Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ֆինլանդիայի Նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի Նախագահ Սաուլի Նիինիստյոյի հետ։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հաղորդմամբ, ընդգծելով, որ անցած տարի Հայաստանն ու Ֆինլանդիան թեւակոխեցին դիվանագիտական հարաբերությունների քառորդ դարը, Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ նշել է, որ այդ տարիների ընթացքում հայ-ֆիննական հարաբերությունները կայուն զարգացում են ապրել։ Արմեն Սարգսյանը կարևորել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և հրավիրել է իր ֆին գործընկերոջը՝ պաշտոնական այց կատարելու Հայաստան։
Նախագահ Սարգսյանի խոսքով, Հայաստանն ու Ֆինլանդիան, լինելով փոքր երկրներ, ունեն բազմաթիվ ընդհանրություններ, որոնք լավ հիմք են ստեղծում համագործակցություն շրջանակն ընդլայնելու համար:
Ֆինլանդիայի Նախագահն ասել է, որ ուշի-ուշով հետեւել են Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին փոփոխություններին եւ ուրախ են իրավիճակի քաղաքակիրթ ու խաղաղ հանգուցալուծմամբ։
Հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում համագործակցության հեռանկարներին, ինչպես նաեւ մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների վերաբերյալ։
- Հայաստանի ու Վրաստանի նախագահները մտադիր են երկկողմ հարաբերությունները բարձրացնել որակեպս նոր մակարդակի

Politics 16:43 26/05/2018 Armenia
President of Armenia Armen Sarkissian, who is attending a ceremony dedicated to the 100th anniversary of the restoration of Georgia’s independence, met today with the President of Finland Sauli Niinistö.
As the press department at the President’s Office reported, President Sarkissian noted with satisfaction that the relations between Armenia and Finland have been developing steadily over the quarter of century since the establishment of diplomatic relations between the two countries. The president highlighted the need to continue the high-level political dialogue and invited Sauli Niinistö to pay an official visit to Armenia.
In Sarkissian’s words, being small states, Armenia and Finland share many similarities that may serve a firm ground to expand the scope of cooperation.
The Finnish president, in turn, noted he had followed the recent changes in Armenia and is glad the situation was solved in a civilized and peaceful way.
The parties also discussed the cooperation prospects following the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), the release said.