Քաղաքական 14:06 04/06/2018 Հայաստան
Լրագրողներն այսօր ԱԺ-ում ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանից հետաքրքրվեցին՝ ոստիկանության ոլորտում կոռուպցիոն երևույթները բացառելու, կասկածները փարատելու համար արդյոք պետք չէ՞ ծառայողական հետաքննություն սկսել:
«Դրանք այն դրվագներն են, որ կարող է անգամ ծառայողական քննությունն օգտակար չլինել: Եթե կան քաղաքացիներ, կարող են մատնանշել որևէ մեկին, խոսքը ճանապարհային գծային տեսուչների մասին է, մնացած կոռուպցիոն դրսևորումներն ի հայտ գալու դեպքում մենք կտեղեկացնենք»,- ասաց նա:
Հարցին՝ խախատումների դեպքերն անհատակա՞ն բնույթի են, կոռուպցիոն սխեմաներ չկա՞ն, ինչպես օրինակ, ՊԵԿ-ի դեպքում, և արդյոք սխեմաներ բացահայտելու փորձեր արվում են, Օսիպյանը պատասխանեց. «Ոստիկանությունը տիրապետում է այն ամենին, ինչին տիրապետում ենք, անհրաժեշտություն  չկա բացահայտելու: Մենք ունենք որոշակի դրվագներ, դեռ ընթացքի մեջ են»:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին՝ ի՞նչ կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվել ոստիկանությունում կոռուպցիոն երևույթները կանխարգելելու ուղղությամբ: ՀՀ ոստիկանապետը շեշտեց՝ առկա են հատուկ ստորաբաժանումներ, որոնք թույլ են տալիս համապատասխան վերահսկողություն իրականացնել:
Իսկ բացառո՞ւմ է, որ այս պահին համակարգում կոռուպցիոն դրսևորումներ լինեն, կոռումպացված բարձրաստիճան ոստիկաններ աշխատեն: «Այո, մենք կարմիր գիծ ենք գծել: Կարմիր գծից այս կողմ չկան: Ամեն դեպքում, իմ տեսադաշտում չկան: Չեմ տիրապետում նման տեղեկությունների: Եթե կան, կխնդրեմ՝ ինձ օգնեք, և ես շատ շնորհակալ կլինեմ»:
Ինչ վերաբերում է ոստիկանների աշխատավարձերի հնարավոր բարձրացման թեմային՝ ՀՀ ոստիկանապետը նշեց, որ այս հարցի շուրջ քննարկումներ են ընթանում, և հնարավոր է, արդեն եկող տարվա հունվարին աշխատավարձերի բարձրացումներ լինեն:
Իսկ ոստիկանության աշխատակիցների թվաքանակի կրճատում նախատեսվո՞ւմ է, հարցրեցին լրագրողները «Թվաքանակի կրճատում անշուշտ լինելու է: Դա իմ քմահաճույքը չէ, կլինեն հանձնաժողովներ, և հարցը հանգամանալից կուսումնասիրվի: Դա իմ որոշումը չէ, օրենքով է նախատեսված»:
Անդրադառնալով Մասիսի քաղաքապետի և փոխքաղաքապետի ազատ արձակման հարցին՝ ոստիկանապետը շեշտեց, որ ոստիկանությունն ու քննաչական մարմինները կատարել են իրենց աշխատանքը, դատարանը որոշել է չբացակայելու մասին ստորագրությամբ վերջիններիս ազատ արձակել, ուրեմն բոլոր հետագա հարցերով պետք է դիմել հենց այդ մարմնին:
Վերջում լրագրողները ոստիկանապետից հետաքրքրվեցին՝ արդյոք ցույցեր ցրող նոր տեխնիկա ձե՞ռք է բերվել: «Խաղաղ բնույթի հավաքները երբեք չենք ցրում: Բայց երբ զուգորդվում են քրեորեն պատժելի գործողություններով, միաժամանակ ոստիկանության միջամտությունը լինելու է: Այժմ նոր սարք-սարքավորումներ չունենք, հակառակը, կարող է  վերանայենք մեր ունեցածը»,-ասաց նա:

Право 14:53 04/06/2018 Армения
В Национальном Собрании Армении сегодня, 4 июня, журналисты спросили начальника Полиции Валерия Осипяна, нет ли необходимости в проведении служебного расследования в системе Полиции с целью исключения коррупционных проявлений.
«Если есть граждане, которые могут указать кого-либо, речь об инспекторах дорожной полиции, будем благодарны за помощь. В случае выявления иных коррупционных проявлений непременно уведомим общество», – сказал он.
В ответ на вопрос, значит ли это, что нарушения носят частный характер и нет коррупционных схем, Валерий Осипян отметил: «Полиция владеет ситуацией, нечего разоблачать. Имеются лишь отдельные эпизоды, проводится работа».
А на вопрос, исключает ли на данный момент, что в системе могут быть коррупционные проявления, он ответил: «Да, мы провели красную линию. За этой чертой нет. В любом случае, в моем поле зрении они отсутствуют. Я не владею подобными сведениями. Если сведения есть у вас, прошу оказать содействие, буду благодарен».
Что касается возможного увеличения размера зарплат сотрудников Полиции, Осипян указал, что на данный момент по вопросу проводятся обсуждения, повышение зарплат возможно в январе следующего года.
На вопрос, планируется ли сокращение числа сотрудников Полиции, Осипян ответил: «Сокращение, безусловно, будет. Это не моя прихоть, будут сформированы комиссии, которые детально изучат вопрос. Это не мое решение, предусмотрено законом».
Коснувшись задержания и освобождения мэра Масиса и его заместителя в рамках дела по факту беспорядков, произошедших 22 апреля в административном районе Еревана Эребуни, Осипян подчеркнул, что Полиция и следственные органы выполнили свою работу, суд решил освободить их под подписку о невыезде, посему все вопросы нужно адресовать именно данному органу.
Журналисты спросили начальника Полиции и о том, приобретена ли новая техника, используемая при разгоне акций. Начальник Полиции Армении в ответ сказал: «Мы никогда не разгоняем мирные собрания. Но если собрания сопровождаются уголовно наказуемыми действиями, Полиция вмешивается. Сейчас новой техники нет. Наоборот, планируется пересмотр того, что имеется»