Քաղաքական 16:14 15/05/2018 Հայաստան
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է «Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրաելյանի, նաիրիտցիների համակարգող խմբի անդամների և աշխատակիցների փաստաբան Տիգրան Սարգսյանի հետ: Հանդիպման վերաբերյալ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել մայիսի 7-ին, երբ երկրի Նախագահը հանդիպել էր իր նստավայրի դիմաց բողոքի ակցիա անցկացնող «Նաիրիտ» գործարանի նախկին աշխատակիցների հետ:
ՀՀ նախագահի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ նախագահի հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը նաիրիտցիների փաստաբանը ներկայացրել է գործարանի նախկին աշխատակիցների դժգոհությունը դատական համակարգի աշխատանքից՝ կողմնակալ համարելով «Նաիրիտի» գործին առնչվող դատավորների վերաբերմունքը: Տիգրան Սարգսյանի կարծիքով՝ նաիրիտցիների իրավունքները ոտնահարվում են, դատավորները միտումնավոր ձգձգում են նրանց հայցերի քննությունը:
Նաիրիտցիների ներկայացուցիչները բարձրացրել են նաև գործարանի վերագործարկման հարցը, դրա վերաբերյալ ներկայացրել իրենց տեսակետները: Նրանք նշել են, որ գործարանի խնդիրները տարիներ շարունակ լուծում չեն ստացել, իսկ նախկին կառավարությունների կողմից այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը, նրանց գնահատմամբ, արդյունավետ չեն եղել:
Արձագանքելով հանդիպման մասնակիցների բարձրացրած հարցերին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ երկրում ձևավորված նոր միջավայրում դատաիրավական համակարգը ևս քայլ առ քայլ պետք է անցնի փոփոխությունների միջով, իսկ ոչ անաչառ դատավորները չպետք է տեղ ունենան համակարգում: Նա տեղեկացրել է, որ Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված իրավասությունների շրջանակում այդ հարցերը քննարկել է նաև համակարգի ղեկավարության հետ:
Հանրապետության նախագահը կարևորել է այս խնդիրների քննարկումը կառավարության հետ: Արմեն Սարգսյանը առաջնային խնդիր է դիտարկել գործարանի առկա վիճակի և վերագործարկման հնարավորությունների մասնագիտական վերագնահատումը, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ ներդրողների հնարավոր հետաքրքրությունը:

Политика 16:42 15/05/2018 Армения
Президент Армении Армен Саркисян сегодня, 15 мая, встретился с бывшим директором завода «Наирит» Кареном Исраеляном, членами координационной группы и адвокатом сотрудников Тиграном Саркисяном. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Договорённость о встрече была достигнута 7 мая, когда президент страны встретился с бывшими сотрудниками завода «Наирит», проводящими акцию протеста перед его резиденцией.
На встрече с президентом адвокат наиритцев представил недовольство бывших сотрудников предприятия в связи с работой судебной системы, посчитав отношение судей к делу «Наирита» необъективным. По мнению Тиграна Саркисяна, права наиритцев нарушаются, судьи умышленно затягивают рассмотрение их исков.
Представители наиритцев также подняли вопрос перезапуска завода и представили свои подходы в этой связи. Они отметили, что проблемы завода годами не получали решений, а шаги, предпринятые предыдущими правительствами в этом направлении, по их оценке, не были эффективными.
Президент Армен Саркисян отметил в свою очередь, что в сформировавшейся в стране новой среде судебно-правовая система также должна шаг за шагом пройти через изменения, а небеспристрастным судьям не должно быть места  в системе. Он сообщил, что в рамках полномочий, возложенных на него Конституцией, эти вопросы обсуждал также с руководством системы.
Президент Армении подчеркнул важность обсуждения этих вопросов с правительством. Приоритетной задачей Армен Саркисян назвал  профессиональную переоценку текущего состояния завода и возможностей его перезапуска, а также интерес потенциальных инвесторов в этом направлении.