Իրավունք 15:46 22/05/2018 Հայաստան
Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար 2017 թ. նշանավորվեց նրանով, որ ուժի մեջ մտավ Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար սահմանադրական օրենքը, որը նախատեսեց աշխատանքի սկզբունքորեն նոր լուծումներ»,-  այսօր Ազգային ժողովում Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան հաղորդումը ներկայացնելիս ասաց  Արման Թաթոյանը։
Նա հայտնեց, որ 2017 թ. նախորդ տարվա համեմատ  1300-ով ավել դիմում-բողոքներ են ստացվել, իսկ 2015-2016 թթ. համեմատությամբ անցած տարի գրեթե երեք անգամ աճել է դրական լուծված գործերի թիվը:
«2017թ. արժևորվել է նաև 15 արտահերթ զեկույցներով, որից 15-ը հրապարակվել են, 2-ը՝ կհրապարակվեն առաջիկայում: Տարին նշանավորվեց նաև ընտրություններով: Ընտրական իրավունքի պաշտպանությունն իմ գործունեության հիմնարար ուղղություններից է: Պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ընտրական գործընթացների դիտարկման արդյունքներով 2017թ. արձանագրվել են մտահոգիչ տեղեկություններ ու դեպքեր ընտրակաշառքի բաժանման, վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ: Եղել են լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելու դեպքեր: Արձանագրվել են հանրային ծառայողների, դպրոցների աշխատակիցների վրա ճնշումներ գործադրելու, ընտրողներին վախեցնելու դեպքեր, առկա են եղել աշխատանքից հեռացնելու սպառնալիքի, հարկադրանքի միջոցով աշխատակիցների ընտրական իրավունքի իրացման վրա ներգործելու հրապարակումներ»,- մանրամասներ ներկայացրեց Արման Թաթոյանը:
Անդրադառնալով լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը՝ օմբուդսմենն ասաց. «Լրագրողների մոտ պահպանվում է արդարացի ընկալում այն մասին, որ պատասխանատվության մեխանիզմի ոչ լիարժեք գործադրման պատճառով ստեղծվում է անպատժելիության տպավորություն և չի կանխարգելում նման ապօրինությունները: Երկրում պետք է ձևավորվի այնպիսի մթնոլորտ, որ լրագրողը զգա, որ պետության կողմից պաշտպանված է մասնագիտական աշխատանքի հանդեպ ցանկացած գործունեությունից»։
ԱԺ պատգամավոր Մարինա Մարգարյանը Թաթոյանին խնդրեց առանձնացնել այն երեք խոցելի ոլորտները, որտեղ ամենից շատ են ոտնահարվում մարդու իրավունքները:
«Առաջին ոլորտը, որը լուրջ մարտահրավեր է, սոցիալ-տնտեսական իրավունքն է, երկրորդը՝ ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակն ու երրորդը՝ երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությունը:
Յուրաքանչյուր խումբ առավել կարևոր է, քան նախորդը, դժվար է գնահատել: Սա պայմանական տարանջատում է»,- պատասխանեց նա:
Օմբուդսմենը նաև հավելեց, որ Լոռու և Տավուշի մարզերում ՄԻՊ գրասենյակներ ունենալու անհրաժեշտությունը և հույս հայտնեց, որ կառավարության հետ աշխատանքի արդյունքում գոնե երկու-երեք աշխատակից այդ մարզեր կուղարկվի:

Право 17:38 22/05/2018 Армения
Для защитника прав человека (омбудсмена) Армении Армена Татояна 2017 год ознаменовался тем, что в силу вступил конституционный закон «О защитнике прав человека», который предусматривает принципиально новые решения в работе. Об этом Арман Татоян заявил в Национальном Собрании РА в ходе представления ежегодного доклада Защитника прав человека.
Он сообщил, что в 2017 году, по сравнению с прошлым годом, было получено на 1300 заявлений-жалоб больше, а в сравнении с 2015-2016 гг., в 2017 году практически втрое увеличилось число положительно решенных дел.
«2017 год ознаменовался также внеочередными докладами, 15 из которых были обнародованы, 2 остальных будут опубликованы в ближайшее время. Год также ознаменовался выборами. Защита избирательного права является одним из основных направлений деятельности омбудсмена. По результатам мониторинга  электоральных процессов сотрудниками офиса защитника прав человека, в 2017 году зафиксированы вызывающие обеспокоенность сведения и случаи дачи избирательных взяток, а также злоупотребления административными ресурсами. Также зафиксированы случаи воспрепятствования деятельности журналистов», – отметил А. Татоян.
Обратившись к профессиональной деятельности журналистов, омбудсмен РА отметил: «В Армении должна сформироваться такая атмосфера, в которой журналист почувствует, что он защищен государством по части выполнения любых своих профессиональных обязанностей».
В свою очередь депутат НС РА Марина Маркарян попросила А. Татояна выделить три наиболее уязвимые сферы, в которых больше всего нарушаются права человека.
«Первая сфера, которая является серьезным вызовом, социально-экономические права граждан. Вторая сфера – защита прав лиц, лишенных свободы, третья – защита прав детей и лиц с инвалидностью. Сложно назвать наиболее важную из этих трех групп. Это условное деление», - ответил омбудсмен.
Защитник прав человека также добавил, что существует необходимость в открытии офисов омбудсмена в Лорийской и Тавушской областях Армении.
А. Татоян выразил также надежду, что по результатам работы с правительством РА станет возможным отправить туда 1-2 сотрудников офиса омбудсмена.