Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի Նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի Նախագահ Սաուլի Նիինիստյոյի հետ։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հաղորդմամբ, ընդգծելով, որ անցած տարի Հայաստանն ու Ֆինլանդիան թեւակոխեցին դիվանագիտական հարաբերությունների քառորդ դարը, Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ նշել է, որ այդ տարիների ընթացքում հայ-ֆիննական հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրել։ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և հրավիրել է իր ֆին գործընկերոջը՝ պաշտոնական այց կատարելու Հայաստան։
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, Հայաստանն ու Ֆինլանդիան, լինելով փոքր երկրներ, ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, որոնք լավ հիմք են ստեղծում համագործակցություն շրջանակն ընդլայնելու համար:
Ֆինլանդիայի Նախագահն ասել է, որ ուշի-ուշով հետեւել են Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին եւ ուրախ են իրավիճակի քաղաքակիրթ ու խաղաղ հանգուցալուծմամբ։
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաեւ մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների վերաբերյալ։
- Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները մտադիր են երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնել որակեպս նոր մակարդակի

Политика 13:58 26/05/2018 Армения
Находящийся с рабочим визитом в Тбилиси президент Армении Армен Саркисяном сегодня провел встречу с президентом Финляндии Саули Ниинистё. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Согласно информации, подчеркнув, что в 2017 году Армения и Финляндия преодолели четверть века установления дипломатических отношений, А. Саркисян с удовлетворением отметил, что в течение этих лет армяно-финские отношения стабильно развивались.
А. Саркисян подчеркнул важность продолжительности политического диалога на высоком уровне и пригласил президента Финляндии с официальным визитом посетить Армению.
По словам А. Саркисяна, Армения и Финляндия, будучи малыми странами, имеют много общностей, которые служат хорошим фундаментом для расширения сотрудничества.
В свою очередь президент Финляндии отметил, что они пристально следили за последними изменениями  в Армении и рады мирному и цивилизованному разрешению ситуации.
В ходе встречи стороны обратились также к перспективам сотрудничества в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, в том числе обменялись мыслями по ряду региональных и международных проблем.