Քաղաքական 15:08 20/06/2018 Հայաստան
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը Տիրանայում ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Մոլդովայի պատվիրակության ղեկավար Վիոլետա Իվանովի հետ հանդիպմանը քննարկել են սևծովյան տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները։
ԱԺ հանրային կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ կողմերը կարևորել են հայ-մոլդովական միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումը, փոխայցերի աշխուժացումը:
Զրուցակիցները ներկայացրել են իրենց տեսակետներն ու մտահոգություններ հայտնել որոշ խնդիրների առնչությամբ: Կարևորվել է հակամարտությունների կարգավորումը բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հիման վրա:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խնդրի ռազմական լուծումն անթույլատրելի է: Խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չպետք է լինի: Անհրաժեշտ է գիտակցել ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարևորությունը»:

Политика 17:07 20/06/2018 Армения
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 19 июня встретился в Тиране с руководителем делегации Молдовы в ПАЧЭС Виолеттой Ивановой. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Стороны подчеркнули важность развития армяно-молдавских межпарламентских отношений, оживления взаимных поездок.
Затронуты существующие в Черноморском регионе конфликты: собеседники представили свои точки зрения и озабоченности по определенным проблемам. Отмечена важность решения конфликтов исключительно мирным путем, на основе принципов международного права.
Обратившись к карабахскому конфликту, Э.Шармазанов отметил: «Военное решение проблемы недопустимо. Альтернативы мирному урегулированию не должно быть. Надо осознавать важность реализации права на самоопределение».
Собеседники особо выделили углубление взаимовыгодного сотрудничества на различных международных парламентских площадках.