Քաղաքական 13:44 08/05/2018 Հայաստան
Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը մինչ խմբակցության անունից ելույթ ունենալը շնորհակալություն հայտնեց օրենսդիր մարմնի անդամներին, որ չեն ենթարկվել Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկոյան հնչեցրած հորդորին ու եկել են բնականոն աշխատանքն ապահովելու համար:
«Հակառակ դեպքում մենք այլ պատկեր կունենայինք»,-ասաց Հանրապետական պատգամավորը:
Նա նշեց՝ չի ցանկանում արձագանքել ավելի վաղ հնչած ելույթներին, ցանկանում է հորդորել որոշ գործընկերների՝ խոսեն միայն իրենց ու իրենց քաղաքական ուժի անունից, կարծիքներ չհայտնել, թե որ քաղաքակն ուժն ինչպես է վարվելու հետագայում:
Պատգամավորի խոսքով, յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ ինքը կորոշի անելիքը, իսկ ՀՀԿ-ի դիրքորոշման մեջ որևէ փոփոխություն չկա:
«Այն, ինչ ասել եմ նախորդ ելույթներում, ճեպազրույցների ժամանակ մեր խմբակցության դիրքորոշման վերաբերյալ, պետք է կրկնեմ նույնը»,-ասաց խմբակցության ղեկավարը:
Վ. Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ հանրապետության տարածքում աննախադեպ իրավիճակ է, մարդիկ դուրս են եկել իրար դեմ, հասարակությունը բաժանվել է սպիտակների ու սևերի, ամենուր թշնամանքի մթնոլորտ է:
«Ապրիլի 30-ին, այնուհետև մայիսի 1-ին վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանին Հանրապետական պատգամավորներն ուղղում էին հարցեր՝ բազմաոլորտ ու բազմաշերտ, բազմաբովանդակ: Այդ հարցերը տրվում էին հետևյալ պատճառով. մենք պատասխանատվություն ենք կրում մեր երկրի անվտանգության համար, մեզ հետաքրքրում է մեր երկրի արտաքին վեկտորի, տնտեսական զարգացման, ավանդական արժեքների պահպանման հարցը: Մեզ համար չափազանց կարևոր էր հասկանալ, արդյոք վարչապետի թեկնածուն պատրաստ էր իր ուսերի վրա վերցնել այդ բեռը, թե մեր ժողովուրդը մոտ ապագայում ապրելու է իսկական քաոսի մեջ: Ասեմ, որ այդ մտավախությունները չվերացան, Աստված տա՝ սխալվենք»,-ասաց նա:
Նա հիշեցրեց խմբակցության հայտարարությունը՝ կօժանդակեն Հայաստանի վարչապետի ընտրության հարցում:
«Խնդրում եմ տարբերել այս հայտարարությունը նախորդից, ոչ միայն չի խոչընդոտի, այլև՝ կօժանդակի: Մենք հավատարիմ ենք մեր խոսքին: Մինչ այդ ուզում եմ  մի բան ասել՝ մեզ համար անընդունելի է  թշնամանքի մթոնոլորտը, որը տիրում է ամենուր: Սեր և անդուրժողականություն բառերի տակ քողարկելով՝ իրողությունը չենք փոխի: Ընդ որում ժանրի կանոնների համաձայն, Դուք և Ձեր թիմի անդամները դատապարտեցիք, բացասաբար վերաբերվեցիք, ցավ ապրեցիք: Կներեք, չենք հավատում, հատկապես որովհետև այդ դատապարտողներն են կանգնած ամենակեղտոտ ու ամենաստոր արարքների հետևում: Դուք հատել եք անձնականի սահմանը, թույլատրելիի սահմանը, և դժվար թե քաղաքականությամբվ դա մաքրեք »,-ասաց նա:
Նա հորդորեց՝ հանուն Հայաստանի ու հայ ազգի ապագայի փորձել վերացնել  այս համատարած ատելությունը, այն խոչընդոտում է մարդկանց բնականոն գործունեությանը, կենցաղին, կյանքին.
«Դա խոչընդոտում է մեր հետագա համատեղ համագործակցությանը: Մի խառնեք այս ամենին դպրոցահասակ երեխաներին, ատելություն մի սերմանեք մեր ապագա սերունդների մեջ, քաղաքականությունը մի տարեք դպրոց:
Եվ վերջում, բարեկամական խորհուրդ, հորդրոր, խնդրանք: Պարոն Փաշինյանը, Դուք կընտրվեք Հանրապետության վարչապետ: Ընդամենը մի փոքր անց դուք և ձեր ստեղծած կառավարությունը կզգաք այդ աշխատանքի հսկայական ծավալը, ծանրությունն ու դժվարությունները, որը տարիներ շարունակ իրենց վրա էին տանում Ձեր կողմից պատեհ ու անպատեհ քննադատված կառավարությունները:
Համոզված եմ, շատ կարճ ժամանակ անց՝ կընդունեք, որ Ձեր կողմից շատ հաճախ վիրավորական քննադատությունների մեջ, որոնցից շատերը հատում էին նաև թուլատրելիի սահմանները, սխալվել եք:
Համոզված եմ՝ կունենաք ազնվություն, գիտակցելու և հայտարարելու, որ ոչինչ հեշտ չէ, չգնահատելը ճիշտ քայլ չէր: Եթե համոզվեք ասածներիս մեջ, կունենաք նաև համարձակություն ներողություն խնդրելու ժողովրդի այն հատվածից, որոնք ամենաթողության ու անպատժելիության մթնոլորտում են իրենց պատկերացրել և ատելություն ու թշնամանք են տարածել շուրջ բոլորը՝ չափ ու սահմանն անցնելով: Րոպե անգամ չեն մտածել, որ իրենց կողմից ամենաստոր վիրավորանքների արժանացած պատգամավորներն էլ ունեն ընտանիքներ, ընկերներ, երեխաներ, համակիրներ»:
Ավարտելով ելույթը, Վ. Բաղդասարյանը նշեց, որ ՀՀԿ-ի համար կարևոր է երկրի կայունության հաստատումը, իրավիճակի կարգավորումը, ինչպես խոստացել են՝ կօգնեն Փաշինյանին ընտրվել վարչապետ:
«ՀՀԿ դիրքորոշումը միասնական է, կուսակցությունը դեմ է, սակայն Հանրապետական խմբակցությունից 10+1 անձ կքվեարկեն Փաշինյանի օգտին: Այդ տասը անձինք ևս կիսում են ՀՀԿ դիրքորոշումը, պարզապես մենք հորդորել ենք, խնդրել ենք մեր գործընկերներին քվեարկել կողմ, որպեսզի ապահովենք մեր խոստման իրականացումը, նրանց չանձնավորեք, չդիտեք անկախ պատգամավորներ: Նրանց փոխարեն կարող էր լինել այլ տասը»,-ասաց Բաղդասարյանը՝ հույս հայտնելով, որ Փաշինյանը ԱԺ-ին կներկայացնի կառավարության տրամաբանական ծրագիր, իսկ իրենք կարող են համագործակցել:

Politics 15:39 08/05/2018 Armenia
The Republican Party of Armenia (RPA) has not changed its position over the candidacy of Nikol Pashinyan and all concerns voiced previously remain in place, the head of the party fraction at Armenia’s National Assembly Vahram Baghdasaryan stated today ahead of the parliamentary vote to elect the country’s new Prime Minister.
“I have to reiterate our fraction position [over Pashinyan’s candidacy] that I have stated during my previous speeches, briefings,” Baghdasaryan said, noting an unprecedented situation has occurred in the republic where everything is centered around the societal divide ‘between blacks and whites’ and what he called as “in a dominant atmosphere of hostility.”
“On April 31 and then on May 1, the Republican deputies addressed thorough, inclusive and multilayer questions to PM candidate Nikol Pashinyan. The reason for that was the fact we hold responsibility for the security of our state. We are interested in the foreign orientation of our state, the economic development, preservation of traditional values. It was extremely important for us to understand whether the PM candidate is ready to take the burden [of ruling the countryt] or our people are destined to live in a chaos. Let me state our concerns are not diffused. May God we are mistaken,” Baghdasaryan added.
Reminding that the Republican party will support to elect a new PM, Baghdasaryan clarified the party position ahead of the second vote.
“I want you to clearly distinguish our current statement from the previous one. Not only we do not obstruct but also [we now] assist. We are committed to our pledge,” said the head of the RPA fraction.
In his speech Baghdasaryan next slammed “the atmosphere of hostility disguised under the veil of love and tolerance.” Referring to the threats and intimidation directed toward some Republican deputies and their supporters, Baghdasaryan said. “You have crossed the limits of the personal and permissible and it would be hardly possible to remedy through politics.”
Baghdasaryan urged to eliminate the widespread hatred to the benefit of Armenia and the Armenian people that obstruct the people’s regular life, activity and way of living.
“That obstructs our future cooperation. Do not involve school students and children [in politics] do not sow hostility in our future generations and avoid taking politics into schools,” the Republican MP stressed.
Speaking of the Republican party decision to support Pashinyan’s candidacy, Baghdasaryan said: “The RPA decision was taken cooperatively. The party is against Pashinyan’s candidacy, yet we will give 10+1 votes in support of his PM bid. Those ten deputies share the RPA position, yet we asked our fellow members to vote in favor to fulfil our pledge [to make Pashinyan Armenian PM]. I call on you to not personalize those deputies and to not perceive them as independent members of the parliaments. Instead of them other ten could be,” Baghdasaryan said, expressing hope Pashinyan will submit a logical government program to the National Assembly for the future cooperation to take place among other things.