Տնտեսություն 14:50 02/06/2018 Հայաստան
«Գները շատ ավելի մատչելի են, քան խանութներում և ավելի ձեռնտու են, թե՛քաղաքաբնակների, թե՛գյուղացիների համար, որովհետև այստեղ անմիջական շփում կա արտադրողի ու վաճառողի միջև, և միջնորդները չարդարացված բարձր գումարներ չեն աշխատում»,- այսօր Կասյան փողոցին հարող հրապարակում գտնվող գյուղատնտեսական տոնավաճառի վերաբացման  արարողությանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը։
Գն մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս տոնավաճառը մայրաքաղաքում դեռևս միակն է իր տեսակով, սակայն նախարարը շտապում է տեղեկացնել, որ քայլեր կձեռնարկվեն մյուս վարչական շրջաններում նույնպես վաճառքի հնարավորություններ ստեղծելու ուղղությամբ, որպեսզի դյուրացնեն արտադրողի և վաճառողի կապը:
«Եթե մանրածախ ցանցերը փորձեն որոշակի դրդապատճառներով չարաշահել իրենց դիրքը, ապա մենք էլ ավելի մեծ ջանքեր կգործադրենք, որպեսզի նման շուկաները շատանան և թե՛ գյուղացիները, թե՛ քաղաքաբնակները չտուժեն»,- հավելել է գյուղնախարարը:
Տոնավաճառը  կազմակերպվում է յուրաքանչյուր շաբաթ և կիրակի օրերին, մասնակցում են հանրապետության տարբեր մարզերի գյուղացիական տնտեսություններ, որոնք սպառողներին ներկայացնում են բացառապես սեփական արտադրանքը:
2011 թվականից կազմակերպվող այս տոնավաճառների համար մասնակցության պայմաններն անփոփոխեն: Մասնակցությունը տոնավաճառին թույլատրվում է միայն Գյուղատնտեսության զարգացման հիմնադրամի մարզային կառույցների կողմից տրված համապատասխան տեղեկանքների առկայության դեպքում, որոնք հավաստում են, որ վաճառքի ներկայացվող ապրանքը հանդիսանում է տվյալ մասնակցի սեփական արտադրանքը:
Առևտրային միջնորդների մասնակցությունը տոնավաճառին բացառելու նպատակով կազմակերպիչների կողմից տեղում իրականացվում է վերահսկողություն:
Տոնավաճառի մասնակիցներին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն անվճար տրամադրում է նաև հարմարավետ վրաններ, վաճառասեղաններ, կշեռքներ ուսայլակներ: Երևանի քաղաքապետարանն աջակցել է տարածքի տրամադրման հարցում և յուրաքանչյուր տոնավաճառի օրվա ավարտին իրականացնելու է տարածքի մաքրման աշխատանքներ: Տոնավաճառի տարածքում հասարակական կարգը և երթևեկությունը կարգավորում  է ՀՀ ոստիկանությունը:

Глава Минсельхоза Армении: сельскохозяйственных ярмарок в Ереване должно стать больше
Цены на сельскохозяйственной ярмарке доступнее, чем в супермаркетах и магазинах, и более выгодны как горожанам, так и фермерам, поскольку здесь есть непосредственное общение между производителем и продавцом, а посредники не зарабатывают неоправданно большие суммы. Об этом в ходе открытия сегодня, 2 июня, по соседству с улицей Касьян в Ереване сельскохозяйственной ярмарки заявил министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян.
Как сообщает пресс-служба министерства, данная ярмарка пока в столице единственная в своём роде, однако глава ведомства спешит сообщить, что будут предприняты шаги по открытию подобных ярмарок также в других административных районах Еревана, чтобы упростить связь между производителем и продавцом.
«Если розничные сети попытаются в некоторой степени по разным причинам злоупотребить своим положения, то мы приложим еще больше усилий, чтобы подобных ярмарок стало больше и, чтобы ни горожане, ни фермеры не пострадали», – добавил министр.
Отметим, что ярмарка сельскохозяйственной продукции проходит восьмой год подряд. Действовать будет каждую неделю по выходным. В ярмарке принимают участие фермерские хозяйства из различных областей Армении, которые предлагают покупателям продукцию исключительно собственного производства.
Условия для участия в ярмарках, которые проводятся с 2011 года, неизменны. Принять в ней участие могут только фермеры, имеющие сертификат от Фонда развития сельского хозяйства, свидетельствующий о том, что участник ярмарки является непосредственным производителем продаваемой им продукции.
С целью исключения участия посредников организаторами проводятся проверки на месте.
Министерство сельского хозяйства Армении бесплатно предоставляет участникам ярмарки павильоны, весы и другие необходимые атрибуты.
Отмечается, что мэрия Еревана оказывает поддержку в вопросе предоставления территории ярмарки и в конце каждого дня проведения ярмарки проводит работы по очистке территории. Дорожное движение и общественный порядок регулируется Полицией РА.