Քաղաքական 15:43 07/06/2018 Տարածաշրջան
«Ռուսաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է»,-այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝  ասուլիսում ներկայացնելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացակայանի հետ հանդիպման արդյունքները:
Անդրադառնալով Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալու հնարավորության մասին հարցին, Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը հանդես է գալիս խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, որի անդամներ են նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միջոցով լուծելու օգտին:
«Համոզված ենք, որ դա օպտիմալ ձևաչափն է: Մենք՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ամերիկացի ու ֆրանսիացի գործընկերների հետ վարում ենք շահագրգիռ ու չհակասող ուղղություն՝ ստեղծելու այնպիսի պայմաններ, որոնք թույլ կտան Բաքվին ու Երևանին հասնել պայմանավորվածության»,-ասել է Լավրովը:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար խոսքով, այդ աշխատանքը շարունակվում է մի քանի տարի, եղել են տարբեր փուլեր:
«Որոշ փուլերում, ի դեպ, Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները մասնակցել են այդ գործընթացին, ապա կողմերի պայմանավորվածության արդյունքում ձևաչափը փոխվել է և այնպիսին է, ինչպիսին  կա»,-ասել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նրա խոսքով, եթե կողմերը որևէ փուլում պայմանավորվեն, որ  Լեռնային Ղարաբաղը նորից ներկայացված կլինի բանակցություններում, ապա դա կլինի նրանց որոշումը:

Politics 16:56 07/06/2018 Region
Russia’s stance on the settlement of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict remains unchanged, Foreign Minister Sergey Lavrov said on Thursday, summing up the talks with his Armenian counterpart Zohrab Mnatsakanyan at a joint news conference.
Commenting on the question over the possibility of returning Artsakh to the negotiating table, he reiterated Russia’s support for the OSCE Minsk Group as the only format to resolve the issue, reports Panorama.am.
“We are confident this is the optimal format. We, as an OSCE Minsk Group co-chairing country, pursue a common interest and a consistent policy line along with our American and French partners to create conditions that would allow Baku and Yerevan to reach an agreement,” the top Russian official said.
Lavrov noted that work has been carried out for many years and has included various stages.
“At some point, by the way, Nagorno-Karabakh representatives participated in this process. Then, by the agreement of the parties, the format was changed, and now we have it as it is,” he noted.
According to the foreign minister, if the parties agree to involve Artsakh in the negotiations at any point, it will be their sovereign decision. “We shall respect that decision,” he said.
In his speech at today’s parliament session, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan restated the need to return Artsakh to the peace talks.