ԱՄՆ դեսպանությունը և Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատը (ՀԱԱՊ) աջակցում են ամերիկյան ներդրումներին Հայաստանում
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի (ՀԱԱՊ) և ԱՄՆ-ի Արտասահմանում մասնավոր կապիտալ ներդրումների պետական կորպորացիայի (ՕՊԻՔ) հետ համատեղ կազմակերպել էր քննարկում դեպի Հայաստան ամերիկյան ներդրումներ ներգրավելու վերաբերյալ:
ԴԵսպանատան մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, աշխատաժողովի ընթացքում հիմնականում ներկայացվեց, թե ներդրողներն ու ընկերություններն ինչպես կարող են աշխատել ՕՊԻՔ-ի հետ, իսկ այդ կառույցի Հայաստան ժամանած ներկայացուցիչները ներկաներին բացատրեցին իրենց աշխատանքը:
ՕՊԻՔ-ը ամերիկյան պետական կառույց է, որը հիմնադրվել է 1971թ.-ին և աջակցում է նոր կամ զարգացող շուկաներում ներդրումներ կատարող ամերիկյան ընկերություններին՝ ապահովելով ներդրումային ռիսկերի կառավարման գործիքներով: Ամերիկյան ներդրողներին ուղղված ՕՊԻՔ-ի աջակցությունը ներառում է ուղղակի ֆինանսավորում վարկային ռեսուրսների միջոցով, քաղաքական ռիսկի ապահովագրություն և աջակցություն՝ նոր շուկաներում ներդրումներ կատարող մասնավոր կապիտալ ներդրումային հիմնադրամներին:
Նպաստելով զարգացող երկրների տնտեսական զարգացմանը՝ ՕՊԻՔ-ը օգնում է զարգացող տնտեսություններին զբաղեցնել իրենց տեղը միջազգային տնտեսության մեջ և առաջ է մղում ամերիկյան քաղաքականության և ազգային անվտանգության առաջնահերթությունները: ՕՊԻՔ-ի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կարող եք գտնել վերջինիս կայքում :
«ՕՊԻՔ-ը ներդրումներին աջակցող խոշոր միջազգային վարկատու կառույց է, և մենք, անշուշտ, կուզենանք հայկական շուկայում տեսնել վերջինիս աջակցությամբ գործող ընկերություններ ու ներդրողներ: Այս պահին, քաղաքական իրողությունների փոփոխությամբ պայմանավորված, երկրում օտարերկրյա ներդրումների համար առկա են առավել մեծ հնարավորություններ: Կարծում եմ՝ ՕՊԻՔ-ը կկարողանա գտնել արժանավոր ծրագրեր և օժանդակել դրանց իր վարկային ռեսուրսներով: Իսկ ՀԱԱՊ-ը պատրաստ է լինել ՕՊԻՔ-ի գործընկերը», - ասել է նա:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀԱԱՊ-ի անդամ ընկերությունների, տեղի գործարարների միությունների ներկայացուցիչներ և պետական պաշտոնյաներ: Այն նպատակաուղղված էր հայ-ամերիկյան գործարար և առևտրային հարաբերութունների խորացմանը, ինչը վերջին երեք տարիների ընթացքում եղել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի գործունեության թիվ մեկ առաջնահերթությունը: Հարկ է նշել, որ անցած տարվա ընթացքում երկու երկրների միջև առևտրի ծավալների շուրջ 42 տոկոս աճ է արձանագրվել:

Society 10:09 02/06/2018 Armenia
The U.S. Embassy in Yerevan, in partnership with the American Chamber of Commerce in Armenia (AmCham) and the Overseas Private Investment Corporation (OPIC), the U.S. Government’s development finance institution, organized a discussion on June 1 focused on attracting U.S. investments to Armenia.  As the Embassy reported in a release, the workshop specifically focused on how companies and investors can work with the Overseas Private Investment Corporation (OPIC) and featured visiting OPIC staff members who explained their efforts.
It is noted that OPIC was established in 1971 to provide businesses with the tools to manage risks associated with investments in such economies.  OPIC support for U.S. investment includes direct loan financing, political risk insurance, and support for emerging market private equity investment funds that invest in emerging markets.
Opening the session at the Armenia Marriott Hotel Yerevan, General Manager of ContourGlobal Hydro Cascade and AmCham Armenia Board President Ara Hovsepyan welcomed the participants and highlighted the potential U.S. investors can find in Armenia.
“OPIC is a key international lender and investments facilitator that we definitely want to see supporting many businesses and investments in the Armenian market,” he said. “At present, the country is opening its opportunities even wider for foreign investment, given the recent changes in the political scene. I think OPIC should be able to find worthy projects to invest in through lending. And AmCham is ready to be a partner for OPIC.”
The event — attended by AmCham member companies, local business associations and Armenian government officials — was designed to support the deepening of the U.S.-Armenia trade and business relationship. Over the past three years, U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr., has made deepening that trade relationship one of his top priorities. And, in fact, U.S.-Armenian trade grew by nearly 42% last year, the Embassy release added.