Հասարակություն 12:27 29/06/2018 Արցախ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 29-ին ուղերձ է հղել Ստեփանակերտում անցկացվող «Քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի նոր տենդենցներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, ուղերձում ասված է.
«Համաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
«Քվանտային և մեզոսկոպիկ ֆիզիկայի նոր տենդենցներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովի անցկացումն Ստեփանակերտում կարևոր և պահանջված իրադարձություն է մեր երկրի համար:
Ճշգրիտ գիտությունների զարգացումը մեր կողմից դիտարկվում է որպես Արցախի կրթական և գիտական համակարգի ռազմավարական ուղղություններից մեկը: Մեր ժողովուրդն ունի բնատուր հակում ճշգրիտ գիտությունների նկատմամբ, ինչի մասին է վկայում այն փաստը, որ Արցախը տվել է հանրահռչակ ֆիզիկոսների մի ողջ համաստեղություն:
Ակնհայտ է, որ ժամանակակից պայմաններում գիտության այս ճյուղի զարգացումն անհնարին է առանց միջազգային գիտակենտրոնների հետ համագործակցության: Ողջունելի է, որ այս գիտաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներ ներկայացնող առաջատար գիտնականներ: Ձեր մասնակցությունը կարևոր է ոչ միայն գործնական, այլ նաև բարոյական և մարդասիրական տեսանկյուններից, քանի որ, մեր խորին համոզմամբ, գիտակրթական ոլորտում փոխգործակցությունը պետք է նպատակաուղղված լինի միմիայն գիտության զարգացմանը, ինչը համամարդկային արժեք է և դուրս է պետությունների սահմաններից:
Համոզված եմ, որ գիտաժողովն արդյունավետորեն կլուծի իր առջև դրված խնդիրները:
Համաժողովի անցկացումն Ստեփանակերտում բոլորիդ համար լավ հնարավորություն է նաև տեղում ծանոթանալու մեր հանրապետությանը, նրա պատմամշակութային արժեքներին և անձնական կարծիք կազմելու մեր ժողովրդի ու երկրամասի մասին:
Ջերմորեն ողջունում եմ բոլորիդ և մաղթում բեղմնավոր աշխատանք ու ամենայն բարիք»:
Լրագրող Լիլիթ Թումանյանը, արձագանքելով Նազենի Հովհաննիսյանի մասին Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի գրառմանը, նշել  է. «Աննա...

Society 12:40 29/06/2018 NKR
Artsakh Republic President Bako Sahakyan on Friday issued an address to the participants of the "New Tendencies in Quantum and Mesoscopic Physics" international conference launched on the same day in Stepanakert.
The address, released by the presidential press service, runs as follows:
"Respected participants of the conference,
Holding the international conference on the "New Tendencies in Quantum and Mesoscopic Physics" in Stepanakert is a significant and demanded event for our country.
The development of exact sciences is viewed as among the strategic directions of Artsakh's educational and scientific system. Our people have a natural inclination towards exact sciences, and the fact that Artsakh has given a whole constellation of famous physicists is the conspicuous evidence of that.
Nowadays the development of this branch of science is merely impossible without cooperation with international scientific centers. It is gratifying to emphasize that leading scientists representing various countries are taking part in the conference. Your participation is important not only from practical, but also from moral and humanitarian perspectives since it is our deepest conviction that cooperation in scientific and educational sphere should be aimed exclusively at the development of science which is a universal value and is beyond the boundaries of states.
I am convinced that the conference will efficiently solve the issues set before it.
Holding the conference in Stepanakert is also a good opportunity for all of you to get acquainted with our republic, its historical and cultural values on the spot and to shape a personal opinion about our people and country.