Հասարակություն 12:20 20/06/2018 Հայաստան
Երկու օր առաջ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքում գրել էր. «Որոշ հեռուստաընկերություններ, փաստորեն, օգտվելով խոսքի ազատության անսահմանափակ հնարավորությունից՝ որոշել են հակապետական քարոզչություն իրականացնել»։
Դրանից հետո շատերը, մասնավորապես ԶԼՄ ներկայացուցիչները, փորձում են հասկանել՝  ո՞րն է հակապետական քարոզչությունը, մասնավորապես ում է դա վերաբերվում։ Երեկ էլ վարչապետը հայտարարեց, որ չի ցանկանում նշել լրատվամիջոցին, որն, իր խոսքով, հակապետական քարոզչություն է իրականացրել, չթիրախավելու նկատառումով.  «Ես չեմ ուզում կոնկրետ հասցեավորեմ, կստացվի, որ ինչ-որ մեկին ուզում ենք թիրախավորել»։ Նա նաև նշել է, որ պարզապես ահազանգ, խնդրանք ու կոչ է հնչեցնում, որ այդպես չվարվեն:
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանից Panorama.am-ը հետաքրքրվեց, թե արդյոք լրատվամիջոցներին վերաբերող որևէ օրենքում կա սահմանում, թե որն է «հակապետական քարոզչությունը»։
«Հակապետական քարոզչություն իրավական կատեգորիա չկա։ Հակապետականի սահմանում, չափանիշ չկա»,- ասաց նա։
Հարցին, թե ի՞նչ պետք է հասկանալ նման հայտարարությունից, Շ. Դոյդոյանն ասաց.  «Ոչինչ էլ այս փուլում պետք չէ հասկանալ։ Ուղղակի ինչ-որ զգացմունքային պոռթկում է արել։ Ես գոնե այդպես եմ գնահատում։ Հակապետական  քարոզչություն կատեգորիա որպես այդպիսին նոր Հայաստանում՝ այսինքն 1991 թվականից հետո, լինել չի կարող։ Դա խորհրդային  դարձվածք է, չի կարող համատեղվել ներկայի հետ։
Ընդհանրապես, ի՞նչ է նշանակում քարզոչություն։ Սովետական ժամանակաշրջանի հասկացություն է, երբ որ մի կուսակցության գաղափարախոսություն են քարոզում։ Նման բան ժողովրդավարական երկրում  չի կարող լինել, որ մի հատ էլ հակապետական  քարոզչություն լինի»։
Նրա խոսքով, պետք է զգույշ լինել նման կարևոր խնդրի վերաբերյալ այդպիսի արտահայտություններ անելիս։
«Հուսով եմ՝ ինքն իր սխալը հասկացել է, որ նման արտահայտությունները շատ լուրջ են ընկալվում մարդկանց կողմից։ Զգայուն թեմա է, հարց է, նման բաներ ասելիս... Ոնց որ  հրահանգ դարձավ շատերի համար, ինչն անընդունելի է։
Շատ նուրբ, զգայուն թեմաների վերաբերյալ  չի կարելի նման կատեգորիկ  հայտարարություններ անել»,- հավելեց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահը։
Նախօրեին Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն հայտարարություն էր տարածել՝ մասնավորապես նշելով. «...Այդուհանդերձ, ցանկացած իշխանություն պետք է առավել հանդուրժողական վերաբերմունք ցուցաբերի լրատվամիջոցների հրապարակումների և դրանցում տեղ գտած գնահատականների նկատմամբ։ Եվ այս առումով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործածած «հակապետական քարոզչություն»  և «մի’ արեք, պարզապես մի’ արեք» կոչը կարող է գնահատվել որպես միջամտություն հեռուստաընկերությունների գործունեությանը կառավարության ղեկավարի կողմից։ Թերևս տեղին կլիներ, եթե վարչապետը մատնանշեր իր նկատի ունեցած հեռուստաընկերությունների հաղորդումներում էթիկական նորմերի բացահայտ խախտումները և դիմեր ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման Դիտորդ մարմնին՝ փորձագիտական եզրակացություն ստանալու համար։ Սա լավագույն նախադեպը կարող էր դառնալ մեր հեղափոխական երկրում ԶԼՄ-ներին վերաբերող վեճերը լուծելու համար։ Ասածս թող ընդունվի որպես առաջարկ՝ և’ ներկա, և’ նախկին իշխանություններին»։
Խորհրդային տարիներին հակապետական գործունեություն ծավալելու մեղադրանքով շատերն են անցկացրել բանտերում: Իսկ 2010 թվականին ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը հայտարարել էր, որ «Ժառանգությունը» հակապետական գործունեություն է ծավալում և պետք է փակել այդ կուսակցությունը: Ազգային ժողովում «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Արմեն Մարտիրոսյանն իր ելույթում հացադրում էր արել, թե ո՞րն է հակապետական գործունեությունը, ապա նշել.  «Սեփական և ոչ թե անկախ, պետական օգտագործման դատական համակարգ և դրա արդյունքում քաղբանտարկյալներ ունենա՞լը, թե՞ այդ քաղբանտարկյալների իրավունքների համար պայքարելը, ընտրակեղծիքների համակարգը կատարելագործե՞լը, թե՞ ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելը, տնտեսական համակարգը օլիգարխացնե՞լը, մոնոպոլացնե՞լը, թե՞ ազատ տնտեսական դաշտ պահանջելը»: Նա նաև նկատել էր, թե «որքան էլ փորձեք լռեցնել ճշմարտության ձայնը, միևնույն է, այն հնչելու է»։

Общество 14:45 20/06/2018 Армения
Шушан Дойдоян: Советское выражение «антигосударственная пропаганда» не может сопоставляться с нынешними реалиями
Два дня назад премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в социальной сети Facebook написал: «Пользуясь безграничной свободой слова, некоторые телекомпании, фактически, решили заняться антигосударственной пропагандой».
После этого многие, особенно представители средств массовой информации, пытаются понять, что есть антигосударственная пропаганда, в частности, к кому это относится. Вчера же премьер-министр заявил, что не желает называть СМИ, которое, по его словам, осуществляло антигосударственную пропаганду. «Не хочу конкретизировать, потому что получится, что мы концентрируемся конкретно на ком-то», – сказал Пашинян. Глава правительства отметил также, что он просто озвучивает призыв, просьбу так не поступать.
У директора и основателя Центра свободы информации Шушан Дойдоян корреспондент Panorama.am поинтересовался, содержится ли в каком-то из касающихся СМИ законов определение, что есть «антигосударственная пропаганда».
«Нет такой юридической категории, как антигосударственная пропаганда. Нет определения, критериев оценки того, что является антигосударственной пропагандой», – сказала она.
На вопрос, что следует понимать из озвученного заявления, Ш. Дойдоян сказала: «На данном этапе ничего и не нужно понимать. Это было просто эмоциональным порывом. По крайней мере, я оценила это так. Категории антигосударственная пропаганда, как таковой, в новой Армении, то есть с 1991 года, быть не может. Это советское выражение, которое нельзя сопоставлять с нынешними реалиями.
Вообще, что значит пропаганда? Это понятие советской эпохи, когда пропагандировали идеологию одной партии. Подобного в демократической стране быть не может, чтобы, к тому же, говорить об антигосударственной пропаганде».
По ее словам, нужно быть осторожным с такими выражениями при заявлениях, касающихся столь важной проблемы.
«Надеюсь, он свою ошибку понял, ведь подобные высказывания очень серьезно воспринимаются аудиторией. Это чувствительная тема, вопрос… Это словно стало руководством для многих, что неприемлемо.
Касательно очень деликатных, чувствительных тем  нельзя делать подобных категорических заявлений», – добавила глава Центра свободы информации.
Накануне, 19 июня, председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян выступил с комментарием касательно записи премьера Армении, в частности отметив:
«Вместе с тем, любая власть должна демонстрировать более толерантное отношение к публикациям СМИ и нашедшим в них отражение оценкам. И в данном плане использованное премьером Николом Пашиняном выражение „антигосударственная пропаганда” и призыв „не делайте так, просто не делайте” могут расцениваться как вмешательство в деятельность телекомпаний со стороны главы правительства.
Пожалуй, было бы уместно, если бы премьер-министр указал на очевидные нарушения этических норм в программах телекомпаний, которые он имел в виду, и обратился бы в мониторинговый орган саморегулирования СМИ за экспертным заключением. Это могло стать лучшим прецедентом для разрешения касающихся СМИ споров в нашей революционной стране. Пусть сказанное мной будет принято в качестве предложения – и для нынешних, и для прежних властей».
В советские годы многие оказывались за решеткой по обвинению в антигосударственной деятельности.
А в 2010 году председатель Союза «Конституционное право» Айк Бабуханян заявил, что «Наследие» проводит антигосударственную деятельность, и эту партию следует закрыть. В Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Наследия» Армен Мартиросян в своем выступлении спросил, что есть антигосударственная деятельность, добавив:
«Собственная, а не независимая судебная система и как следствие наличие политзаключенных или борьба за права этих политзаключенных? Совершенствование системы фальсификаций на электоральных процессах или борьба с фальсификациями? Монополизация экономической системы или требование свободного экономического поля?». Он добавил также: «Сколько бы вы не пытались заглушить голос правды, все равно, он будет звучать».