Առողջություն 12:51 19/05/2018 Աշխարհում
Այս տարվա առաջին եռամսյակում Արցախի առողջապահության նախարարության բուժհաստատություններում ծնվել է 527 երեխա, որոնցից 268-ը՝ տղա, 259-ը՝ աղջիկ: Նման տվյալներ է հրապարակել Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
ԱՀ-ում ընդհանուր ծնելիությունը 2018 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել է 560 երեխա, որոնցից 280-ը՝ տղա, 280-ը՝ աղջիկ: 560-ից 527 երեխայի ծնունդն արձանագրվել է ԱՀ, իսկ 33-ը՝ ՀՀ բուժհաստատություններում:
Միայն 445 երեխա ծնվել է Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնում: Առավելագույն ծնունդներ շրջաններից գրանցվել է Մարտակերտի բուժհաստատությունում՝ 41 երեխա, այնուհետև՝ Մարտունիում՝ 23, Հադրութում՝ 8, Քաշաթաղում՝ 7 և Շահումյանում՝ 3:
Երեք ամիսների ընթացքում Արցախում արձանագրվել է զույգ երեխաների 4 ծնունդ՝ բոլորը բնական բեղմնավորման արդյունքում:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականի առաջին եռամսյակում Արցախում ծնվել է 515 երեխա, ինչը նշանակում է, որ ընթացիկ տարվա նույն ժամանակահատվածում ծնունդների թիվն աճել է 12-ով

Society 13:18 19/05/2018 NKR
A total of 527 babies were born in the Republic of Artsakh from January to March 2018, up by 12 births from the same period last year (515 births), the country’s Health Ministry told Panorama.am.
Of them, 268 are boys and 259 – girls. The ministry said the total birth rate stood at 560 within the first three months, with 33 children born at Armenia’s medical centers.
445 of the babies were born at Stepanakert's Maternal and Child Health Center. 41 babies were born in Martakert, 23 – in Martuni, 8 – in Hadrut, 7 – in Kashatagh and 3 – in Shahumyan.
Overall, 4 twins (naturally conceived) were born in Artsakh in the first quarter of the ongoing year.