Ռոսսելխոզնադզորը խնդրում է չքաղաքականացնել հայկական լոլիկի հարցը
Հայկական լոլիկն ու դրա ներկրման հետ կապված հարցերը կրկին Ռոսսելխոզնադզորի ուշադրության կենտրոնում են:
ՌԴ պետական այդ մարմնի ղեկավարի ու Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարի խորհրդական Արմեն Հայրապետյանի, ով նախկինում ՍԱՊԾ պետն էր, հանդիպմանը քննարկվել են Ռուսաստան արտահանվող լոլիկի բուսասանիտարական անվտանգության ապահովումը Հայաստանի կողմից:
Ռոսսելխոզնադզորի պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, մայիսին Հայաստանից Ռուսաստան է ներկրվել 450 ավտոմեքենա լոլիկ՝ մոտ 9200 տոննա: Մեկ ամսվա ընթացքում լոլիկի վնասակար ցեցով վարակված լինելու 27 դեպք է գրանցվել:
Արմեն Հայրապետյանը վստահեցրել է, որ սեղմ ժամկետներում կիրականացվեն համապատասխան աշխատանքներ:
Ավելի վաղ Ռոսսելխոզնադզորը պաշտոնապես դիմել է հայկական կողմին՝ այդ ոլորտում աշխատող պաշտոնյաների ուշադրությունը հրավիրելով կարանտինից ազատ գոտի ստեղծելու անհրաժեշտության վրա, որպեսզի Ռուսաստան ներկրվի անվտանգ լոլիկ: Հարցը բարձրացվել է նաև Հայրապետյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ռոսսելխոզնադզորը նաև դիմում է ԶԼՄ ներկայացուցիչներին՝ խնդրելով չքաղաքականացնել Հայաստանի տարածքից Ռուսաստան լոլիկի ներկրումը, ավելացնում, որ խնդիրները տեխնիկական բնույթի են և ուղղված են բուսասանիտարական անվտանգության ապահովմանը:
Ուշագրավ է, որ հայական կողմը՝ ոչ գյուղատնտեսության նախարարությունը, ոչ էլ Սննդամթերքի անվտագության պետական ծառայությունը հանդիպման ու քննարկված խնդրի մասին որևէ հաղոևդագրություն չեն տարածել:

Общество 11:37 29/05/2018 В мире
Встреча Главы Россельхознадзора Сергея Данкверта с советником министра сельского хозяйства Армении Арменом Айрапетяном состоялась 28 мая в Москве.
Ключевой темой диалога сторон, как сообщается на сайте ведомства, стал вопрос обеспечения армянской стороной фитосанитарной безопасности поставляемых в России  томатов.
«Отмечено, что в мае на территорию России  поступило 450 автомобилей с томатами из Армении общей массой порядка 9200 тонн. При этом в 27 случаях Россельхознадзором выявлено поступление зараженных томатов опасным для России вредным карантинным организмом томатной молью.
Ранее Россельхознадзор посредством официального запроса обращал внимание армянских коллег на необходимость определения в Армении зон, свободных от указанного карантинного организма, и поставок томатов в Россию исключительно с безопасных в фитосанитраном отношении территорий Армении. Аналогичное пожелание было высказано и ходе текущей встречи», – говорится в сообщении.
А.Айрапетян заверил российскую сторону о принятии соответствующих мер в кратчайшие сроки.
При этом Россельхознадзор обратился к представителям СМИ с просьбой не политизировать вопрос поставок  томатов с территории Армении в Россию. «Все аспекты указанной тематики носят исключительно технический характер, направленный на выполнение надзорным органом своих прямых функций в части обеспечения фитосанитарного благополучия российской территории», – подчёркивается в сообщении.