Քաղաքական 15:43 07/06/2018 Տարածաշրջան
«Ռուսաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է»,-այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝  ասուլիսում ներկայացնելով Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացակայանի հետ հանդիպման արդյունքները:
Անդրադառնալով Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալու հնարավորության մասին հարցին, Լավրովը նշել է, որ Ռուսաստանը հանդես է գալիս խնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, որի անդամներ են նաև Հայաստանն ու Ադրբեջանը, միջոցով լուծելու օգտին:
«Համոզված ենք, որ դա օպտիմալ ձևաչափն է: Մենք՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, ամերիկացի ու ֆրանսիացի գործընկերների հետ վարում ենք շահագրգիռ ու չհակասող ուղղություն՝ ստեղծելու այնպիսի պայմաններ, որոնք թույլ կտան Բաքվին ու Երևանին հասնել պայմանավորվածության»,-ասել է Լավրովը:
Ռուսաստանի ԱԳ նախարար խոսքով, այդ աշխատանքը շարունակվում է մի քանի տարի, եղել են տարբեր փուլեր:
«Որոշ փուլերում, ի դեպ, Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները մասնակցել են այդ գործընթացին, ապա կողմերի պայմանավորվածության արդյունքում ձևաչափը փոխվել է և այնպիսին է, ինչպիսին  կա»,-ասել է ՌԴ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Նրա խոսքով, եթե կողմերը որևէ փուլում պայմանավորվեն, որ  Լեռնային Ղարաբաղը նորից ներկայացված կլինի բանակցություններում, ապա դա կլինի նրանց որոշումը:

Политика 15:27 07/06/2018 В мире
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров 7 июня на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном в Москве коснулся вопроса возвращения Арцаха (НКР) за стол переговоров.
«Российская позиция осталась неизменной. Она всегда была позицией решения нагорнокарабахского вопроса через Минскую группу ОБСЕ, участником которой, наряду с Азербайджаном и другими государствами, является и Армения.
Мы убеждены, что это оптимальный формат, и в качестве одного из трех сопредседателей этой Минской группы, вместе с французами и американцами, мы проводим общую заинтересованную, непротиворечивую линию по созданию условий, которые позволили бы договориться Баку и Еревану.
Эта работа продолжается многие годы, были разные этапы. На каких-то этапах, кстати, представители Нагорного Карабаха участвовали в этом процессе, потом, по договоренности сторон, формат был изменен и является сейчас таким, какой он есть», – отметил Лавров.
«Если стороны договорятся на каком-то этапе о том, что Нагорный Карабах будет вновь представлен на переговорах, это будет их решение, мы будем это решение уважать», – подчеркнул глава МИД РФ.