«Հեծանվի համաշխարհային օր»-ը՝ Երևանում
ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի 2018 թ. ապրիլի 12-ին ընդունած բանաձևով հունիսի 3-ը հռչակվել է «Հեծանվի համաշխարհային օր»:
Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում շուրջ 500 հեծանվորդների մասնակցությամբ հեծանվաշքերթի բացմանը ներկա են եղել ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Լևոն Վահրադյանը, ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Հովհաննես Ղազարյանը, մշակութային, քաղաքական, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանատների և միջազգային կառույցների գործիչներ, ՀՀ Ոստիկանության «Դինամո» մարզական հասարակական կազմակերպության նախագահի առաջին տեղակալ, ոստիկանության մարտական և ֆիզիկական պատրաստականության բաժնի պետ, գնդապետ Գառնիկ Հայրապետյանը, ով Հեծանվորդների, սիրողական հեծանվասպորտի և սպորտային տուրիզմի միջազգային ֆեդերացիայի հիմնադիր նախագահ Արման Անտոնյանին պարգևատրեց «Դինամո» ՄՀԿ պատվո մեդալով:
«Հեշտ վարվող, գնով հասանելի, հուսալի, էկոլոգիապես մաքուր: Այն օգնում է ամրապնդել ֆիզիկական ու հոգեկան առողջությունը: Այն տեղաշարժվելու միջոց է, որը մարդկությունն օգտագործում է արդեն 200 տարի»,-ՄԱԿ-ի հռչակագրում այսպես է բնութագրված հեծանիվը:

World Bicycle Day 2018 marked in Yerevan
June 3 was marked as World Bicycle Day 2018, organized by the UN to celebrate the bicycle as an affordable method of transport.
On the occasion of the Day, around 500 cyclists gathered today at Republic Square in Yerevan to take part in the cycling campaign. The event was attended by the Armenian Minister of Sport Levon Vahradyan, MFA Spokesperson Tigran Balayan, National Coordinator at UN Armenia Hovhannes Ghazaryan, representatives of diplomatic missions accredited to Armenia and public figures.
"Simple, affordable, reliable, clean and environmentally fit method of transport, which also brings many health benefits,” UN describes cycling in its declaration.
To note, the campaign is aimed at promoting a healthy lifestyle and raising public awareness about the benefits of cycling.