Քաղաքական 16:29 02/07/2018 Հայաստան
ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանն այսօր հայտարարեց, որ իրավիճակը նախիջևանյան ուղղությամբ վերահսկվում է:
«Իրավիճակը վերահսկելի է: Նորմալ աշխատանք է տարվում և անհանգստացնող ոչինչ չկա»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց  ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը՝ անդրադառնալով  նախիջևանյան ուղղությամբ իրավիճակին։
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում սկսված լայնամասշտաբ զորավարժություններին՝ Դավթյանն ասաց, որ կատարվում է սովորական մարտավարական աշխատանք և առանձնահատուկ ոչինչ չկա. «Իրենց զորավարժություններին մենք հետևում ենք ուի ուշով, պատրաստ ենք ցանկացած իրավիճակի զարգացմանը: Մենք էլ մեր պլանով մեր զորավարժությունն ենք անցկացնելու, իրենք էլ մեզ կհետևեն: Անհանգստանալու որևէ բան չկա»։
Լրագրողների հարցին, թե լարվածության մեծացում ու պատերազմի վտանգ կա՞, ԳՇ պետը պատասխանեց. «Պատերազմի անմիջական վտանգ չկա, սակայն, մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած զարգացման։ Իսկ  այն, որ պատերազմի հավանականություն կա ինչ-որ չափով,  դա միշտ էլ հայտարարվել է: Զինված ուժերը ելնում են նրանից, որ ամեն րոպե կարող է պատերազմ սկսվել»։
Արտակ Դավթյանի խոսքով՝ իրենց գործողություններն ուղղված են նրան, որ կանխեն պատերազմի հնարավոր վերսկսումը:

Политика 17:37 02/07/2018 Армения
Посетивший Республиканский центральный сборный пункт в Ереване начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения,  генерал-майор Артак Давтян сегодня в беседе с журналистами заявил, что ситуация на нахиджеванском направлении армяно-азербайджанской границы находится под контролем.
«Ситуация находится под контролем. Проводится нормальная работа, чего-либо вызывающего обеспокоенности нет», – отметил он.Что касается широкомасштабных военных учений, начавшихся в Азербайджане, А. Давтян отметил, что проводится обычная тактическая работа, нет ничего особенного.
«Мы внимательно следим за военными учениями в Азербайджане, готовы к любому развитию ситуации. Мы также проведем запланированные военные учения, за которыми, в свою очередь, будет следить азербайджанская сторона. Нет поводов для беспокойства», – подчеркнул Начальник Генштаба ВС РА.
На вопрос, есть ли угроза эскалации и войны, А. Давтян ответил: «Непосредственной угрозы войны нет, однако мы всегда должны быть готовы к любому развитию ситуации. А то, что есть определенная вероятность войны, об этом всегда заявлялось. ВС исходят из того, что война может начаться в любую минуту».
По словам начальника Генштаба ВС РА,  действия армянской стороны  направлены на предотвращение возможного возобновления войны.