Տնտեսություն 09:30 21/05/2018 Հայաստան
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում 2018  թվականի առաջին եռամսյակում արտադրվել է  224 պլանշետ, ինչը 2017թ-ի նույն  ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 4.4 անգամ: Նշենք, որ 2017թ-ին հունվար-մարտին արտադրվել է  55 պլանշետ:
Ինչ վերաբերում է հեռախոսներին, ապա, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, այս տարվա առաջին եռամսյակում հայկական հեռախոսներ չեն արտադրվել, իսկ 2017թ-ի հունվար-մարտին Հայաստանում արտադրվել է 230  բջջային հեռախոս: Հիշեցնենք, որ հայկական հեռախոսների՝ «Արմֆոն»-ի (Armphone) վաճառքը սկսվել է 2016թ-ի  հունիսից:
ԱՎԾ-ի տվյալների համաձայն՝  այս տարվա հունվար-մարտին  էլ 12.8%-ով կրճատվել է համակարգիչների արտադրությունը: Եթե  2017-ի հունվար-մարտին հանրապետությունում արտադրվել էր 109 համակարգիչ, ապա այս տարվա նույն ժամանակահատվածում՝ ընդամենը՝ 95 համակարգիչ։

Economy 11:58 21/05/2018 Armenia
Tablet production saw an increase in Armenia in the first three months of 2018, the statistics show.
A total of 224 units of tables were produced in the country in January-March 2018, up by 4.4 times from the same period last year, when 55 units were manufactured, the National Statistical Service (NSS) told Panorama.am.
According to the NSS figures, Armenia did not produce smartphones in the first quarter of the ongoing year, while some 230 units of mobile phones were manufactured in the country from January to March 2017.
To note, the first Armenian Armphone smartphones have gone on sale since January 2016. Prior to that, Armenia did not produce mobile phones.
Armenia’s computer production also dropped by 12.8% in January-March 2018 – down from last year’s 109 to 95 this year.