Քաղաքական 18:47 11/05/2018 Հայաստան
Թուրքիայի մեջլիսի նախագահությունը մերժել է ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը»  (HDP-ԺԴԿ) ներկայացնող պոլսահայ պատգամավոր Գարո Փայլանի՝ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևը:
«Էրմենիհաբեր»-ի փոխանցմամբ, օրենքի նախագծի մերժման մասին Փայլանին գրավոր տեղեկացրել է մեջլիսի նախագահ Իսմայիլ Քահրամանը՝ որպես մերժման հիմնավորում նշելով, որ Փայլանի ներկայացրած օրենքի նախագիծը պարունակում է «կոպիտ և վիրավորական խոսք»:
Ըստ Քահրամանի՝ օրենքի նախագծի անվանման մեջ և տեքստում առկա են մեղադրանքներ Թուրքիայի Հանրապետության և թուրք ազգի պատմության և ազգի նկատմամբ, մասնավորապես,  թուրք ազգը մեղադրվում է ցեղասպանություն գործելու մեջ: Քահրամանն ընդգծել է, որ նման արտահայտությունները վիրավորանք են երկրի հանդեպ և հակասում են ազգային գիտակցությանն ու պատմությանը:
Ազգային ժողովի նախագահը հավելել է, որ նախագիծը վերադարձվում է պատգամավորին անհարժեշտ ուղղումներ կատարելու համար:
Փայլանը 2018թ ապրիլի 20-ն Թուրքիայի մեջլիսին էր ներկայացրել «1915 և դրանից հետո տեղի ունեցածը ցեղասպանություն ճանաչելու, մեղավորների անունները հասարակական վայրերից հանելու և տուժողներին Թուրքիայի քաղաքացիություն շնորհելու» մասին օրենքի նախագիծը:

Politics 12:07 12/05/2018 Region
A draft law submitted by Garo Paylan, an Armenian member of the Turkish Parliament representing the Peoples’ Democratic Party, to the Grand National Assembly of Turkey for the “Recognition of Armenian Genocide,” “Removal of the Names of Genocide Perpetrators from Public Places” and “Amendment to Turkish Citizenship Law” has been rejected by the Parliament Speaker’s Office, Asbarez reported.
According to the reports, in the rejection letter signed by Parliament Speaker Ismail Kahraman, the draft law submitted by Garo Paylan has been described as “rude and hurtful” and the statements of Paylan have been referred to as “insult to your own country” and “against our national consciousness and history.”
To remind, Paylan's proposal submitted on April 20 included the recognition of mass deportation and massacres that took place in 1915 as a genocide and that April 24 be accepted as the official date for commemoration of the Genocide victims. Furthermore, Paylan asked that parliament confer citizenship on the descendants of those who were forced to leave Turkey or were deported because of the events.