ որում ժանրի կանոնների համաձայն, Դուք և Ձեր թիմի անդամները դատապարտեցիք, բացասաբար վերաբերվեցիք, ցավ ապրեցիք: Կներեք, չենք հավատում, հատկապես որովհետև այդ դատապարտողներն են կանգնած ամենակեղտոտ ու ամենաստոր արարքների հետևում: Դուք հատել եք անձնականի սահմանը, թույլատրելիի սահմանը, և դժվար թե քաղաքականությամբվ դա մաքրեք »,-ասաց նա:
Նա հորդորեց՝ հանուն Հայաստանի ու հայ ազգի ապագայի փորձել վերացնել  այս համատարած ատելությունը, այն խոչընդոտում է մարդկանց բնականոն գործունեությանը, կենցաղին, կյանքին.
«Դա խոչընդոտում է մեր հետագա համատեղ համագործակցությանը: Մի խառնեք այս ամենին դպրոցահասակ երեխաներին, ատելություն մի սերմանեք մեր ապագա սերունդների մեջ, քաղաքականությունը մի տարեք դպրոց:
Եվ վերջում, բարեկամական խորհուրդ, հորդրոր, խնդրանք: Պարոն Փաշինյանը, Դուք կընտրվեք Հանրապետության վարչապետ: Ընդամենը մի փոքր անց դուք և ձեր ստեղծած կառավարությունը կզգաք այդ աշխատանքի հսկայական ծավալը, ծանրությունն ու դժվարությունները, որը տարիներ շարունակ իրենց վրա էին տանում Ձեր կողմից պատեհ ու անպատեհ քննադատված կառավարությունները:
Համոզված եմ, շատ կարճ ժամանակ անց՝ կընդունեք, որ Ձեր կողմից շատ հաճախ վիրավորական քննադատությունների մեջ, որոնցից շատերը հատում էին նաև թուլատրելիի սահմանները, սխալվել եք:
Համոզված եմ՝ կունենաք ազնվություն, գիտակցելու և հայտարարելու, որ ոչինչ հեշտ չէ, չգնահատելը ճիշտ քայլ չէր: Եթե համոզվեք ասածներիս մեջ, կունենաք նաև համարձակություն ներողություն խնդրելու ժողովրդի այն հատվածից, որոնք ամենաթողության ու անպատժելիության մթնոլորտում են իրենց պատկերացրել և ատելություն ու թշնամանք են տարածել շուրջ բոլորը՝ չափ ու սահմանն անցնելով: Րոպե անգամ չեն մտածել, որ իրենց կողմից ամենաստոր վիրավորանքների արժանացած պատգամավորներն էլ ունեն ընտանիքներ, ընկերներ, երեխաներ, համակիրներ»:
Ավարտելով ելույթը, Վ. Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀԿ-ի համար կարևոր է երկրի կայունության հաստատումը, իրավիճակի կարգավորումը, ինչպես խոստացել են՝ կօգնեն Փաշինյանին ընտրվել վարչապետ:
«ՀՀԿ դիրքորոշումը միասնական է, կուսակցությունը դեմ է, սակայն Հանրապետական խմբակցությունից 10+1 անձ կքվեարկեն Փաշինյանի օգտին: Այդ տասը անձինք ևս կիսում են ՀՀԿ դիրքորոշումը, պարզապես մենք հորդորել ենք, խնդրել ենք մեր գործընկերներին քվեարկել կողմ, որպեսզի ապահովենք մեր խոստման իրականացումը, նրանց չանձնավորեք, չդիտեք անկախ պատգամավորներ: Նրանց փոխարեն կարող էր լինել այլ տասը»,-ասաց Բաղդասարյանը՝ հույս հայտնելով, որ Փաշինյանը ԱԺ-ին կներկայացնի կառավարության տրամաբանական ծրագիր, իսկ իրենք կարող են համագործակցել:

Руководитель фракции Республиканской партии Армении: Г-н Пашинян, уже совсем скоро Вы признаете, что ошибались
Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Ваграм Багдасарян сегодня, 8 мая, при обсуждении на специальном заседании Национального Собрания вопроса избрания премьер-министра, прежде чем приступить к выступлению от имени фракции, поблагодарил парламентариев, что они не подчинились озвученному вечером 7 мая призыву оппозиционного депутата, кандидата в премьеры Никола Пашиняна и обеспечили нормальную работу НС РА.
«В противном случае у нас была бы совершено иная картина», – сказал Ваграм Багдасарян.
Отметим, избранный сегодня на пост премьер-министра РА Никол Пашинян на митинге в Ереване вечером 7 мая объявил 8 мая нерабочим днем и призвал своих сторонников с утра собраться на Площади Республики в Ереване, где в прямом эфире транслировалось заседание НС РА.
Ваграм Багдасарян при этом отметил, что не желает комментировать прозвучавшие сегодня ранее на специальном заседании НС РА выступления, желает призвать лишь некоторых коллег говорить лишь от своего имени и имени представляемых ими политических сил, не выражать мнений по поводу того, как будет поступать в дальнейшем та или иная политическая сила.
По словам депутата, каждая политическая сила сама определит свои дальнейшие действия, а позиция РПА не претерпела изменений.
«Должен повторить то же, что говорил в предыдущих выступлениях, на брифингах касательно позиции нашей фракции», – сказал Ваграм Багдасарян.
В. Багдасарян подчеркнул, что на территории Армении беспрецедентная ситуация, люди вышли друг против друга, общество разделилось на белых и черных, повсюду атмосфера вражды.
«30 апреля, затем 1 мая кандидату в премьер-министры Армении Николу Пашиняну депутаты от РПА адресовали вопросы – многоаспектные, многослойные, различные по содержанию. Данные вопросы задавались по следующей причине: мы несем ответственность за безопасность нашей страны, нас интересует вопрос сохранения внешнеполитического вектора, экономического развития, традиционных ценностей. Для нас было чрезвычайно важным понять, был ли готов кандидат в премьеры взять на свои плечи это бремя, или же наш народ в ближайшее время будет жить в реальном хаосе. Скажу, что эти опасения не рассеялись. Дай Бог, чтобы мы ошибались», – сказал он.
Он напомнил ранее сделанное заявление фракции РПА касательно избрания премьер-министра и добавил: «Прошу отличать это заявление от предыдущего. РПА не только не воспрепятствует, но и поддержит. Мы остаемся верны нашему слову. Но прежде хочу кое-что отметить: для нас неприемлема царствующая всюду атмосфера вражды. Невозможно изменить реалии, маскируясь словами любовь и толерантность. Причем, согласно канонам жанра, Вы и члены Вашей команды осудили, негативно отнеслись, пережили боль. Извините, но не верим, особенно потому, что именно эти осуждающие стоят за самыми грязными и подлыми поступками. Вы пересекли грани личного, грани допустимого, и навряд ли политикой сумеете это очистить».
В. Багдасарян призвал во имя Армении и армянской нации устранить эту повсеместную ненависть, которая препятствует естественной жизни и деятельности граждан.
«Это препятствует нашему дальнейшему сотрудничеству. Не вмешивайте во все это школьников, не вселяйте ненависть в наше будущее поколение, не внедряйте политику в школы.
И в конце дружеский совет, призыв, просьба. Господин Пашинян, Вы будете избраны премьером Армении. Уже очень скоро Вы и сформированное Вами правительство почувствуете огромный объем этой работы, ее тяжесть и сложности, которые на протяжении многих лет несли критикуемые Вами по поводу и без повода правительства.
Уверен, уже совсем скоро Вы признаете, что в своих оскорбительных критических заявлениях, многие из которых переходили грани дозволенного, ошибались.
Уверен, Вам хватит честности осознать и заявить, что ничего легко не бывает, не оценивать это было ошибочным шагом. Если убедитесь в моих словах, у Вас будет также смелость принести извинения той части народа, которая представляла себя в атмосфере вседозволенности и безнаказанности и распространяла вокруг вражду, переходя всяческие рамки и нормы. Они ни на минуту не задумывались, что у депутатов, которых они оскорбляли самым подлым образом, тоже есть семьи, друзья, дети, соратники», – сказал В. Багдасарян.
Он отметил, что для РПА важнее всего стабильность государства, урегулирование сложившейся ситуации и фракция поможет избранию Пашиняна на пост премьера.
«Позиция РПА едина: партия против, однако 10+1 членов фракции проголосуют за Пашиняна. Эти десять человек также разделяют позицию РПА, просто мы призвали их, попросили наших коллег проголосовать «за», чтобы суметь обеспечить выполнение данного обещания. Не персонифицируйте их, не рассматривайте как независимых депутатов. Вместо них могли быть другие десять», – сказал В. Багдасарян.
Он также выразил надежду на то, что Пашинян представит парламенту логичную правительственную программу, а они сумеют наладить сотрудничество.
Отметим, на специальном заседании Национального Собрания Армении сегодня, 8 мая, единственный кандидат в премьер-министры РА – руководитель оппозиционной фракции «Елк» («Выход») Никол Пашинян – был избран на пост премьер-министра республики.