Օրվա մամուլ 10:00 15/06/2018 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրել է. «Իշխանափոխությունից հետո գործարար պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության արդեն նախկին անդամ Սամվել Ալեքսանյանի անունը շրջանառվեց բացառապես միրգ-բանջարեղենի առևտրի կազմակերպման առումով, որն, ըստ էության, իրականում եղել է պետության հետ պարզ համաձայնության արդյունք:
Այսինքն, լուրջ կրիմինալ փնտրելն այստեղ հենց Ալեքսանյանի առումով լուրջ չէ, թեկուզ թեման մեծ աղմուկով մատուցվեց: Ավելին, հենց հաջորդ օրը կառավարությունը Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հարկային արտոնություն տվեց նրա ձեռնարկություններից մեկին:
Տպավորությունն այնպիսին է, որ փորձ է արվում այսպիսով հասարակության ուշադրությունը շեղել ավելի լուրջ խնդիրներից: Ի մասնավորի, որպես շաքարավազի ներկրման մենաշնորհ դիրք ունեցող՝ Սամվել Ալեքսանյանը, մեր տեղեկություններով, միայն այս դաշտում տարեկան 50–60 մլն դոլարի եկամուտ ունի: Բանն այն է, որ նա ապրանքը մաքսազերծում է շաքարավազի հումքի անվան տակ, որը հաշվարկվում է ավելի քան 50 տոկոս նվազ արժեքով, ուրեմն և համապատասխանաբար պակաս է վճարում մաքսազերծման համար:
Արդյունքում շաքարավազ ներմուծողները կամ ներմուծել ցանկացողները մրցակցությունից դուրս են մնում, քանի որ մաքսազերծումն իրականացնում են հենց շաքարավազի անվան տակ, այսինքն՝ անհամեմատ բարձր արժեքով: Սակայն ԱԱԾ բացահայտումներն այս մասին լռում են»:

Пресса дня 12:14 15/06/2018 Армения
Газета «Паст» пишет, что после смены власти имя депутата-бизнесмена, уже бывшего члена фракции Республиканской партии Армении Самвела Алексаняна муссировалось только в контексте организации торговли фруктами-овощами, что, по сути, в действительности было результатом простой договоренности с государством.
«То есть, искать здесь серьезный криминал именно в плане Алексаняна – несерьезно, хотя и тема эта была довольно активно раскручена. Более того, буквально на следующий день правительство во главе с Николом Пашиняном предоставило налоговые льготы одному из предприятий Самвела Алексаняна.
Создается впечатление, будто предпринимается попытка тем самым отвлечь внимание общественности от более серьезных проблем. В частности, Самвел Алексанян, как занимающий монопольную позицию в сфере ввоза сахарного песка, по нашим сведениям, имеет только в этой сфере доход в размере 50-60 млн. долларов в год. Дело в том, что он проводит растаможку товара под видом сырья для сахарного песка, который рассчитывается по стоимости более чем 50% ниже, а значит, и платит соответственно меньше для его таможенного оформления.
В результате импортирующие или желающие импортировать сахарный песок выбывают из конкуренции, поскольку в их случае растаможка проводится именно по стоимости для сахарного песка, то есть – несравнимо высокой. Однако СНБ молчит о разоблачениях по этой части», - пишет издание.