Սահմանապահ Չինարի գյուղում, մինչև տարեվերջ կներդրվի արտաքին լուսավորության LED համակարգ
Տավուշի մարզի Չինարի գյուղը երեք կողմից սահման ունի հակառակորդի հետ: Ուղիղ գծով՝ սահմանի հեռավորությունը երբեմն հասնում է 600 մետրի: Չնայած սովորական դարձած ոտնձգություններին, այստեղ ձգտում են պահպանել կյանքի բնականոն ռիթմն ու զբաղվել գյուղատնտեսական աշխատանքներով: Մինչդեռ ենթակառուցվածքների բացակայության պատճառով, դա այդքան էլ հեշտ չի տրվում սահմանապահ գյուղի բնակիչներին: Լուծման ենթակա են տարբեր խնդիրներ, բայց առաջնահերթ է համարվում Չինարիի արտաքին լուսավորության համակարգի ապահովումը:
Չինարեցիները բացատրում են, որ դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներն արդյունավետ են համարվում երեկոյան ժամերին. հողը ջրելու հարցն այդ կերպ հեշտ է լուծել: Լուսավորոթյան բացակայությունը, սակայն, անվտանգության խնդիր է ստեղծում: Բնակավայրի վարչական ղեկավարը տեղեկացնում է, որ գյուղն ունի 14 կմ ներհամայնքային ճանապարհներ, բայց շատ կարևոր է գյուղի՝ հարավից հյուսիս ձգվող հիմնական ճանապարհի լուսավորումը:
«Հարևան գյուղերը գիշերային ժամերին լուսավորված են, իսկ Չինարին՝ դեռ ոչ: Եթե գյուղի հիմնական փողոցը լուսավորվի, մարդիկ կոգևորվեն, հավատով կնայեն ապագային, իսկ հակառակորդը կհասկանա, որ չինարեցին ամուր է»,- ասել է բնակավայրի վարչական ղեկավար Սամվել Սաղոյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունից հայտարարում են՝ սահմանամերձ գյուղերը եղել և մնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում, ընդ որում՝ ոչ միայն ցանցի զարգացման տեսանկյունից: Ընկերությունն իր գործընկերոջ՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հետ միասին, շարունակում է առաջնորդվել պատասխանատու մոտեցմամբ՝ գիտակցելով, որ դա է երկրի զարգացմանը նպաստելու երկարաժամկետ ուղին: Այդ մասին են վկայում սոցիալական կյանքի բարելավմանն ուղղված՝ վերջին տարիների ներդրումները: Մինչև տարեվերջ, կողմերը Չինարիում կիրականացնեն հերթական ծրագիրը. կներդրվի LED լուսավորության համակարգ:
«Մենք սկսել ենք իրականացնել ընթացիկ տարվա սոցիալական ուղղվածության ծրագրերը: Պահպանվել են բոլոր այն առաջնահերթությունները, որոնց ուղղությամբ, տարիներ շարունակ կատարել ենք ներդրումներ: Թիրախում դարձյալ հեռավոր մարզերն են, սահմանամերձ բնակավայրերում ենթակառուցվածքների զարգացումը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

Economy 13:03 13/06/2018 Armenia
Chinari border village in Armenia’s Tavush region is surrounded by the adversary on three sides. The shortest direct distance from the state border in some locations reaches 600 meters. Despite the situation, people try to continue live their regular life and practice agriculture. The lack of infrastructure, though, is a challenge, which complicates the life of this borderland community. There are many problems needing urgent solution, but the outdoor lighting system is a priority for Chinari.
Residents of Chinari say the evening is the best time of the day for field works: irrigation is easier then. Yet the problem of outdoor lighting is a matter of security. The head of the local administration says the village has 14 km community roads that need lighting, but the south-north direction of the main road is a priority.
“Unlike Chinari, the neighboring villages are illuminated in the night time. Lighting the main road will encourage people, will help them keep their optimism for the future, and will, at the same time, make the enemy realize how strong our people are,” said the head of the village administration Samvel Saghoyan.
Borderland villages have always been in the focus of attention for VivaCell-MTS, and they remain so today. The company’s interest in these villages goes beyond the purely commercial interests. Hand in hand with its partner organization, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets, the Company continuously leads by responsible attitude, clearly understanding that the approach it has chosen is the true path of contributing to the long-term development of the country. The proof of that are the investments made in recent years into social projects. The parties have committed to implement yet another program in Chinari by end of this year, and build a LED outdoor lighting system in the village.
“We have started the social programs planned for this year. We stay committed to the priorities we have worked on for years. Development of infrastructures in remote regions and borderland communities is once again in the focus of our investment programs,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.